Co jakiś czas światem i mediami wstrząsaj informacje, które powodują, że zaczynamy się wahać nad naszym wyjazdem do danego, objętego zagrożeniem, zakątka świata. Klęski żywiołowe, zamachy, epidemie… Nikomu już chyba nie trzeba przedstawiać koronawirusa 2019-nCoV, który około 3 tygodni temu pojawił się w Chinach.

koronawirus w wietnamie

(by anhngoc1397 na licencji Pixabay)

Czy wyjazd do Azji jest w tej chwili bezpieczny?

Szczęściarzom trafi się wyjazd do Azji w spokojnym czasie, reszta musi rozważyć wszelkie za i przeciw i dokonać wyboru: zrezygnować, przebukować bilety, zmienić kierunek lub po prostu pojechać mimo wszystko na zaplanowane wakacje, zachowując wszelkie konieczne środki ostrożności.

Nie ma w takiej sytuacji jednego właściwego rozwiązania, choć niestety właśnie tego szukamy często w sieci: żeby nam ktoś powiedział, czy jechać w danym terminie w dany zakątek świata czy lepiej nie.

Ambasada podpowie, żeby uważać, Polacy przebywający na miejscu, czy to na stałe, czy to w podróży, zapewnią, że nie ma się czego obawiać; połowa społeczności internetowej spanikuje, druga połowa ową panikę wyśmieje – tak dzieje się zawsze, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zamachem, trzęsieniem ziemi czy wirusem.

Charakterystyczne w takich sytuacjach jest to, że media chętnie podejmują poczytny wątek, podsycając atmosferę niepokoju, gdyż są to tematy do których ludzie lgną. Dramatycznie brzmiące nagłówki ekscytują czytelników, którzy akurat się do Azji nie wybierają i potęgują niepokój tych, którzy mają już wykupione bilety na najbliższy czas.

Plan działania:

A postępowanie w sytuacjach tego typu zawsze powinno być takie samo: znaleźć rzetelne źródła informacji (w miarę możliwości odsiane od sztucznie udramatyzowanych treści), śledzić wszelkie aktualizacje i monitorować sytuację codziennie, opierać się na faktach, zapoznać się z podstawowymi środkami ostrożności i wprowadzić je w życie.

Często pojawiającym się argumentem jest to, że nasza rodzima grypa sieje większe spustoszenie niż nowo poznany wirus. Z jednej strony jest to prawda – patrząc na statystyki, z drugiej – chyba tylko fachowcy mogą z pełną odpowiedzialnością porównać obie jednostki chorobowe i wysunąć rzetelne wnioski. Nie będziemy się więc posługiwać tym argumentem.

Sytuacja w Wietnamie (29 stycznia 2020 r.)

Możemy tylko powiedzieć, jak to wygląda na dzień dzisiejszy w Wietnamie:

Oficjalnie potwierdzono 2 osoby zarażone wspomnianym wyżej wirusem w Wietnamie. Liczba ofiar smiertelnych na tę chwilę (28 stycznia 2020 r.) wynosi: 0.

Na ulicach Wietnamu nie widać żadnej paniki, może więcej ludzi nosi maseczki, ale to w tej części świata dosyć często używane zabezpieczenie.

Aktualizacja na dzień 5 lutego 2020 r.:

Liczba osób, które odzyskały zdrowie po zarażeniu koronawirusem dwukrotnie przekroczyła liczbę zgonów: 1029/494.

Zdecydowana większość zgonów dotyczy Chin, poza granicami odnotowano dwa przypadki śmietrelne: jeden na Filipinach i jeden w Hong Kongu.

Do tej pory w Wietnamie odnotowano 8 osób zarażonych, z których jedna odzyskała już zdrowie.

W lutym i w marcu zawieszone są loty z Chin do wietnamskich miast (to ważna informacja dla osób, które podróżują z Polski do Wietnamu przez Pekin - warto sprawdzić status swojego lotu i przebukowac bilet), zamknięto także granicę lądową Wietnamu z Chinami i wstrzymano wydawanie wietnamskich wiz osobom pochodzącym z Chin.

delta mekongu indochiny

W Wietnamie nie odczuwa się żadnej atmosfery paniki, życie toczy się swoim rytmem, a wycieczki odbywają się jak dotychczas. Na zdjęciu: wycieczka do Delty Mekongu, zorganizowana w dniach 28-29 stycznia 2020 r. przez Wczasywazji.pl.

Niezbędne środki ostrożności

Jednocześnie daleko nam do postawy lekceważącej – jak najbardziej zachęcamy do śledzenia wszelkich rzetelnych newsów w temacie i zachowania środków ostrożności, takich jak używanie maseczek w miejscach zatłoczonych (najlepiej takich, z których korzystają chirurdzy, czyli chroniących przed kropelkami – niebieskie lub zielone – a nie tylko przed kurzem, jak maseczki czarne), częste i dokładne mycie rąk oraz unikanie niektórych newralgicznych miejsc (np. związanych z bliskimi spotkaniami ze zwierzętami, czy to w formie żywej czy też przeznaczonej na sprzedaż w celach konsumpcyjnych).

Rzetelne źródła informacji o koronawirusie 2019-nCoV:

Na tej stronie internetowej możemy śledzić aktualną ilość osób zarażonych nowym typem koronawirusa, wraz z lokalizacją oraz liczbą osób zmarłych z powodu zakażenia i tych, którzy zdążyli już wrócić do pełni zdrowia po infekcji.

Na dzień 27 stycznia jest to: 60 zakażeń w różnych państwach świata (poza Chinami). Ofiary śmiertelne w liczbie 81 ograniczają się do terenu Chin.

Zainteresują Cię również

Rytuał Hau Dong – jak skontaktować się z bogami? Rytuał Hau Dong – jak skontaktować się z bogami?
Hầu đồng albo też Lên đồng (Len dong) jest wietnamskim rytuałem, podczas którego za pośrednictwem medium zostaje nawiązany kontakt...
1000 lat Hanoi 1000 lat Hanoi
Czy wiecie, ile lat ma stolica Wietnamu – Hanoi? W 2010 roku najstarsze istniejące jeszcze miasto stołeczne w Azji Południowo...
Współpraca wietnamsko-rosyjska Współpraca wietnamsko-rosyjska
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh są zgodni...
Czy wiesz, że w Wietnamie znajduje się fabryka Hondy? Czy wiesz, że w Wietnamie znajduje się fabryka Hondy?
Motocyklowy zakład Hondy został zbudowany w Wietnamie w 1996 roku. Obecnie należy do niego 63% motocyklowego rynku kraju...

Rzetelnym źródłem informacji jest też strona Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Serwis Rzeczypospolitej Polskiej.

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności