Pierwotną ojczyzną narodu Hà Nhì była tybetańska wyżyna dzisiejszej chińskiej prowincji Qinghai. W III wieku lud ten rozpoczał długą wędrówkę na południe. Ponad 90% Hà Nhì zamieszkuje Południowozachodnie Chiny, a konkretnie prowincję Yunnan.

Tylko niewielka ich część osiedliła się w wietnamskich prowincjach Lai Châu i Lào Cai, w bezpośredniej bliskości Chin. W 1999 r. oszacowano, że na obszarze tym żyje 17 535 osób narodowości Hà Nhì, dzisiaj jest ich ponad 20 tys.

Wietnam | Przedstwicielki tzw. Kwiatowego Hà Nhì w barwnych strojachWietnam | Przedstwicielki tzw. Kwiatowego Hà Nhì w barwnych strojach

Zainteresują Cię również

CLMV Single Visum CLMV Single Visum
Wietnam, Kambodża, Laos i Birma planują wprowadzenie wspólnej strefy wizowej, aby zachęcić do przyjazdu większą liczbę...
Wietnamscy deweloperzy wyposażają osiedla mieszkaniowe w przystanie Wietnamscy deweloperzy wyposażają osiedla mieszkaniowe w przystanie
W największym mieście Wietnamu – Ho Chi Minh pojawiły się plany budowy przystani dla jachtów i łodzi motorowych na terenie...

 

Akha – podgrupa Ha Nhi

Żyjący w północnym Laosie, w północnej Tajlandii i w Birmie Akha (ok. 400 000 ludzi) są podgrupą Hà Nhì. Ich język należy do grupy języków sino-tybetańskich.

Gdzie mieszkają Ha Nhi?

Hà Nhì żyją we wsiach leżących często na wysokości ponad 2000 metrów. Każda wieś składa się z 60-80 domów. Wszystkie budynki są jednakowe co do formy, struktury, wielkości i wyposażenia. Mury są wykonane z gliny, mają ok 40-45 cm grubości i 4,5-5 m wysokości. Powierzchnia pod słomianym dachem wynosi ok. 65-80 m2.

Tradycyjny strój Ha Nhi

Hà Nhì dzielą się na podgrupy ze względu na kolor noszonych ubrań. Wyrózniamy grupę tzw. Czarnych (Hà Nhì Đen) i Kwiatowych Hà Nhì (Hà Nhì Hoa). Hà Nhì Đen noszą indygo-czarne ubrania. Odzież mężczyzn jest jednokolorowa, a koszula ma z przodu guziki.

Bluzka kobiety posiada mały okrągły kołnierz, brzegi bluzki przodu i z tyłu tworzą regularny trójkąt. Nakrycie głowy jest ozdobione małym guzikiem z aluminium, albo małymi i dużymi kulami z nici (służą one nie tylko jako ozdoba, ale również odpędzają złe duchy).

Hà Nhì Hoa ubierają się znacznie bardziej kolorowo.

Z czego żyją Ha Nhi?

Hà Nhì żyją z uprawy ryżu. Są mistrzami w zakładaniu i nawadnianiu pól tarasowych. Do prac polowych wykorzystują ciągnione przez bawoły pługi i brony. W pobliżu domostw znajduje się zwykle roległy ogród. Rozwinięta jest hodowla zwierząt, tkactwo i wyplatanie wyrobów.

Życie rodzinne Ha Nhi

Młodzi członkowie plemienia Hà Nhì sami mogą wybierać sobie partnerów. Każde małżeństwo przechodzi dwie fazy. Po ślubie kobieta przybiera nazwisko męża i żyje z nim u jego rodziny. Kiedy urodzi się dziecko, młoda rodzina zakłada własne gospodarstwo.

Kiedy umrze ktoś z Hà Nhì, jego sypialnia oraz ołtarz jego przodków są likwidowane. Do pogrzebu przebywa zmarły w kuchni. Miejsce pochówku wyznacza się rzucając w powietrze jajko: tam, gdzie jajko upadnie na ziemię i zbije się, tam przygotowuje się grób.

Tradycyjna twórczość Ha NHi

Na dziedzictwo kulturowe Hà Nhì składają się nie tylko piekne stroje i wspaniałe rękodzieła, ale także od wieków przekazywane drogą ustną wierszowane historie. Opowieści te recytowane są przez starszych członków rodów podczas różnego rodzaju świąt i uroczystości.

Z pokolenia na pokolenie przekazywane są też stare kołysanki, pieśni weselne i żałobne, jak również pieśni wykonywane z okazji błogosławieństwa nowego domu, albo przyjęcia gościa. Pewna pieśń weselna Hà Nhì z prowincji Lai Châu ma aż 400 zwrotek. Przyjmuje się, iż młode pary wykonując ją przy akompaniamencie fletu lub drumli, w taki właśńie sposób wyrażają swoją miłość.

Zainteresują Cię również

Rekordowa miłość – razem od 82 lat… Rekordowa miłość – razem od 82 lat…
Dla wielu par 25. rocznica małżeństwa jest wynikiem trudnym do osiągnięcia. Polscy małżonkowie z takim stażem, na swoje...
 Lekcje wietnamskiego: Lekcja 15 – Setki, tysiące, miliony – liczenia po wietnamsku ciąg dalszy Lekcje wietnamskiego: Lekcja 15 – Setki, tysiące, miliony – liczenia po wietnamsku ciąg dalszy
W poprzednich lekcjach video nauczyliśmy się już liczyć po wietnamsku od 0 do 10 i od 11 do 99. Teraz przychodzi czas na...

 

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności