Członkowie ludu Brâu (Brau, Brao) przywędrowali do Wietnamu ponad 100 lat temu. Największa ich liczba zamieszkuje Laos (od 13 do 24 tysięcy) i Kambodżę (ok. 14 tysięcy). W Wietnamie Brâu, liczący zaledwie kilkuset członków,  należą do najmniejszej z mniejszości narodowych.

Wietnam | Charakterystyczną cechą ludu Brâu jest ich umiłowanie do palenia tytoniu Wietnam | Charakterystyczną cechą ludu Brâu jest ich umiłowanie do palenia tytoniu
(by Christian Erni - IWGIA)

 

Członkowie narodu Brau

W roku 1982 Wietnam zamieszkiwało zaledwie 282 członków narodu Brâu. Spis ludności z 1.04.1999 r. wykazał 313 osób tej narodowości (155 mężczyzn i 158 kobiet), zaś według ostatnich szacunków z 2010 r., naród Brâu w Wietnamie liczy 350 osób. Wszyscy jego członkowie żyją na terenie kilku wsi w prowincji Kon Tum, w pobliżu granicy z Laosem i Kambodżą.

Religia narodu Brau

Według animistycznych wierzeń ludu Brâu stwórcą całego świata, czyli nieba, ziemi, rzek, strumieni, deszczu, wiatru, człowieka i śmierci jest Pa Xây.

Życie codzienne Brau

Członkowie ludu Brâu przez długi czas wiedli życie koczowników. Z czasem upowszechniło się wśród nich rolnictwo i hodowla, wymagające osiadłego trybu życia. Brâu  trudnią się głównie uprawą ryżu, kukurydzy i manioku. Hodują także bydło i drób, zajmują się rybołówstwem i polowaniem na ptaki.

Do wyjątkowo ciekawych aspektów dotyczących kultury Brâu należy tradycja palenia tytoniu. Jest ona powszechne nawet wśród najmłodszych przedstawicieli tej grupy etnicznej.

Jak żyje naród Brau?

Brâu wznoszą swe domy na palach, rozmieszcając budynki promieniowo, z drzwiamy skierwanymi w stronę centrum wsi. Kiedy zostanie zbudowany nowy dom, wszyscy mieszkańcy wsi biorą udział w uroczystej ceremonii ku czci bogów.

W centrum każdej wsi znajduje się dom wspólnoty, gdzie dzieci i młodzież uczą się tradycyjnej kultury swojego narodu.

Język Brâu należy do grupy języków Mon-Khmer.

Wietnam | Przedstawiciel ludu Brâu - oczywiście z nieodłączną fajkąWietnam | Przedstawiciel ludu Brâu - oczywiście z nieodłączną fajką (by Christian Erni - IWGIA)

Jaki jest naród Brau?

Według starego obyczaju ludzie Brâu tatuują twarz i całe ciało. Kobiety noszą mnóstwo łańcuszków na szyi, kostkach nóg i ramionach. Mężczyźni ubrani są często tylko w przepaskę, natomiast kobiety noszą długie spódnice.

Mężczyźni i kobiety mają równe prawa. Młodzi mogą swobodnie wybierać sobie partnerów. Przed ślubem rodzina narzeczonego wręcza prezenty rodzinie dziewczyny, która z kolei wyprawia wesele. Po ślubie młody małżonek musi przez kilka lat mieszkać u rodziny swojej żony, zanim będzie mógł zabrać ją i dzieci do swojego domu.

Ulubiona rozrywka Brau – muzyka

Tradycyjnym instrumentem Brâu są różnego rodzaju gongi. Zestaw dwóch gongów ma wartość 30-50 bawołów. Młode dziewczyny grają często na „klong” – instrumencie składającym się z kilku różnej długości rur bambusowych, połączonych ze sobą. Dźwięk uzyskuje się przez uderzanie dłonią. Jego wysokość zależy od długości rury i siły uderzenia.

Pożegnanie zmarłego

Zmarli z narodu Brâu są składani do wydrążonego pnia drzewa i przez kilka dni przetrzymywani w specjalnie do tego przeznaczonym domu. Wszyscy mieszkańcy wsi odwiedzają zmarłego, aby wyrazić swój żal. Przy tej okazji bije się też w gongi. Po kilu dniach odbywa się pogrzeb, a wszystkie rzeczy osobiste zmarłego grzebane są razem z nim.

Wietnam | Kobieta z fajką to codzienny widok wśród mieszkańców wietnamskiej prowincji Kon Tum Wietnam | Kobieta z fajką to codzienny widok wśród mieszkańców wietnamskiej prowincji Kon Tum (by Christian Erni - IWGIA)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Świątynia literatury w Hai Duong Świątynia literatury w Hai Duong
Prowincja Hải Dương (Hai Duong) jest pod względem powierzchni jedną z najmniejszych w Wietnamie. Jednocześnie należy jednak do...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności