Naród Ba Na, zwany także Bahnar, osiedlił się na Wyżynie Centralnej już przed wiekami i tym samym należy do najstarszych mieszkańców tego regionu. Według spisu ludności z 1.04.1999 r. w Wietnamie żyło 174456 osób narodowości Ba Na, obecnie ich liczba wzrosła do ok. 200000.

Wioski Ba Na, które zawsze leżą nad rzekami, można napotkać w prowincjach Kon Tum i Gia Lai, jak również graniczących regionach górskich prowincji Bính Định i  Phù Yên. Ich język należy do grupy mon-khmer i dzieli się na różne dialekty.

Wietnam | Ba Na posiadają bogate dziedzictwo literackie i artystyczneWietnam | Ba Na posiadają bogate dziedzictwo literackie i artystyczne (by Cathrin Karras )

 

Życie codzienne

Ba Na gospodarują na polach tarasowych, gdzie uprawiają ryż, warzywa, owoce, trzcinę cukrową i bawełnę. Oprócz tego hodują świnie, kozy i drób. W ich wioskach powstają wyroby kowalskie i ceramiczne. Kobiety tkają materiały z tradycyjnymi motywami, podczas gdy mężczyźni wyplatają kosze. Na targach wymienia się często towar za towar.

Domostwa

Ba Na żyją w domach na palach z charakterystycznymi spiczastymi dachami. Kiedyś było w zwyczaju, że wszystkie pokolenia rodziny mieszkały pod jednym dachem. Dzisiaj coraz więcej młodych rodzin stara się, aby wybudować własny mały dom. Inicjatywa zawarcia małżeństwa może wyjść zarówno od mężczyzny, jak i od kobiety. Rodzice zwracają tylko uwagę na przestrzeganie tradycji. Po ślubie młoda para mieszka na zmianę u swoich rodziców. Dopiero po narodzinach pierwszego dziecka zakładają własne gospodarstwo domowe. Przy nadawaniu dzieciom imion należy zwracać uwagę, aby w żadnym wypadku dwie osoby mieszkające we wsi nie posiadały takiego samego imienia.

Centrum wsi - Nha Rong

Centrum wsi stanowi Nha Rong (Nhà Rông) – dom gminny, najpiękniejszy i największy we wsi. Często ma powierzchnię około 90 m2 i jest wysoki na ponad 20 m. Szczególnie piękny Nhà Rông znajduje się w Muzeum Etnologicznym w Hanoi.

Nhà Rông jest centrum wszelkiej aktywności społeczności wiejskiej. Tutaj schodzą się wszyscy starzy mężczyźni, aby przedyskutować ogólne sprawy wioski. W Nhà Rông przyjmuje się gości, odprawia rytuały i ceremonie. Wieczorami gromadzą się wiejskie dzieci przy ognisku, słuchają starych legend i historii o bohaterach, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie i poznają tradycje swojego narodu.

Kultura i sztuka

Ba Na posiadają bogate dziedzictwo literackie i artystyczne. Ludowe pieśni i tańce są wykonywane podczas świąt i religijnych rytuałów. Podobnie jak w przypadku innych grup etnicznych Wyżyny Centralnej, Ba Na szczególnie pielęgnują muzykę gongów. Słynne są też jedyne w swoim rodzaju rzeźby w drewnie. Niezwykłe posągi służą jako dekoracja domu gminnego i pogrzebowego, i odzwierciedlają życie ludzi Ba Na. W religijnych wyobrażeniach Ba Na dużą rolę odgrywa kult duchów. Przed i podczas wojny wietnamskiej wielu Ba Na zostało nawróconych na protestantyzm przez amerykańskich misjonarzy. Tę religię wyznają także dzisiaj.

Do Ba Na należy znana wietnamska piosenkarka Siu Black.

Wietnam | W religijnych wyobrażeniach Ba Na dużą rolę odgrywa kult duchówWietnam | W religijnych wyobrażeniach Ba Na dużą rolę odgrywa kult duchów (by Cathrin Karras )

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...
Chua Tram Gian – Pagoda Stu Izb Chua Tram Gian – Pagoda Stu Izb
Odwiedzana tylko przez nielicznych turystów pagoda Chua Tram Gian (Chùa Trăm Gian), nazywana też Chùa Quảng Nghiêm albo Ch...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności