Annie zaprasza nas na kolejną lekcję z bloku poświęconego wietnamskiej gramatyce. Lekcję jak zwykle ciekawą, wesołą, treściwą a zarazem prostą i przejrzystą – tak, dziś pouczymy się o przymiotnikach w języku wietnamskim.

Jakie tajemnice kryje wietnamski przymiotnik?Jakie tajemnice kryje wietnamski przymiotnik?

 

Uparcie niezmienny

Już na samym początku lekcji poznamy podstawową zasadę, którą z uśmiechem (ulgą?) zanotujemy w swoich uczniowskich kajetach: wietnamskie przymiotniki nigdy nie zmieniają swojej formy. Możemy więc zapomnieć o deklinacji (odmianie przez przypadki, liczby i rodzaje).

Co ciekawe w języku wietnamskim przymiotniki mogą pełnić funkcję zdaniotwórczą, np.:

Jestem piękna. = I am beautiful. = Tôi đẹp. (czyli: tôi – ja i đẹp – piękny)

Jak widać na powyższym przykładzie, proste zdanie z przymiotnikiem w języku wietnamskim wygląda inaczej niż w języku polskim czy angielskim, gdzie przymiotnik potrzebuje czasownika. W wietnamskim wystarczy podmiot i określający go przymiotnik.

Pomyłki językowe

Poznanie zasad funkcjonowania wietnamskich przymiotników pozwoli nam zrozumieć, dlaczego Wietnamczycy mówiący po angielsku stosują niekiedy formy typu: „The meal delicious”, „I tired”.

Podobnie obcokrajowcom uczącym się wietnamskiego zdarza się wstawianie przed przymiotnikiem czasownika là (odpowiednik „to be” w angielskim).

Jak czasownik

Ponieważ wietnamski przymiotnik zachowuje się podobnie jak czasownik, w taki sam sposób budujemy z nim formy przeczące (dodajemy słówko: không) oraz pytania typu tak/nie (używamy struktury: có ... không).

O językowych dylematach porozmawiać możecie na naszym forum o języku wietnamskim

Zainteresują Cię również

Naród Brau Naród Brau
Członkowie ludu Brâu (Brau, Brao) przywędrowali do Wietnamu ponad 100 lat temu. Największa ich liczba zamieszkuje Laos (od 13...
Naród Ba Na Naród Ba Na
Naród Ba Na, zwany także Bahnar, osiedlił się na Wyżynie Centralnej już przed wiekami i tym samym należy do najstarszych...
Jezioro Westchnień w Da Lat Jezioro Westchnień w Da Lat
Trzeba przyznać, że Wietnamczycy maja talent do nadawania pewnym miejscom niezwykle romantycznych nazw. Któż słysząc o...
Wspaniałe odkrycie wietnamskich archeologów Wspaniałe odkrycie wietnamskich archeologów
Wietnamscy archeolodzy odkryli kamienną drogę, pochodzącą prawdopodobnie z XIV wieku. Wspaniałego odkrycia dokonano w ruinach...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności