Nielegalny handel kością słoniową nadal kwitnie: w październiku tego roku na granicy z Chinami wietnamscy celnicy zarekwirowali 221 kłów słoni. Oficjalnie handel tym ”białym złotem”, za które ginie rocznie 40 000 słoni, jest od 1989 roku zabroniony.

Wietnam | Turyści także mogą mieć swój udział w ochronie słoni – wystarczy nie kupować żadnych ozdób i pamiątek wykonanych z kości słoniowejWietnam | Turyści także mogą mieć swój udział w ochronie słoni – wystarczy nie kupować żadnych ozdób i pamiątek wykonanych z kości słoniowej (by siulesoj )

 

Handel kością słoniową

Ponad tonę ważyło 221 kłów słoniowych, które wietnamscy celnicy przechwycili na granicznej rzece Ka Long. Kły były ukryte w zwojach ręczników i miały być przemycone statkiem do Chin, powiedział Lý Trần Tuấn, celnik z prowincji Quang Ninh (Quảng Ninh). Razem z łupem zatrzymano trzech podejrzanych, w tym chińskiego pasażera i wietnamskiego kapitana statku. 

Wietnam pełni funkcję placu przerzutowego dla afrykańskiej kości słoniowej, skąd większość ładunków idzie – wg organizacji ochrony środowiska WWF – do Chin. Przechwycony ostatnio w Wietnamie ładunek 1000 kg kości słoniowej wart jest na czarnym rynku ok. 800 000 euro. Największy przemyt kości słoniowej odkryty w Wietnamie, to ładunek sześciu ton. Od roku 1992 handel kością słoniową podlega w Wietnamie karze.

Handel kością słoniową i wyrobami z niej jest na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (Convention on International Trade in Endangered Species) nielegalny już od 22 lat. Kiedy w tym czasie, przede wszystkim we Wschodniej i Południowej Afryce, stan słoni się poprawił, zdecydowane początkowo działania coraz bardziej tracą na ostrości. Biednym krajom czarnego kontynentu, na przykład Kongo, brakuje środków finansowych, aby skutecznie chronić słonie w parkach narodowych przed kłusownikami.

Śmierć za kły

W przeciwieństwie do nieco mniejszych słoni azjatyckich, których ojczyzną są m.in. Wietnam i Indie, u gatunku afrykańskiego długie siekacze posiadają przedstawiciele obu płci. Zwierzęta używają ich do grzebania i kopania, jak również do obrony, nigdy zaś do rozdrabniania pokarmu. Długie kły są stosunkowo miękkie. Zużywają się z czasem i mogą przy większym obciążeniu pęknąć.

Dla zdobycia kości słoniowej kłusownicy zabijają te ogromne zwierzęta i odpiłowują pożądane siekacze. Ciężka, bezużyteczna dla kłusowników tusza zwierzęcia, pozostaje porzucona.

Nie kupujmy pamiątek z kłów!

Turyści mogą mieć swój udział w ochronie słoni, jeśli nie będą kupować i przywozić z urlopu żadnych ozdób i pamiątek z kości słoniowej. Warto wiedzieć, że każdy taki przedmiot został najprawdopodobniej okupiony śmiercią zwierzęcia.

Kość słoniową jako materiał można rozpoznać po gładkiej powierzchni i wrażeniu „miękkości” w dotyku.  Jest stosunkowo lekka i ma zwykle siatkowe mazerowanie.   

Słoń afrykański | Wietnam jest punktem przerzutowym dla afrykańskiej kości słoniowej, skąd większość tego luksusowego towaru trafia do ChinSłoń afrykański | Wietnam jest punktem przerzutowym dla afrykańskiej kości słoniowej, skąd większość tego luksusowego towaru trafia do Chin (by jamieray )

Zainteresują Cię również

Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to rekord...
Najnowsze informacje o Świętym Żółwiu Najnowsze informacje o Świętym Żółwiu
Według najnowszych doniesień prasowych gigantyczny żółw wyłowiony niedawno z wód jeziora Hoàn Kiếm powraca do zdrowia...
Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony
Kto chce podróżować z Hanoi do Miasta Ho Chi Minh koleją, potrzebuje dwóch dni, prawdopodobnie własnym środkiem lokomocji byłoby...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności