Znaczna rozpiętość kraju wzdłuż południka (Wietnam wygląda trochę jak rozciągnięta litera „S”, przylegająca do wschodnich wybrzeży Półwyspu Indochińskiego) wpływa na duże zróżnicowanie klimatyczne poszczególnych jego regionów.

Wietnam | W południowej cześci kraju wysokie temperatury utrzymują się niemal przez cały rokWietnam | W południowej cześci kraju wysokie temperatury utrzymują się niemal przez cały rok (by paolobosonin )

 

Wietnam północny

Największe różnice klimatyczne, jak łatwo się domyślić, zauważalne są między Wietnamem Północnym i Południowym.

Na północy Wietnamu występuje klimat monsunowy zwrotnikowy wilgotny. Upały panują tu od maja do października, a pora chłodniejsza trwa od listopada do kwietnia.

W Wietnamie północnym wyraźnie zaznaczają się 4 pory roku o układzie podobnym do tego, występującego w klimacie umiarkowanym. Wiosna i jesień wyróżniają się najłagodniejszymi warunkami pogodowymi, lato jest upalne, a zima bywa stosunkowo chłodna. Na dalekiej północy pojawić się może nawet śnieg!

Wietnam południowy

Południe Wietnamu, to prawdziwe tropiki. Klimat monsunowy równikowy sprawia, że gorąco - a nawet bardzo gorąco - jest tu niemal przez cały rok. Lekkie ochłodzenie występuję jedynie między listopadem a styczniem.

W tropikalnej części południowej wyróżnia się z reguły dwie pory roku: suchą i deszczową.

Pora sucha trwa mniej więcej od grudnia do maja, zaś deszczowa – od czerwca do listopada. Zazwyczaj najwięcej pada w sierpniu-październiku.

Wietnam | Pora deszczowa trwa zwykle od kwietnia do listopadaWietnam | Pora deszczowa trwa zwykle od kwietnia do listopada (by andersofsydney )

Temperatury

Minimalna temperatura w najchłodniejszych miesiącach (zwykle styczeń) spada do 13°C (na północy), lub 20°C (południe), maksymalna dochodzi zaś do 20°C (północ) i 30°C (południe).

 

W najcieplejszych miesiącach spotkamy się z temperaturami od 33°C na północy kraju do 35-40°C na południu. Minimalna temperatura w najcieplejszych miesiącach nie spada zwykle poniżej 25°C. Warto pamiętać, że w rejonach górskich może być nieco chłodniej.

 

Pogoda w Wietnamie – o czym warto wiedzieć?

  • W porze deszczowej, trwającej mniej więcej od kwietnia do listopada, szaleją tajfuny (najwięcej w sierpniu i wrześniu). Rejony przybrzeżne nie należą wówczas do najbezpieczniejszych. Szczególnie silne cyklony występują w rejonach delty Mekongu.
  • Pora sucha = szczyt sezonu turystycznego (szczególnie styczeń i luty).
  • Wietnam można odwiedzić także w porze deszczowej – tropikalne ulewy są intensywne, ale krótkotrwałe.
  • Duża wilgotność powietrza w Wietnamie sprawia, że i wysokie i niskie temperatury są silniej odczuwalne, szczególnie wśród turystów przybywających z innej strefy klimatycznej.

 

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...
Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji
Łukasz, Adrian i Grzegorz to założyciele nowego projektu podróżniczego wczasywazji.pl. Jak przekonacie się z poniższej...
Nowy Rok u plemienia Hmong Nowy Rok u plemienia Hmong
Podobnie jak dla Wietnamczyków, także dla narodu Hmong (H’Mông) Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. W ich języku...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności