Już francuskich kolonialistów zachwyciło piękno krajobrazu roztaczającego się wokół jeziora Ba Be (Ba Bể) w prowincji Bac Kan na północy Wietnamu. Ten malowniczy górski region, bogaty w rzeki, jeziora i wodospady, wznosi się na wysokość ok. 1100 metrów n.p.m.

Wietnam | Jezioro Ba Be otaczają strome skały krasoweWietnam | Jezioro Ba Be otaczają strome skały krasowe (by C. Karras)

 

Podstawowe informacje o Ba Be

Jezioro Ba Be, długie na osiem kilometrów, osiągające szerokość do dwóch kilometrów i głębokie na 35 m, otaczają strome skały krasowe. Sam zbiornik leży na wysokości 150 m n.p.m.

Nazwa Ba Bể oznacza, że ten zbiornik wodny składa się z trzech oddzielnych jezior (Pé Lầm, Pé Lù i Pé Lèng).

Jezioro Ba Be jest najwyżej położonym jeziorem słodkowodnym w Wietnamie i jednocześnie największym – ok. 500 ha powierzchni. Nazwa Ba Bể oznacza, że zbiornik ten składa się z trzech oddzielnych jezior (Pé Lầm, Pé Lù i Pé Lèng).

W roku 1992 jezioro wraz z jego otoczeniem zostało uznane za park narodowy.

Fauna Ba Be

Krasowe masywy wokół jeziora, na których przetrwał dotąd pierwotny las Wietnamu, są ostoją wielu gatunków zwierząt. Zarejestrowano tutaj 354 gatunki motyli, 43 gatunki płazów i gadów, 38 gatunków ssaków, 27 gatunków nietoperzy i 233 gatunki ptaków.

Wietnam | Park Narodowy Ba Be jest ojczyzną tysięcy mieszkańców okolicznych wiosekWietnam | Park Narodowy Ba Be jest ojczyzną tysięcy mieszkańców okolicznych wiosek (by C. Karras )

Ludzie mieszkający na terenie Ba Be

Park Narodowy Ba Be jest także ojczyzną tysięcy ludzi, którzy w kilkunastu okolicznych wioskach wiodą swoje życie rolników, rybaków, zbieraczy i myśliwych, całkowicie uzależnione od naturalnych zasobów otaczającego środowiska. W Parku żyją przede wszystkim przedstawiciele mniejszości etnicznych Tay (Tày) i Hmong (H’Mông), jak również Dao i Nung (Nùng). Kinh (Wietnamczycy) stanowią zaledwie 10% miejscowej ludności.

Zwiedzanie Parku Narodowego Ba Be

Wielogodzinna podróż łodzią po jeziorze Ba Be jest obowiązkową atrakcją dla każdego zwiedzającego ten region. Najlepszą porą na taką wyprawę jest wczesny ranek, kiedy to strzępki mgły i chmur malowniczo plączą się wokół skał. Gdy skalne wierzchołki odbijają się w gładkiej jak lustro powierzchni jeziora, powstaje iście bajkowa sceneria.

Na jeziorze znajdują się trzy małe wyspy: An Ma (Án Mã), Khau Cum (Khẩu Cúm) i Po Gia Mai (Po Gia Mải).

Malownicza rzeka Nang (Năng) poprowadzi nas z północnego krańca jeziora wprost do baśniowej krainy dziwacznych skał, tajemniczych jaskiń, grzmiących wodospadów i puszczańskich olbrzymów.

W długiej na 200 m i wysokiej na 30 m grocie, przez którą w ciągu milionów lat rzeka Năng wyżłobiła tunel, gnieżdżą się tysiące nietoperzy. W drodze powrotnej łodzie zawijają do wioski ludu Tay (Tày). Krótki spacer wzdłuż rzeki prowadzi do wodospadu Dau Dang (Đầu Đẳng), który hucząc szuka sobie drogi w labiryncie skał.

Wietnam | Jeden z mieszkańców Parku Narodowego Ba Be (Ba Bể)Wietnam | Jeden z mieszkańców Parku Narodowego Ba Be (Ba Bể) (by C. Karras)

Lokalizacja

Park Narodowy Ba Be znajduje się w odległości ok. 250 km na północ od Hanoi w prowincji Bac kan (Bắc Kạn).

Chociaż organizatorzy wycieczek w Hanoi oferują wyprawy do tego parku narodowego, bywa tutaj bardzo niewielu turystów. Większość wybiera dużo popularniejszy region Sapa.

Krajobrazy Sapa są z pewnością niepowtarzalne, ale Ba Be też posiada niezaprzeczalny urok, którego szkoda by było nie poznać.

Wietnam | Najlepszą porą na zwiedzanie okolicy jest wczesny ranekWietnam | Najlepszą porą na zwiedzanie okolicy jest wczesny ranek (by C. Karras )

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to rekord...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności