W okolicach Da Nang znajdują się trzy malownicze wyspy Lý Sơn, które coraz częściej stają się przedmiotem zainteresowania przybywających do Wietnamu turystów. Miejsce to kusi wspaniałym krajobrazem, maleńką skrytą wśród skał świątynią i plantacjami aromatycznego czosnku.

Wietnam | Krajobrazy Dao Ly Son (Đảo Lý Sơn)Wietnam | Krajobrazy Dao Ly Son (Đảo Lý Sơn) (by C. Karras )

 

Grupa wysp Ly Son (Lý Sơn) znajduje się na Morzu Południowochińskim w odległości ok. 30 km od wybrzeża prowincji Quảng Ngãi w centralnym Wietnamie. Składa się ona z trzech wysp o powierzchni ok. 10 km2

Na głównej wyspie Dao Ly Son (Đảo Lý Sơn) i położonej na północ od niej mniejszej wyspie Dao Be (Đảo Bé) żyje ponad 20 000 ludzi (skupionych w trzech gminach), których głównym źródłem utrzymania jest połów ryb i owoców morza oraz... hodowla czosnku.

Tutejszy czosnek jest wyjątkowo dobrej jakości (na wyspie nie ma szkodników!), dlatego też wyspy Ly Son (Lý Sơn) otrzymały przydomek „Vương quốc tỏi“, co oznacza ni mniej, ni więcej tylko: „Królestwo czosnku”.

Turystyka w regionie Ly Son (Lý Sơn)

Czosnek nie jest jednak wszystkim, co oferuje ta okolica. W ostatnich latach wyspa Dao Ly Son stała się prawdziwą atrakcją turystyczną Wietnamu. Jej odległość od Hue (Huế) wynosi około 202 km, zaś od Đà Nẵng – tylko 124 km.

Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego – jeszcze dziś wykorzystuje się gorące wody gruntowe wulkanu dla ogrzewania i wytwarzania elektryczności.

Pięć tutejszych gór wabi jaskiniami, wodospadami i małymi jeziorkami. Rozciąga się z nich wspaniały widok na pola czosnkowe i plaże z kolorowymi kamieniami, żwirem i koralami.

Pagoda Hang

Ulubionym celem turystów jest położona na wyspie Chùa Hang (pagoda Hang) – sielankowa oaza spokoju w cudownym krajobrazie. Zbudowano ją ponad 400 lat temu w naturalnej grocie w górze Thoi Loi (Thới Lới), bezpośrednio nad morzem. W tym wspaniałym i poetycznym otoczeniu odnajduje się spokój i odprężenie.

Wietnam | Lý Sơn to nazwa małego archipelagu trzech wysp. Największa z nich to Đảo Lý Sơn, mniejsza – Đảo Bé a najmniejsza – Mù CuWietnam | Lý Sơn to nazwa małego archipelagu trzech wysp. Największa z nich to Đảo Lý Sơn, mniejsza – Đảo Bé a najmniejsza – Mù Cu (by C. Karras )

Wizyta w muzeum

Małe lokalne muzeum zaprasza na wystawę ponad 1000 zdjęć, dokumentów i pamiątek z historii wysp, która kojarzona jest przede wszystkim ze sławną flotą Hoàng Sa. Za panowania dynastii Nguyễn, na początku XIX wieku, siedemdziesięciu żeglarzy na pięciu statkach pod dowództwem kapitana Thuyên Đức Hầu rozpoczęło wielomiesięczną wyprawę badawczą do wysp Paracel (Hoàng Sa).

Na wyspach Ly Son (Lý Sơn) odkryto ślady wielu starych kultur. Znaleziska z okresu kultury Sa-Huỳnh (1000 p.n.e. – 200 lat n.e.) są dowodem na to, że były zasiedlone już przez przodków Chăm.

Podczas wojny wietnamskiej armia USA uruchomiła na wyspie Đảo Lý Sơn stację radarową, która dzisiaj jest wykorzystywana przez armię wietnamską.

Źródło:
Zwischen Traditionen und Moderne

Wietnam | Chùa Hang (pagoda Hang) – świątynia ulokowana w naturalnej grocie skalnejWietnam | Chùa Hang (pagoda Hang) – świątynia ulokowana w naturalnej grocie skalnej (by C. Karras )

Zainteresują Cię również

Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie
Święto Tết Đoan Ngọ przypada w czasie letniego przesilenia dnia z nocą i rozpoczyna sie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności