W poprzednich lekcjach video nauczyliśmy się już liczyć po wietnamsku od 0 do 10 i od 11 do 99. Teraz przychodzi czas na liczby kilkucyfrowe. Po co nam nauka tak wysokich liczb? Na pewno przyda się przy wietnamskich cenach, ale bez obaw.

Wietnam | Jak powiedzieć 15000 dongów? – Mười lăm ngàn đồngWietnam | Jak powiedzieć 15000 dongów? – Mười lăm ngàn đồng (by mckaysavage )

 

Liczby jedno- i dwucyfrowe najchętniej widzielibyśmy w postaci cen, zaś te wielocyfrowe we własnym portfelu lub na koncie. W Polsce byłoby to wykonalne, jednak musimy mieć świadomość, że waluta Wietnamu – dong (đồng, VND) – jest jedną z najsłabszych walut świata.

Dla przykładu: nasze 10 zł to około 66831 dongów. Jeśli więc ktoś w prezencie ślubnym zaproponuje Wam milion dongów, wiedzcie, że będzie to kwota około 150 złotych.

W dzisiejszej lekcji z Annie, kolejnej z serii poświęconej liczbom, dowiemy się jak powiedzieć po wietnamsku: sto, tysiąc, milion i bilion. Aby tworzyć kolejne numery, po prostu umieszczamy przed tymi słowami wybraną liczbę.

Z lekcji dowiemy się także, jak tworzyć bardziej skomplikowane liczby w stekach, tysiącach i milionach.

W przypadku liczb 101-109, 201-209, 301-309 itp. musimy nauczyć się pewnego nowego słówka: linh/ lẻ, np.:

101 = một trăm linh một/một trăm lẻ một

Pozostałe liczby są prostsze – wystarczy po prostu czytać je w kolejności.

W przypadku liczenia tysięcy musimy pamiętać o wymawianiu liczby zero (không), jeśli takowa wystąpi, np.:

1001 = một nghìn (ngàn) không trăm linh một/một nghìn (ngàn) không trăm lẻ một.

Liczenie milionów i bilionów opiera się na podobnych zasadach – potrenujcie razem z Annie!

Które liczby przychodzą wam najłatwiej, a które trudno wymówić? – podzielcie się wrażeniami na forum o języku wietnamskim.

Zainteresują Cię również

Naród Brau Naród Brau
Członkowie ludu Brâu (Brau, Brao) przywędrowali do Wietnamu ponad 100 lat temu. Największa ich liczba zamieszkuje Laos (od 13...
Współpraca wietnamsko-rosyjska Współpraca wietnamsko-rosyjska
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh s...
Wspaniałe odkrycie wietnamskich archeologów Wspaniałe odkrycie wietnamskich archeologów
Wietnamscy archeolodzy odkryli kamienną drogę, pochodzącą prawdopodobnie z XIV wieku. Wspaniałego odkrycia dokonano w ruinach...
Jezioro Westchnień w Da Lat Jezioro Westchnień w Da Lat
Trzeba przyznać, że Wietnamczycy maja talent do nadawania pewnym miejscom niezwykle romantycznych nazw. Któż słysząc o...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności