Annie zaprasza nas na kolejną lekcję z bloku poświęconego wietnamskiej gramatyce. Lekcję jak zwykle ciekawą, wesołą, treściwą a zarazem prostą i przejrzystą – tak, dziś pouczymy się o przymiotnikach w języku wietnamskim.

Jakie tajemnice kryje wietnamski przymiotnik?Jakie tajemnice kryje wietnamski przymiotnik?

 

Uparcie niezmienny

Już na samym początku lekcji poznamy podstawową zasadę, którą z uśmiechem (ulgą?) zanotujemy w swoich uczniowskich kajetach: wietnamskie przymiotniki nigdy nie zmieniają swojej formy. Możemy więc zapomnieć o deklinacji (odmianie przez przypadki, liczby i rodzaje).

Co ciekawe w języku wietnamskim przymiotniki mogą pełnić funkcję zdaniotwórczą, np.:

Jestem piękna. = I am beautiful. = Tôi đẹp. (czyli: tôi – ja i đẹp – piękny)

Jak widać na powyższym przykładzie, proste zdanie z przymiotnikiem w języku wietnamskim wygląda inaczej niż w języku polskim czy angielskim, gdzie przymiotnik potrzebuje czasownika. W wietnamskim wystarczy podmiot i określający go przymiotnik.

Pomyłki językowe

Poznanie zasad funkcjonowania wietnamskich przymiotników pozwoli nam zrozumieć, dlaczego Wietnamczycy mówiący po angielsku stosują niekiedy formy typu: „The meal delicious”, „I tired”.

Podobnie obcokrajowcom uczącym się wietnamskiego zdarza się wstawianie przed przymiotnikiem czasownika là (odpowiednik „to be” w angielskim).

Jak czasownik

Ponieważ wietnamski przymiotnik zachowuje się podobnie jak czasownik, w taki sam sposób budujemy z nim formy przeczące (dodajemy słówko: không) oraz pytania typu tak/nie (używamy struktury: có ... không).

O językowych dylematach porozmawiać możecie na naszym forum o języku wietnamskim

Zainteresują Cię również

Współpraca wietnamsko-rosyjska Współpraca wietnamsko-rosyjska
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh s...
Gdzie smutek się uśmiecha, a radość płacze Gdzie smutek się uśmiecha, a radość płacze
Nic nie byłoby w stanie lepiej wyrazić nastroju grobowców królów Nguyen (Nguyễn), niż te wersy nadpisu. Bez wątpienia by...
Pogrzeb wieloryba w Wietnamie Pogrzeb wieloryba w Wietnamie
Na początku lipca setki Wietnamczyków wzięły udział w uroczystym pożegnaniu wieloryba, który zakończył żywot na wodach...
Wspaniałe odkrycie wietnamskich archeologów Wspaniałe odkrycie wietnamskich archeologów
Wietnamscy archeolodzy odkryli kamienną drogę, pochodzącą prawdopodobnie z XIV wieku. Wspaniałego odkrycia dokonano w ruinach...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności