Apetyt na nielegalne mięso dzikich zwierząt oraz popyt na tradycyjną „medycynę” bazujący na zagrożonych wyginięciem gatunkach roślin i zwierząt jest niepohamowany. Wietnam był jednym z krajów Azji Południowo-Wschodniej o największej różnorodności świata zwierząt i roślin. Te jednak w większości wyginęły, na skutek nielegalnego handlu.
Niektóre zniknęły, jak się przypuszcza, zanim w ogóle stały się znane nauce.
Wietnam | Wietnam był jednym z krajów Azji Południowowschodniej o największej różnorodności świata zwierząt i roślin (by monstermunch )
Nielegalny handel zwierzętami
Mimo zobowiązań Wietnamu nakładanych przez gremia międzynarodowe do zwalczania nielegalnego handlu zwierzętami i roślinami, przemyt tygrysów, małp, węży, pangolinów (ssaki z rzędu łuskowców) i innych zwierząt kwitnie w całym kraju.
„Nielegalny handel dzikimi zwierzętami w Wietnamie jest nadal prowadzony w sposób niezakłócony i dotyczy także krajów sąsiednich” – pisze Nguyễn Văn Song z Wydziału Rolnictwa Uniwersytetu w Hanoi w Journal of Environment and Development – „Wiele gatunków stało się bardzo rzadkimi”.
Szacuje się, że do 4000 ton żywych zwierząt albo mięsa, skór, kości i innych nielegalnych towarów jest wwożonych i wywożonych, generując dochody rzędu 67 mln dolarów rocznie.
Najczęściej kradzione są zwierzęta z parków narodowych Wietnamu oraz Laosu i Kambodży, a następnie używane do konsumpcji w Wietnamie, a częściowo także wysyłane do Chin, Południowej Korei, Japonii i Tajwanu.
Większa część przemytu przechodzi przez granicę wietnamsko-chińską. Wielkość przemytu szacuje się na 2500 do 3500 kg dziennie. Zdarzają się też przypadki przechwycenia przemytu przez policję. W jednej tylko akcji policji udało się nie dopuścić do wywozu do Chin ponad dwóch ton żywych węży i 770 kilogramów żółwi pochodzących z Laosu.
Smutny kapitał...
Niestety, wykrywa się co najwyżej 3% nielegalnego handlu, a władze nie mają szans na lepsze zabezpieczenie parków narodowych, kiedy jeden strażnik ma chronić 1400 ha obszaru i dostaje za to miesięcznie kilkadziesiąt dolarów.
Przemytnicy, mający powiązania z wpływowymi osobistościami, przekupują albo zastraszają urzędników i ukrywają kontrabandę w samochodach osobowych, ambulansach, limuzynach weselnych, karawanach pogrzebowych, karetkach więziennych i tym podobnych pomysłowych pojazdach.
Smutny kapitał w gospodarce Azji Południowo-Wschodniej rośnie nadal.
Źródło: schoene-thailand.de
Wietnam | Najczęściej kradzione są zwierzęta z parków narodowych Wietnamu oraz Laosu i Kambodży (by davespencer )
Zainteresują Cię również



