Apetyt na nielegalne mięso dzikich zwierząt oraz popyt na tradycyjną medycynębazujący na zagrożonych wyginięciem gatunkach roślin i zwierząt jest niepohamowany. Wietnam był jednym z krajów Azji Południowo-Wschodniej o największej różnorodności świata zwierząt i roślin. Te jednak w większości wyginęły, na skutek nielegalnego handlu.

Niektóre zniknęły, jak się  przypuszcza, zanim w ogóle stały się znane nauce.

Wietnam | Wietnam był jednym z krajów Azji Południowowschodniej o największej różnorodności świata zwierząt i roślin Wietnam | Wietnam był jednym z krajów Azji Południowowschodniej o największej różnorodności świata zwierząt i roślin (by monstermunch )

 

Nielegalny handel zwierzętami

Mimo zobowiązań Wietnamu nakładanych przez gremia międzynarodowe do zwalczania nielegalnego handlu zwierzętami i roślinami, przemyt tygrysów, małp, węży, pangolinów (ssaki z rzędu łuskowców) i innych zwierząt kwitnie w całym kraju.

 

Nielegalny handel dzikimi zwierzętami w Wietnamie jest nadal prowadzony w sposób niezakłócony i dotyczy także krajów sąsiednich” – pisze Nguyễn Văn Song z Wydziału Rolnictwa Uniwersytetu w Hanoi w Journal of Environment and Development – „Wiele gatunków stało się bardzo rzadkimi”.

Szacuje się, że do 4000 ton żywych zwierząt albo mięsa, skór, kości i innych nielegalnych towarów jest wwożonych i wywożonych, generując dochody rzędu 67 mln dolarów rocznie.

Najczęściej kradzione są zwierzęta z parków narodowych Wietnamu oraz Laosu i Kambodży, a następnie używane do konsumpcji w Wietnamie, a częściowo także wysyłane do Chin, Południowej Korei, Japonii i Tajwanu.

Większa część przemytu przechodzi przez granicę wietnamsko-chińską. Wielkość przemytu szacuje się na 2500 do 3500 kg dziennie. Zdarzają się też przypadki przechwycenia przemytu przez policję. W jednej tylko akcji policji udało się nie dopuścić do wywozu do Chin ponad dwóch ton żywych węży i 770 kilogramów żółwi pochodzących z Laosu.

Smutny kapitał...

Niestety, wykrywa się co najwyżej 3% nielegalnego handlu, a władze nie mają szans na lepsze zabezpieczenie parków narodowych, kiedy jeden strażnik ma chronić 1400 ha obszaru i dostaje za to miesięcznie kilkadziesiąt dolarów.

Przemytnicy, mający powiązania z wpływowymi osobistościami, przekupują albo zastraszają urzędników i ukrywają kontrabandę w samochodach osobowych, ambulansach, limuzynach weselnych, karawanach pogrzebowych, karetkach więziennych i tym podobnych pomysłowych pojazdach.

Smutny kapitał w gospodarce Azji Południowo-Wschodniej rośnie nadal.

Źródło: schoene-thailand.de

Wietnam | Najczęściej kradzione są zwierzęta z parków narodowych Wietnamu oraz Laosu i KambodżyWietnam | Najczęściej kradzione są zwierzęta z parków narodowych Wietnamu oraz Laosu i Kambodży (by davespencer )

Zainteresują Cię również

Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie
Święto Tết Đoan Ngọ przypada w czasie letniego przesilenia dnia z nocą i rozpoczyna sie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to rekord...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności