Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna wyspa na tle rozgorączkowanego miasta. Prosta i skromna pagoda Làng już od stuleci obserwuje życie wietnamskiej stolicy.

Pagoda Làng w Hanoi Pagoda Lang w Hanoi (by C. Karras )

 

XII-wieczna świątynia

Pagoda Lang znajduje się w dzielnicy Dong Da (Đống Đa) w Hanoi. Została zbudowana w XII wieku za panowania króla Lý Anh Tông. Czczony jest w niej nie tylko Budda, ale też król Lý Thần Tông oraz mnich Từ Đạo Hạnh.

Legendarne dzieje świątyni

Jak głosi legenda, za czasów dynastii Ly (Lý) żył w Hanoi mnich o imieniu Từ Đạo Hạnh, który posiadał magiczne moce. Po śmierci odrodził się on jako król Lý Thần Tông. To właśnie królewski syn, Lý Anh Tông, po śmierci ojca kazał wznieść pagodę Làng.

Według legendy, siódmy dzień trzeciego miesiąca wietnamskiego kalendarza jest dniem urodzin mnicha Từ Đạo Hạnh. Z tej okazji każdego roku w pagodzie Làng odbywa się wielka uroczystość.

Chwila wytchnienia od miejskiego gwaru i pośpiechuChwila wytchnienia od miejskiego gwaru i pośpiechu (by C. Karras )

Klasyczna architektura i czar natury

Tę jedną z najstarszych świątyń w stolicy Wietnamu wyróżnia klasyczna architektura, zachowana w stanie pierwotnym i otaczające ją blisko 800-letnie drzewa.

Pagoda Làng jest znana nie tylko ze swojej historii, ale też z przylegającego do niej lasu, który swego czasu był największym lasem iglastym w mieście.

Podwójny napis na bramie wiodącej na dziedziniec pagody wykonano z kawałków porcelany w kolorze ciemnozielonym.

Poszukując chwili wytchnienia

W głównej sali pagody znajdują się posągi świętych oraz Buddy. Na szczególną uwagę zasługuje posąg mnicha Tu Dau Hanh (Từ Đạo Hạnh), który przetrwał do naszych czasów. W zwykły dzień nie ma szans na to, aby go zobaczyć – sala główna otwierana jest tylko podczas świąt.

Każdy zwiedzający, przestępując progi pagody, musi zostawić za sobą swoje pełne pośpiechu życie i wyciszyć się w spokojnej i świętej przestrzeni. Ludzie przychodzą tutaj, aby modlić się o zdrowie i szczęście, ale czasem tylko po to, aby znaleźć chwilę spokoju.

Chùa Láng – świątynia pośród drzewChùa Láng – świątynia pośród drzew (by C. Karras )

Zainteresują Cię również

Lekcje wietnamskiego: Lekcja 24 – wietnamskie być albo nie być Lekcje wietnamskiego: Lekcja 24 – wietnamskie być albo nie być
W kolejnej lekcji poświęconej wietnamskiej gramatyce Annie przedstawi nam, w jaki sposób wykorzystywać czasownik „być”, czyli...
Naród Brau Naród Brau
Członkowie ludu Brâu (Brau, Brao) przywędrowali do Wietnamu ponad 100 lat temu. Największa ich liczba zamieszkuje Laos (od 13 do...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co” Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co”
Jak skonturować zdanie w języku wietnamskim mówiące o tym, że coś się właśnie (niedawno) wydarzyło? Używając słówka  „mới”&...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos
Czas na ostatnią z bloku czterech lekcji dotyczących wietnamskiej wymowy. Do tej pory poznaliśmy już spółgłoski występujące na...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności