Nha Trang [wymowa: nia czang], nazywane też "Niceą Wietnamu", jest najczęściej odwiedzanym wietnamskim kąpieliskiem. Leży w prowincji Khanh Hoa (Khánh Hòa) na południowym wybrzeżu. Jest oddalone ok. 450 km na północny wschód od miasta Ho Chi Minh.

Wietnam | Nha Trang leży w prowincji Khanh Hoa (Khánh Hòa) na południowym wybrzeżuWietnam | Nha Trang leży w prowincji Khanh Hoa (Khánh Hòa) na południowym wybrzeżu Wietnamu (by tuey )

 

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Święto Vu Lan Święto Vu Lan
Vu Lan jest jednym z najważniejszych świąt buddyjskich. W Wietnamie nosi ono również nazwę Tết Trung Nguyên (Tet Trung...

Infrastruktura turystyczna  Nha Trang

Szeroka piaszczysta plaża z promenadą ciągnie się ponad cztery kilometry wzdłuż miasta. W pobliżu wody znajduje się mnóstwo hoteli wszystkich kategorii, restauracje, biura podróży i ośrodki sportów wodnych, oferujące m. in. kursy nurkowania.

Trochę historii

Region ten posiada bogatą i długą historię. W pobliżu Nha Trang znajdował się do końca XVII wieku jeden z centralnych ośrodków narodu Chăm – Kauthara. Ich świątynie wznoszone od VII do XII wieku są dzisiaj jedną z głównych atrakcji miasta. Dopiero na początku XX w. francuscy kolonialiści rozwinęli Nha Trang w miasto, wybudowali katedrę i dwa instytuty badawcze. Dzisiaj Nha Trang żyje głównie z turystyki i rybołówstwa.

Piękna plaża i dobra zabawa

Turystów zachęcają przede wszystkim uliczki w południowej części miasta, gdzie koncentrują się lokale, w których pulsuje intensywne nocne życie. Większość zagranicznych i wietnamskich urlopowiczów łączy tutaj plażowy wypoczynek z jednym z najlepszych nightlifes w kraju.

Nha Trang jest jedyną w swoim rodzaju mieszanką życia plażowego i imprezowego, która przyciąga tłumy turystów. W ciągu dnia goście z różnych stron świata kąpią się i opalają na plaży, siedzą w kawiarniach i urządzają sobie wycieczki. Wieczorami spotykają się w licznych knajpkach i dyskotekach miasta albo na jakiejś plażowej zabawie. Zwłaszcza w miesiącach letnich (od czerwca do sierpnia) nie ma dnia, aby nie działo się tu coś ciekawego.

Atrakcyjne kąpielisko

Miłośnicy odpoczynku w wodzie w szczególności upodobali sobie Nha Trang. Jest to jedyne kąpielisko z tak dużą ilością pobliskich wysepek. Wycieczki łodzią połączone z pływaniem i nurkowaniem nigdzie indziej nie są tak atrakcyjne. Nha Trang posiada ponadto najlepsze rewiry do nurkowania i największy wybór szkół nurkowania w kraju.

Rodziny znajdą tutaj aż dwa z dosyć nielicznych w Wietnamie parków wodnych ze zjeżdżalniami.

Wietnam | Nha Trang zamieszkuje ok. 300 tysięcy osóbWietnam | Nha Trang zamieszkuje ok. 300 tysięcy osób (by johnji )

Wyspa Hon Tre

Nha Trang stawia na turystykę i rozrywkę. Na plaży i na wyspie Hòn Tre, na którą prowadzi najdłuższa na świecie kolej linowa gondolowa (3320 m przez morze), znajdują się liczne baseny, zjeżdżalnie i brodziki. Na wyspie został utworzony wielki park rozrywki z karuzelami, akwarium, centrum handlowym, luksusowymi hotelami i basenami, prywatną plażą i polem golfowym. W październiku Nha Trang staje się metą regat żeglarskich z Hongkongu do Wietnamu.

Jeśli Nha Trang wydaje się komuś zbyt gwarne, nieco bardziej na północ na kilku samotnych półwyspach i wyspach można znaleźć luksusowe i spokojne miejsca do wypoczynku.  

Wietnam | Plaża w Nha TrangWietnam | Plaża w Nha Trang (by infanticida )

Co jeszcze warto zobaczyć w Nha Trang?

  • Skały Hòn Chồng z odciskiem ręki olbrzyma,
  • Błękitno-czerwone łodzie rybackie zacumowane u ujścia rzeki Cái,
  • Gorące źródła Tháp Bà. Goście mogą wziąć mineralną kąpiel błotną albo popływać w basenie z gorącą wodą mineralną.

Inne atrakcje Nha Trang

Nha Trang słynie nie tylko ze swoich wspaniałych plaż, bogatego życia nocnego i atrakcyjnych terenów do nurkowania pośród licznych wysp. W miasteczku i jego okolicach znajdziemy też inne atrakcje:

Wieże Po Nagar

Kilometr na północ od rzeki Cái znajdują się obiekty świątynne Czamów (Chăm), które do dzisiaj są miejscem pielgrzymek. Zbudowano je między IX i XII w. na wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok na morze z rybackimi łodziami. Cztery wzniesione z czerwonej cegły wieże są doskonale zachowane. Cegły ułożono bez zaprawy murarskiej.

Wieża północna ze swoimi rzeźbami i wspaniale zdobionym piramidalnym dachem ma ok. 23 m wysokości. Wieża centralna jest mniejsza i skromniej zdobiona, posiada za to wewnętrzny ołtarz. Poza tym jest jeszcze wieża południowa i północno-zachodnia, jak również kolumny dawnej hali medytacji. Można porównać tę świątynie do Lolei w pobliżu Angkor Wat.

Wietnam | Kolejka linowa w Nha TrangWietnam | Kolejka linowa w Nha Trang (by infanticida )

Pagoda Long Sơn z posągami Buddy

Pod koniec XIX w. na północny zachód od Nha Trang powstała pagoda Long Sơn. Na wzgórzu poza świątynią góruje posąg siedzącego Buddy (zwany też Białym Buddą). Liczy on z podstawą 21 m i jest widoczny już z daleka. Z platformy wokół posągu rozciąga się piękny widok na okolicę. Na wzgórzu świątynnym wzniesiono kilka lat temu posąg leżącego Buddy oraz dzwonnicę z ważącym 1500 kg dzwonem. U stóp Białego Buddy umieszczono portret mnicha, który protestując przeciwko prześladowaniu buddystów przez Ngô Đình Diệm (prezydent Wietnamu Południowego) w 1963 r. dokonał samospalenia.

Francuskie budowle kolonialne

Na wzgórzu w pobliżu dworca kolejowego stoi wzniesiona w 1933 roku katedra, którą zdobią kolorowe szyby okien.

W budynku założonego w 1923 r. Instytutu Oceanograficznego, stojącego blisko portu rybackiego, znajdują się dzisiaj akwaria i spreparowane morskie zwierzęta, które można oglądać.

W sąsiednich willach Bảo Đại, letniej rezydencji ostatniego cesarza Wietnamu, urządzono dzisiaj zwykły hotel.

Instytut Pasteura, który dziś prowadzi profilaktykę higieny i szczepień, posiada muzeum swego założyciela Alexandra Yersina. Francuz, który opracował skuteczną metodę leczenia dżumy, otworzył w Nha Trang na potrzeby badań podstawowych filię paryskiego Instytutu Pasteura. Żył i pracował w Nha Trang do śmierci w 1943 roku.

Wietnam | Wybrzeże Nha TrangWietnam | Wybrzeże Nha Trang (by jywhite )

Zainteresują Cię również

Nowy Rok u plemienia Hmong Nowy Rok u plemienia Hmong
Podobnie jak dla Wietnamczyków, także dla narodu Hmong (H’Mông) Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. W ich języku...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności