Wietnam zamieszkują 54 grupy etniczne i każda z nich posiada własną, charakterystyczną kuchnię. Poniżej przedstawimy krótki przegląd sztuki kulinarnej narodu Kinh, czyli etnicznych Wietnamczyków.

Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na różnorodność potraw i przypraw w zależności od warunków przyrodniczych oraz zwyczajów i obyczajów poszczególnych regionów.

Kuchnia Kinh jest odmienna w każdym regionieKuchnia Kinh jest odmienna w każdym regionie (by toehk )

Zainteresują Cię również

CLMV Single Visum CLMV Single Visum
Wietnam, Kambodża, Laos i Birma planują wprowadzenie wspólnej strefy wizowej, aby zachęcić do przyjazdu większą liczbę...
Wietnamscy deweloperzy wyposażają osiedla mieszkaniowe w przystanie Wietnamscy deweloperzy wyposażają osiedla mieszkaniowe w przystanie
W największym mieście Wietnamu – Ho Chi Minh pojawiły się plany budowy przystani dla jachtów i łodzi motorowych na terenie...

 

Kuchnia Wietnamczyków

Kuchnia narodu Kinh jest odmienna w każdym regionie, dwa główne składniki powtarzają się w niej jednak regularnie: ryż i sos rybny. Wietnamczycy rzadko jedzą pojedyncze potrawy. Każdy posiłek składa się z licznych, mniejszych dań. Gdyby jedzenie z trzech różnych regionów Wietnamu, mogło znaleźć się na jednym stole, byłaby to niezapomniana uczta.

Sztuka kulinarna Wietnamczyków posiada unikatowy koloryt, wyróżniający ją spośród innych krajów azjatyckich. Wietnamskimi potrawami inspirują się szefowie kuchni na całym świecie. Kiedy mówimy o kuchni wietnamskiej, musimy brać pod uwagę jej zróżnicowanie w zależności od regionu.

Smaki Północy

Na północy Wietnamczycy żyją w delcie Rzeki Czerwonej. Większość potraw w tym regionie nie jest tak ostra i słodka, jak w innych częściach kraju. Wietnamczycy z północy jadają głównie warzywa, jak również ryby i małe zwierzęta słodkowodne, jak kiełbie, anabasy, raki czy małże rzeczne.

Mieszkańcy Hanoi jedzą chętnie ryż i wieprzowinę oraz ryby rzeczne.

Gospodynie w Hue albo w Sajgonie znają o wiele więcej gatunków ryb i mają większy ich wybór do przyrządzania posiłków.

Potrawy w Wietnamie Centralnym jest ostrzejsze i słodsze, niż na Północy i PołudniuPotrawy w Wietnamie Centralnym są ostrzejsze i słodsze niż na północy (by vsf )

Kolorowe potrawy Wietnamu

Jedzenie w Wietnamie Centralnym jest ostrzejsze i słodsze niż na północy. Prowincje środkowego Wietnamu znajdują się na wybrzeżu, które słynie z różnorodnych produktów morskich, a te chętnie wykorzystywane są do przyrządzania wspaniałych sosów. Mieszkańcy tych regionów chętnie spożywają oryginalny sos rybny bez żadnych przypraw. Dużą popularnością cieszy się też pasta krewetkowa, którą jada się niemal codziennie jako dodatek do wielu potraw. Tutejsze dania są ponadto bardzo kolorowe.

Sztuka kulinarna Wietnamczyków posiada unikatowy koloryt, wyróżniający ją spośród innych krajówSztuka kulinarna Wietnamczyków posiada unikatowy koloryt, wyróżniający ją spośród innych krajów (by katinalynn )

Smak kuchni królewskiej

Jedzenie w środkowowietnamskim mieście Hue wykazuje wpływy kuchni królewskiej, w której przykładano wiele uwagi do przygotowania i dekoracji potraw. Potrawy z Hue cieszą się dużym uznaniem także za granicą. Wyczuwa się w nich lekką mieszankę kuchni północno- i południowowietnamskiej. Mieszkańcy Hue chętnie jedzą potrawy ostre, wiele potraw przygotowywanych jest też na słodko. Do głównych produktów żywnościowych należą tutaj makarony oraz ryż.

Wietnam na słodko

Jedzenie w Wietnamie Południowym pozostaje pod wpływem smaku słodkiego. Potrawy są tam często przyrządzane z cukrem albo mlekiem kokosowym. Do gotowania używa się wielu przypraw. Ulubioną potrawą jest tzw. kho quẹt, składająca się z sosu rybnego, cukru, boczku, pieprzu i chili.

Kuchnia grupy etnicznej Kinh jest zróżnicowana w zależności od regionu, posiada jednak wspólne, harmonijne cechy. Wietnamczycy stworzyli jedyną swoim rodzaju sztukę kulinarną, która zyskała szeroką popularność na całym świecie.

Kuchnia Kinh ma zawsze dwa wspólne składniki w posiłku: ryż i sos rybnyKuchnia Kinh bazuje na dwóch składnikach: ryżu i sosie rybnym (by kalleboo )

Zainteresują Cię również

Nielegalny handel „białym złotem” Nielegalny handel „białym złotem”
Nielegalny handel kością słoniową nadal kwitnie: w październiku tego roku na granicy z Chinami wietnamscy celnicy...
Rekordowa miłość – razem od 82 lat… Rekordowa miłość – razem od 82 lat…
Dla wielu par 25. rocznica małżeństwa jest wynikiem trudnym do osiągnięcia. Polscy małżonkowie z takim stażem, na swoje...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności