Obchody Nowego Roku byłyby w Wietnamie nie do pomyślenia bez słynnych ryżowych ciastek. Czworokątne Banh chung (Bánh chưng) symbolizuje Ziemię, a słodkie i okrągłe Banh day (Bánh dầy), bardziej popularne na południu kraju, jest symbolem Nieba.

Kiedyś większość rodzin sporządzała je sama, dzisiaj coraz częściej są kupowane w sklepie.

Wietnam | Czy znacie historię wietnamskich ciasteczek ryżowych?Wietnam | Czy znacie historię wietnamskich ciasteczek ryżowych? (by avlxyz )

 

Legenda o ryżowych ciastkach

Historia ciastek ryżowych sięga według pewnej legendy aż do czasów królów Hung (Hùng) i ich dynastii Hong Bang (Hồng Bàng) panującej w latach 2879-258 p.n.e. Jak każda prastara legenda, także ta opowiadana bywa w wielu wersjach. Oto jedna z nich:

Dwudziestu dwóch królewskich synów

Kiedy szósty król Hung postarzał się, postanowił, jak każdy mądry król, przekazać tron jednemu ze swoich synów. Spośród dwudziestu dwóch synów żaden nie wydawał mu się jednak do tej roli odpowiedni. Król bardzo długo nad tym wszystkim rozmyślał, ale nawet z pomocą doradców nie znalazł rozwiązania.

Aż w końcu pewnego ranka wezwano do pałacu wszystkich dwudziestu dwóch książąt. „Bądźcie pozdrowieni, synowie” – przywitał ich król. – „Jestem stary i wkrótce umrę, dlatego chcę wybrać jednego z was, aby wstąpił na tron i rządził państwem”.

Obecni popatrzyli po sobie, a każdy miał nadzieję, że to właśnie do niego uśmiechnie się los.

Król postanowił dać swoim synom zadanie do wykonania. Ponieważ zbliżało się święto Tet (wietnamski Nowy Rok), podczas którego Wietnamczycy składają swym przodkom ofiary, król postanowił, że na tronie zasiądzie ten syn, który przyniesie potrawę idealną na tę okazję.

Zaskoczeni książęta pośpiesznie opuścili pałac. Każdy przywołał swoje najwierniejsze sługi i rozpoczął poszukiwania najlepszej potrawy, którą można by wręczyć staremu ojcu w zamian za tron.

Lang Lieu

Podczas gdy konie galopowały po lasach, łodzie przemierzały rzeki i jeziora, a najodważniejsi wspinali się na szczyty gór, jeden z synów – chłopiec o imieniu Lang Liêu – rozmyślał w swojej skromnej izbie, jak temu zadaniu podołać. Jego matka zmarła i musiał on radzić sobie bez żadnej pomocy.

Niezwykły sen księcia

Książę leżał na swoim łóżku z rękami pod głową, wpatrując się w sufit, jakby tam można było znaleźć rozwiązanie problemu. W końcu zasnął, a we śnie miał widzenie. On i jego bracia byli przy nim, przygotowując jedzenie dla króla, kiedy nagle objawił im się duch mający postać kobiety. Duch zbliżył się do Liêu i wyszeptał: „Na tym świecie nie istnieje nic, co byłoby większe niż Niebo i Ziemia, i nic bardziej wartościowego niż ryż. Pokażę ci, jak przygotować potrawę, w której będą zawarte wszystkie te trzy rzeczy”. Kiedy młody Liêu dostarczył duchowi wymagane dodatki, ten przystąpił do pracy.

Ciastko-Ziemia

Wziął trochę kleistego ryżu i położył go na zielonym liściu. Potem dołożył fasoli, dodał pieprzu, soli, mięsa wieprzowego i całość doprawił sosem rybnym. Przykrył wszystko kolejną porcją ryżu i uformował z tego kwadrat. Na koniec zawinął ciastko w liść i związał taśmą bambusową. „Ta potrawa” – wyjaśnił duch – „przedstawia Ziemię. Jest kwadratowa, jak Ziemia i pokryta zielonymi liśćmi. Podobnie jak rośliny i zwierzęta są częścią Ziemi, tak mięso, fasola i sos rybny są częścią potrawy. Teraz trzeba tylko jeszcze ciastko ugotować w wodzie, aby zachowało świeżość. Nosi ono nazwę Banh chung

Wietnam | Pewien król miał dwudziestu dwóch synów…Wietnam | Pewien król miał dwudziestu dwóch synów… (by jepoirrier )

Ciastko-Niebo

Duch wziął kolejny dzban pełen kleistego ryżu i przy pomocy tłuczka oraz moździerza uformował masę, z której ulepił płaskie, okrągłe ciastka. „Te słodycze są okrągłe jak Niebo. Nazywają się Banh day”.

Gdy książę się zbudził, nie tracąc czasu przygotował potrawy, które pokazał mu we śnie duch: ciastko kanciaste jak Ziemia i okrągłe jak Niebo.

Konkurs kulinarny

W dniu Nowego Roku panowało w królestwie wielkie ożywienie. Ze wszystkich wiosek schodzili się ludzie, aby uczestniczyć w pałacowych zawodach kucharskich oraz koronacji nowego króla. Jak każe tradycja, ceremonia oddawania czci przodkom rozpoczęła się, kiedy tylko Ziemię ogrzały pierwsze promienie słońca. Powietrze napełniał dźwięk bębnów i gongów, wielobarwne flagi łopotały na wietrze, w domach i na ulicach słychać było radosne okrzyki ludzi.

Z najodleglejszych zakątków królestwa zwieźli książęta potrawy przeróżnych rodzajów i smaków. Bez pośpiechu kosztowali je mądrzy sędziowie jedną po drugiej, porównywali, sprawdzali i oceniali. Kiedy spróbowali potrawy księcia Liêu, byli bardzo zdziwieni. Jak może tak prosta potrawa tak wyśmienicie smakować? Zawołali króla, aby spróbował jej osobiście. Również on był zachwycony dziełem młodego syna. Przywołał go siebie i zapytał, jak przygotował tę potrawę. Liêu opowiedział ojcu o duchu, który ukazał mu się we śnie.

Przez żołądek do... tronu?

Po południu król ogłosił swoją decyzję. „Mój osiemnasty syn zostanie koronowany na króla i zasiądzie na tronie. Potrawa, którą przygotował jest niepowtarzalna nie tylko z powodu smaku. Ma także ważne znaczenie. Swoimi prostymi dodatkami, które każdy może wyhodować samodzielnie, oddaje ona cześć Niebu i Ziemi, a także naszym przodkom. Ta potrawa pokazuje, jak ważni są przodkowie, tak ważni jak Niebo i Ziemia. Nawet jeśli ciastka wyglądają skromnie, może je przygotować tylko rzetelny człowiek o wielkim talencie.”

W ten sposób książę Liêu został koronowany na siódmego króla Hùng.

Od tej pory naród wietnamski zawsze przygotowuje na Nowy Rok ryżowe ciasteczka Banh chung i Banh day, aby oddać cześć przodkom.

Wietnam | Kwadratowe ciastko ryżowe z wieprzowiną, fasolą i sosem rybnym symbolizuje ZiemięWietnam | Kwadratowe ciastko ryżowe z wieprzowiną, fasolą i sosem rybnym symbolizuje Ziemię (by pmquan )

Zainteresują Cię również

Lekcje wietnamskiego: Lekcja 24 – wietnamskie być albo nie być Lekcje wietnamskiego: Lekcja 24 – wietnamskie być albo nie być
W kolejnej lekcji poświęconej wietnamskiej gramatyce Annie przedstawi nam, w jaki sposób wykorzystywać czasownik „być”,...
Współpraca wietnamsko-rosyjska Współpraca wietnamsko-rosyjska
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh s...
Naród Brau Naród Brau
Członkowie ludu Brâu (Brau, Brao) przywędrowali do Wietnamu ponad 100 lat temu. Największa ich liczba zamieszkuje Laos (od 13...
Pogrzeb wieloryba w Wietnamie Pogrzeb wieloryba w Wietnamie
Na początku lipca setki Wietnamczyków wzięły udział w uroczystym pożegnaniu wieloryba, który zakończył żywot na wodach...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności