Na południe od Hanoi w prowincji Hà Tây, wśród przepięknych krajobrazów wapiennych gór, wije się zakosami rzeka Đày. Koło góry Hương Tích znajduje się imponujący zespół pagód i świątyń zbudowanych w jaskiniach, grotach i uskokach skalnych.

Wietnam | Chùa Hương, czyli Perfumowa PagodaWietnam | Chùa Hương, czyli Perfumowa Pagoda (by anthea)

Legenda o powstaniu Chùa Hương

Kompleks pagód, którego początki sięgają XV wieku, jest jednym z najważniejszych miejsc buddyjskich pielgrzymek. Dotrzeć tam można jedynie łodzią.

O powstaniu tak niezwykłej świątyni jaką jest Chùa Hương, czyli „Perfumowa Pagoda” czy też „Pagoda Zapachów”, opowiada legenda, która jednak nie wyjaśnia tajemniczej nazwy tego miejsca:

Pewien król miał trzy córki, z których dwie szczęśliwie wyszły za mąż. Najmłodsza i najpiękniejsza ukryła się w pagodzie i poświęciła swe życie Buddzie. Król posłał gońca, aby ten przypomniał córce o obowiązkach królewskiej córki, ale ona nie chciała słuchać nikogo.

Wtedy król kazał swoim sługom zabić nieposłuszną córkę, a pagodę spalić. I wtedy stała się rzecz niezwykła: dziewczynę uratował biały tygrys, który przeniósł ją następnie do jaskini wysoko w górach.

Leśne zwierzęta znosiły księżniczka owoce, a ona trwała w modlitwie. Tymczasem król zachorował na trąd i stracił ręce oraz wzrok. Cierpiący władca zwrócił się z prośbą o pomoc do pewnego mędrca. Ten powiedział, że król może wyzdrowieć, ale pod warunkiem, że któryś z jego poddanych ofiaruje mu swoje oczy i ręce. Nie znalazł się jednak nikt gotów do takiej ofiary.

Wietnam | Dotrzeć można tu jedynie łodzią…Wietnam | Dotrzeć można tu jedynie łodzią… (by C. Karras)

Kiedy o chorobie ojca dowiedziała się przebywająca w swojej samotni księżniczka, postanowiła oddać mu swoje ręce i oczy. Uzdrowiony król pragnął nagrodzić swego nieznanego dobroczyńcę, więc zaprowadzono go wysoko w góry do siedziby księżniczki. Ta w międzyczasie doznała łaski Buddy, odzyskała na nowo ręce i wzrok, i była czczona jako bogini miłosierdzia Quan ậm.

Głęboko poruszony król, który rozpoznał swoją córkę tak źle potraktowaną przed laty, również poświęcił się Buddzie. Zamieszkał jaskiniach górskich i wybudował tam wiele pagód.

Wietnam | Pielgrzymi tłumnie zgromadzeni w ukrytej pośród skał świątyniWietnam | Pielgrzymi tłumnie zgromadzeni w ukrytej pośród skał świątyni (by C. Karras)

Zainteresują Cię również

Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie
Święto Tết Đoan Ngọ przypada w czasie letniego przesilenia dnia z nocą i rozpoczyna sie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to rekord...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności