Znaczna rozpiętość kraju wzdłuż południka (Wietnam wygląda trochę jak rozciągnięta litera „S”, przylegająca do wschodnich wybrzeży Półwyspu Indochińskiego) wpływa na duże zróżnicowanie klimatyczne poszczególnych jego regionów.

Wietnam | W południowej cześci kraju wysokie temperatury utrzymują się niemal przez cały rokWietnam | W południowej cześci kraju wysokie temperatury utrzymują się niemal przez cały rok (by paolobosonin )

 

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Święto Vu Lan Święto Vu Lan
Vu Lan jest jednym z najważniejszych świąt buddyjskich. W Wietnamie nosi ono również nazwę Tết Trung Nguyên (Tet Trung...

Wietnam północny

Największe różnice klimatyczne, jak łatwo się domyślić, zauważalne są między Wietnamem Północnym i Południowym.

Na północy Wietnamu występuje klimat monsunowy zwrotnikowy wilgotny. Upały panują tu od maja do października, a pora chłodniejsza trwa od listopada do kwietnia.

W Wietnamie północnym wyraźnie zaznaczają się 4 pory roku o układzie podobnym do tego, występującego w klimacie umiarkowanym. Wiosna i jesień wyróżniają się najłagodniejszymi warunkami pogodowymi, lato jest upalne, a zima bywa stosunkowo chłodna. Na dalekiej północy pojawić się może nawet śnieg!

Wietnam południowy

Południe Wietnamu, to prawdziwe tropiki. Klimat monsunowy równikowy sprawia, że gorąco - a nawet bardzo gorąco - jest tu niemal przez cały rok. Lekkie ochłodzenie występuję jedynie między listopadem a styczniem.

W tropikalnej części południowej wyróżnia się z reguły dwie pory roku: suchą i deszczową.

Pora sucha trwa mniej więcej od grudnia do maja, zaś deszczowa – od czerwca do listopada. Zazwyczaj najwięcej pada w sierpniu-październiku.

Wietnam | Pora deszczowa trwa zwykle od kwietnia do listopadaWietnam | Pora deszczowa trwa zwykle od kwietnia do listopada (by andersofsydney )

Temperatury

Minimalna temperatura w najchłodniejszych miesiącach (zwykle styczeń) spada do 13°C (na północy), lub 20°C (południe), maksymalna dochodzi zaś do 20°C (północ) i 30°C (południe).

 

W najcieplejszych miesiącach spotkamy się z temperaturami od 33°C na północy kraju do 35-40°C na południu. Minimalna temperatura w najcieplejszych miesiącach nie spada zwykle poniżej 25°C. Warto pamiętać, że w rejonach górskich może być nieco chłodniej.

 

Pogoda w Wietnamie – o czym warto wiedzieć?

  • W porze deszczowej, trwającej mniej więcej od kwietnia do listopada, szaleją tajfuny (najwięcej w sierpniu i wrześniu). Rejony przybrzeżne nie należą wówczas do najbezpieczniejszych. Szczególnie silne cyklony występują w rejonach delty Mekongu.
  • Pora sucha = szczyt sezonu turystycznego (szczególnie styczeń i luty).
  • Wietnam można odwiedzić także w porze deszczowej – tropikalne ulewy są intensywne, ale krótkotrwałe.
  • Duża wilgotność powietrza w Wietnamie sprawia, że i wysokie i niskie temperatury są silniej odczuwalne, szczególnie wśród turystów przybywających z innej strefy klimatycznej.

 

Zainteresują Cię również

Nowy Rok u plemienia Hmong Nowy Rok u plemienia Hmong
Podobnie jak dla Wietnamczyków, także dla narodu Hmong (H’Mông) Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. W ich języku...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności