Co jakiś czas światem i mediami wstrząsaj informacje, które powodują, że zaczynamy się wahać nad naszym wyjazdem do danego, objętego zagrożeniem, zakątka świata. Klęski żywiołowe, zamachy, epidemie… Nikomu już chyba nie trzeba przedstawiać koronawirusa 2019-nCoV, który pod koniec 2019 r. pojawił się w Chinach.

koronawirus w wietnamie

(by anhngoc1397 na licencji Pixabay)

Czy wyjazd do Azji jest w tej chwili bezpieczny?

Szczęściarzom trafi się wyjazd do Azji w spokojnym czasie, reszta musi rozważyć wszelkie za i przeciw i dokonać wyboru: zrezygnować, przebukować bilety, zmienić kierunek lub po prostu pojechać mimo wszystko na zaplanowane wakacje, zachowując wszelkie konieczne środki ostrożności.

Nie ma w takiej sytuacji jednego właściwego rozwiązania, choć niestety właśnie tego szukamy często w sieci: żeby nam ktoś powiedział, czy jechać w danym terminie w dany zakątek świata czy lepiej nie.

Ambasada podpowie, żeby uważać, Polacy przebywający na miejscu, czy to na stałe, czy to w podróży, zapewnią, że nie ma się czego obawiać; połowa społeczności internetowej spanikuje, druga połowa ową panikę wyśmieje – tak dzieje się zawsze, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zamachem, trzęsieniem ziemi czy wirusem.

Charakterystyczne w takich sytuacjach jest to, że media chętnie podejmują poczytny wątek, podsycając atmosferę niepokoju, gdyż są to tematy do których ludzie lgną. Dramatycznie brzmiące nagłówki ekscytują czytelników, którzy akurat się do Azji nie wybierają i potęgują niepokój tych, którzy mają już wykupione bilety na najbliższy czas.

Plan działania:

A postępowanie w sytuacjach tego typu zawsze powinno być takie samo: znaleźć rzetelne źródła informacji (w miarę możliwości odsiane od sztucznie udramatyzowanych treści), śledzić wszelkie aktualizacje i monitorować sytuację codziennie, opierać się na faktach, zapoznać się z podstawowymi środkami ostrożności i wprowadzić je w życie.

Często pojawiającym się argumentem jest to, że nasza rodzima grypa sieje większe spustoszenie niż nowo poznany wirus. Z jednej strony jest to prawda – patrząc na statystyki, z drugiej – chyba tylko fachowcy mogą z pełną odpowiedzialnością porównać obie jednostki chorobowe i wysunąć rzetelne wnioski. Nie będziemy się więc posługiwać tym argumentem.

Sytuacja w Wietnamie (29 stycznia 2020 r.)

Możemy tylko powiedzieć, jak to wygląda na dzień dzisiejszy w Wietnamie:

Oficjalnie potwierdzono 2 osoby zarażone wspomnianym wyżej wirusem w Wietnamie. Liczba ofiar smiertelnych na tę chwilę (28 stycznia 2020 r.) wynosi: 0.

Na ulicach Wietnamu nie widać żadnej paniki, może więcej ludzi nosi maseczki, ale to w tej części świata dosyć często używane zabezpieczenie.

Aktualizacja na dzień 5 lutego 2020 r.:

Liczba osób, które odzyskały zdrowie po zarażeniu koronawirusem dwukrotnie przekroczyła liczbę zgonów: 1029/494.

Zdecydowana większość zgonów dotyczy Chin, poza granicami odnotowano dwa przypadki śmietrelne: jeden na Filipinach i jeden w Hong Kongu.

Do tej pory w Wietnamie odnotowano 8 osób zarażonych, z których jedna odzyskała już zdrowie.

W lutym i w marcu zawieszone są loty z Chin do wietnamskich miast (to ważna informacja dla osób, które podróżują z Polski do Wietnamu przez Pekin - warto sprawdzić status swojego lotu i przebukowac bilet), zamknięto także granicę lądową Wietnamu z Chinami i wstrzymano wydawanie wietnamskich wiz osobom pochodzącym z Chin.

Aktualizacja na dzień 25 lutego 2020 r.:

Wygląda na to, że Wietnamczycy bardzo dobrze radzą sobie z zagrożeniem, jakim jest obecność koronawirusa w granicach kraju.

Życie w Wietnamie toczy się normalnym rytmem, poza wzmożonymi kontrolami na lotniskach, większą ilością ludzi noszących maseczki, wszechobecnymi napomnieniami do zachowania podstawowych środków ostrożności i bardziej skrupulatną higieną w miejscach transportu publicznego.

Ludzie nadal podróżują do Wietnamu, przewodnicy mają ręce pełne roboty i prowadzą wycieczki. Choć wyjątek dotyczy turystów z Chin – branża turystyczna obsługująca Chińczyków (dotyczy to różnych krajów) odnotowuje nawet 50-procentowy spadek ruchu, a zwykle luty to szczyt sezonu.

W Wietnamie podjęto też dość dużą akcję z zamknięciem szkół w Ho Chi Minh City do końca lutego (ewentualnie marca – jeszcze nie ma jednoznacznych danych; źródło). Jedni uważają tę decyzję za dobry krok, inni traktują ją jako działanie na wyrost. Z pewnością ucierpi na tym wielu nauczycieli języka angielskiego, którzy nie otrzymają pensji przez ponad miesiąc lub dłużej.
Na tę chwilę, wg oficjalnych danych, wszystkie osoby z 16 zarażonych koronawirusem w Wietnamie już odzyskały zdrowie (źródło) i nie odnotowano nowych ognisk zachorowań, ale oczywiście sytuacja nadal jest monitorowana, a wszelkie ostrzeżenia nie tracą na aktualności.

Jednocześnie przypominamy, że nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie medycyny i nie chlelibyśmy skłaniać nikogo do podejmowania decyzji za lub przeciw wyjazdowi do Wietnamu. Po prostu prezentujmy tu obserwacje z ulic Wietnamu i najnowsze dane ze stron śledzących rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Niezbędne środki ostrożności

Jednocześnie daleko nam do postawy lekceważącej – jak najbardziej zachęcamy do śledzenia wszelkich rzetelnych newsów w temacie i zachowania środków ostrożności, takich jak używanie maseczek w miejscach zatłoczonych (najlepiej takich, z których korzystają chirurdzy, czyli chroniących przed kropelkami – niebieskie lub zielone – a nie tylko przed kurzem, jak maseczki czarne), częste i dokładne mycie rąk oraz unikanie niektórych newralgicznych miejsc (np. związanych z bliskimi spotkaniami ze zwierzętami, czy to w formie żywej czy też przeznaczonej na sprzedaż w celach konsumpcyjnych).

Aktualizacja na dzień 26 lutego 2020 r.:

Kolejne ograniczenia w transporcie lotniczym – Wietnam nie wpuszcza do kraju podróżnych lecących z lub przez Koreę.

Aktualizacja na dzień 2 marca 2020 r.:

Wietnam znika z listy krajów, do których GIS (Główny Inspektorat Sanitarny) odradza podróżowanie: https://bit.ly/3atmJwS.

Miejmy nadzieję, że na tych pozytywnych informacjach już poprzestaniemy.

delta mekongu indochiny

W Wietnamie nie odczuwa się żadnej atmosfery paniki, życie toczy się swoim rytmem, a wycieczki odbywają się jak dotychczas. Na zdjęciu: wycieczka do Delty Mekongu, zorganizowana w dniach 28-29 stycznia 2020 r. przez Wczasywazji.pl.

Aktualizacja na dzień 9 marca 2020 r.:

Niestety sprawa koronawirusa w Wietnamie znów przybrała niekorzystny obrót. Wirus powrócił do kraju, prawdopodobnie z Londynu.

Obecnie istnieją ograniczenia w podróżowaniu na Północy Wietnamu i przy przekraczaniu granicy lądowej z Kambodżą. Wstrzymany został ruch bezwizowy dla krajów Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii.

Podróżującym do Wietnamu może przydać się także informacja o ograniczeniach w Doha przy lotach z Tajlandii czy Filipin.

Aktualizacja na dzień 13 marca 2020 r.:

Do tej pory w Wietnamie zdiagnozowano 47 chorych na korona wirusa, z czego nadal 16 osób uznaje się za wyleczone. Ofiar śmiertelnych korona wirusa w Wietnamie brak.

Aktualizacja na dzień 16 marca 2020 r.:

Aktualna liczba zachorowań na nowy typ koronawirusa w Wietnamie: 61, ilość wyzdrowień: 16. Ofiary śmiertelne: 0.

Chcielibyśmy także zacytować głos w sprawie prosto z Sajgonu (Ho Chi Minh City), z biura podróży Wczasywazji.pl:

Przekazujemy istotne informacje co do podróżowania w regionie. Obecnie dwa kraje wprowadzają ograniczenia i blokady granic:

1. Wietnam -> od 15.03 zamknięcie granic dla turystów ze strefy Schengen, również Polaków. Nie będą akceptowane e-wizy oraz wizy on arrival. Akceptowane będą jedynie wizy biznesowe wydawane w konsulatach. Zamknięta jest również granica lądowa.
Wstrzymanie do odwołania.

2. Filipiny -> Zostały zawieszone wszystkie loty do i z Manili, kwarantanną objęte takie wyspy jak Palawan, Bohol czy Cebu. Data otwarcia ponownego będzie podana. Zakaz wjazdu dla obywateli UE w tym Polaków.
Nie ma informacji o ograniczeniach w innych krajach regionu co do poruszania się podróżnych z Polski.

Informacje Ambasady:

Ambasada RP w Hanoi informuje, ze od 16.03.2020 w Wietnamie obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych oraz podczas lotów.

Jak wrócić z Wietnamu do Polski? – informacje dla podróżnych

Od niedzieli 15 marca Polska zamyka granice na 10 dni. Dostęp do naszego kraju zostanie zablokowany dla cudzoziemców, zaś obywatele polscy, przebywający aktualnie poza granicami kraju, będą mogli wrócić i obowiązkowo poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Jeśli czyjś lot został odwołany, może on wrócić do domu w ramach akcji #lotdoDomu – są to połączenia specjalne organizowane w dniach od 15 do 28 marca 2020 r.

18 marca odbędzie się rejs Warszawa-Hanoi-Warszawa LO8525 WAW 20:20,7:50+1HAN. Wylot z Hanoi do Warszawy – 19 marca 2020 r. o 16:50, cena: około 2300 zł.

Prowadzone są również prace nad uruchomieniem rejsu do Ho Chi Minh.

Warto rejestrować się na stronie www.lotdodomu.com, gdyż na tej podstawie oceniane jest zapotrzebowanie na loty i im więcej zgłoszonych zainteresowanych, tym większa szansa na zorganizowanie lotu do Polski z miejsc, w których znajduje się najwięcej Polaków.

Czy to prawda, że obecnie w Wietnamie nie można zwiedzać Delty Mekongu i Kanałów Cu Chi?

Jak wynika z informacji na dzień 17 marca 2020 r. – wyżej wymienione atrakcje są zamknięte dla turystów.

Wietnam – ograniczenia dla turystów w kwestii noclegów

Czy to prawda, ze w Wietnamie od 20 marca 2020 r. zamykane są hotele dla turystów?

Na forach podróżniczych trwają dyskusje na temat ograniczeń w przyjmowaniu turystów w hotelach i pensjonatach oraz anulowania wykupionych noclegów itp.

Rzeczywiście, jeśli ktoś przebywa w Wietnamie krócej niż 14 dni może napotkać problemy ze znalezieniem lokum lub dostać „wypowiedzenie” z danego hotelu, choć trudno znaleźć jakiekolwiek oficjalne i odgórne zarządzenie w tym temacie. Dotyczy to także Airbnb. Już teraz wiele osób skarży się na odmówione noclegi, zamknięte hotele i zostanie „wyproszonym” z danej miejscówki.

Jednocześnie wietnamski rząd apeluje o tolerancyjne i życzliwe traktowanie turystów w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Jeśli tylko dowiemy się o jakichkolwiek oficjalnych rozporządzeniach na ten temat, z pewnością Was o nich tutaj poinformujemy.

Aktualizacja na dzień 11 maja 2020 r.:

Od końca kwietnia z Wietnamu płyną same pozytywne wiadomości: 22 kwietnia 2020 r. oficjalnie zniesiono izolację, a od początku maja wraca normalne funkcjonowanie lokalnych linii lotniczych. Wszystko wskazuje na to, że Wietnam to jeden z krajów, które najszybciej poradziły sobie z koronawirusem.

Przez cały okres trwania epidemii na 100 000 000 mieszkańców Wietnamu odnotowano jedynie 270 przypadków zachorowań na nowy typ koronawirusa.

Pojawił się więc tak pożądany, pozytywny sygnał dla wszystkich prowadzących biznes w Wietnamie, nie wyłączając branży turystycznej – z rosnącym optymizmem można wreszcie spojrzeć w przyszłość.

Aktualizacja na dzień 9 czerwca 2020 r.:

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Wietnam, jeśli chodzi o funkcjonowanie kraju, wrócił już niemal zupełnie do stanu sprzed epidemii. Można już swobodnie przemieszczać się i podróżować po kraju, choć granice z innymi państwami są oczywiście zamknięte.

Sytuację w Azji Południowo-Wschodniej można już uznać za stabilną, a Wietnam jest jednym z państw, które doskonale poradziły sobie z epidemią.

delta mekongu czerwiec 2020

Zwiedzanie Delty Mekongu znowu możliwe! (czerwiec 2020 - wczasywazji.pl)

Rzetelne źródła informacji o koronawirusie 2019-nCoV:

Na tej stronie internetowej możemy śledzić aktualną ilość osób zarażonych nowym typem koronawirusa, wraz z lokalizacją oraz liczbą osób zmarłych z powodu zakażenia i tych, którzy zdążyli już wrócić do pełni zdrowia po infekcji.

Na dzień 27 stycznia jest to: 60 zakażeń w różnych państwach świata (poza Chinami). Ofiary śmiertelne w liczbie 81 ograniczają się do terenu Chin.

Rzetelnym źródłem informacji jest też strona Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Serwis Rzeczypospolitej Polskiej.

*****

Zainteresują Cię również

Rytuał Hau Dong – jak skontaktować się z bogami? Rytuał Hau Dong – jak skontaktować się z bogami?
Hầu đồng albo też Lên đồng (Len dong) jest wietnamskim rytuałem, podczas którego za pośrednictwem medium zostaje nawiązany kontakt...
Współpraca wietnamsko-rosyjska Współpraca wietnamsko-rosyjska
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh są zgodni...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co” Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co”
Jak skonturować zdanie w języku wietnamskim mówiące o tym, że coś się właśnie (niedawno) wydarzyło? Używając słówka  „mới”&...
Dni Kultury Wietnamskiej w Krakowie (2013 r.) Dni Kultury Wietnamskiej w Krakowie (2013 r.)
„Otwórz serce na Wietnam, otwórz serce na wielokulturowość” – to motyw przewodni tegorocznych Tuần lễ văn hóa Việt Nam tại Krakow...

Zaczynając pisanie tego artykułu, próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie: czy jechać do Wietnamu w tak niespokojnym czasie (związanym z koronawirusem), czy może zrezygnować z podróży? Wówczas nie mieliśmy jeszcze potwierdzonych przypadków zachorowań w Polsce. Na podstawie naszych aktualizacji widać, jak sytuacja jest dynamiczna i jak wiele zmieniło się w ciągu 1,5 miesiąca. Teraz, gdy z powodu epidemii odwołujemy w Polsce wiece wyborcze, koncerty i wesela, zastanawiamy się raczej, czy Wietnam zezwoli na nasz wjazd do kraju albo jak wrócić z Wietnamu do Polski i paradoksalnie największy problem dotyczy właśnie sytuacji epidemiologicznej panującej w Europie, a nie w Azji.

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności