Wietnam to niezwykły kraj położony w południowo-wschodniej Azji nad Morzem Południowochińskim. Będąc tu nie zapomnijmy o zakupie pamiątek, które po powrocie będą nam przypominać o tym egzotycznym miejscu. Ich wybór w Wietnamie jest naprawdę imponujący, dlatego postaramy się pomóc i prezentujemy listę zakupów:

Wietnam | Drewniane figurki na jednym z wietnamskich targówWietnam | Drewniane figurki na jednym z wietnamskich targów (by khouri )

 

Kapelusz non la

Jednym z symboli Wietnamu są oczywiście specyficzne nakrycia głowy. Te stożkowe kapelusze noszone są przez Wietnamczyków już od wieków. Kupimy je niemal na każdym wietnamskim bazarze. W naszych domach będą stanowiły fantastyczną ozdobę na ścianie.

Alkohol

Prawdziwą alkoholową specjalnością Wietnamu jest ryżowe wino z marynowanym wężem w środku, najczęściej jest to żmija lub kobra. Wietnamczycy wierzą, że ma ono niezwykłe właściwości lecznice. Wino ruou ran bez problemu kupimy w całym kraju. Problemem może być jednak przywiezienie trunku do Polski, ponieważ Unia Europejska zakazuje wwozu tego typu alkoholi.

Figurki

Tak jak w każdym kraju, ogromną popularnością wśród turystów cieszą się różnorodne figurki przedstawiające buddę, zwierzęta czy Wietnamczyków.

Hamak

Podstawowym meblem w południowej części Wietnamu jest hamak. Posiada go każdy bar i kawiarenka. W Polsce z pewnością będzie wspaniałą ozdobą naszego ogrodu albo balkonu.

Wyroby ręcznie robione

Bardzo popularne w Wietnamie są wyroby wykonane ręcznie. Na miejscowych bazarach można kupić wykonane przez mieszkańców: maty i rolety bambusowe, wazony, tace, wyroby ze skóry czy dywany. Są to unikalne, małe dzieła sztuki.

Wyroby ceramiczne

Wielu turystów przywozi z Wietnamu wyroby ceramiczne. Bardzo popularne są ceramiczne czajniczki, szkatułki na biżuterię, talerzyki oraz filiżanki.

Fajka dieu cai

Wietnamską tradycją jest palenie bambusowej fajki. Wietnamczycy uważają, że wdychanie oczyszczonego dymu łagodzi objawy przeziębienia, poprawia przemianę materii i trawienie, a także łagodzi stres.

Wietnam | Kapelusz non la - jeden z symboli WietnamuWietnam | Kapelusz non la - jeden z symboli Wietnamu (by dboo )

Odzież

Bardzo popularna wśród wietnamskich kobiet jest koszulka nazywana Ao Yem. Dawniej były one symbolem wdzięku i kobiecości. Polki z pewnością zakochają się w niej. Aom Yem będzie idealna na upalne, letnie dni.

Wielu turystów decyduje się również na zakup tradycyjnego kobiecego stroju Ao Dai. Jest to luźna tunika noszona na luźnych spodniach. Mogą być bawełniane, jedwabne, kolorowe lub białe. Ao dai kosztuje zwykle od 35 do 100 USD, w zależności od materiału i zdobień.

Bardzo popularne są również jedwabne i bawełniane chusty, piżamy, męskie jedwabne koszule oraz buty.

W dużych miastach niemal na każdym kroku spotkamy handlarzy sprzedających koszulki z różnorodnymi zdobieniami. Pamiętajmy o targowaniu się!

Odzież szyta na miarę

Hoi An nazywane jest miastem krawców. Możemy zamówić u nich dowolne ubranie, które zostanie uszyte w ciągu kilku godzin.

Pałeczki

Kolejną popularną pamiątką przywożoną przez turystów z Wietnamu są pałeczki. Można je kupić od ulicznych sprzedawców. Zestaw patyczków nie powinien kosztować więcej niż 3 USD.

Wietnam | Stoisko z pamiątkami, Hoi AnWietnam | Stoisko z pamiątkami, Hoi An (by ashfelt )

Obrazy olejne i piaskowe

Turyści często dają się skusić na kupno obrazów olejnych od ulicznych sprzedawców. Jeśli chcemy kupić bardziej wartościowe obrazy, powinniśmy udać się do galerii. Z pewnością zachwycą nas również obrazy piaskowe. Wykonane są one w niewielkich szklanych naczyniach. Zwykle przedstawiają zwierzęta, życie codzienne Wietnamczyków oraz portrety. Zrobienie takiego obrazu wymaga dużej zręczności, ostrożności oraz przede wszystkim - talentu. Z pewnością niejedna osoba odwiedzająca nasz dom zachwyci się nim. Cena za obraz piaskowy waha się w granicach 5-10 USD.

Pocztówki

Stoiska z pocztówkami spotkamy w Wietnamie niemal na każdym kroku. Kosztują naprawdę niewiele, a obdarowane przez nas osoby z pewnością się z nich ucieszą. Warto kupić też kilka dla siebie w miejscach, gdzie jest zakaz fotografowania.

Produkty spożywcze

Wietnam słynie z ogromnej ilości egzotycznych owoców. Pochodzą one zwykle z upraw ekologicznych i nie zawierają konserwantów. Problemem może być jednak ich transport do Polski. Doskonałą alternatywą są także suszone owoce, wołowina oraz owoce morza. Jest to dobry pomysł na prezent a także okazja do poznania smaków Wietnamu.

Lecznicze zioła

Na bazarach można też znaleźć lecznicze zioła, które mogą służyć do kąpieli czy masażu. Wietnamczycy wierzą, że leczą one przeróżne choroby. Warto jednak poprosić kogoś wcześniej o pomoc przy wyborze odpowiednich ziół, by wybrać te najlepsze i w rozsądnej cenie.

A Wy jakie pamiątki przywieźliście sobie z tego pięknego kraju? Pochwalcie się na naszym forum.

Wietnam | Bardzo dużą popularnością wśród turystów cieszą się wyroby ceramiczneWietnam | Bardzo dużą popularnością wśród turystów cieszą się wyroby ceramiczne (by jepoirrier )

Zainteresują Cię również

Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Pagoda Lang w Hanoi Pagoda Lang w Hanoi
Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie
Święto Tết Đoan Ngọ przypada w czasie letniego przesilenia dnia z nocą i rozpoczyna sie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności