W prowincji Thừa Thiên-Huế, nad spokojną rzeką Ô Lâu, leży wieś słynąca od stuleci ze swych wyrobów ceramicznych. Miejscowość Phước Tích powstała w XV wieku za panowania króla Lê Thánh Tông i słynie ze swojej zabytkowej architektury, wiekowej historii i tradycji.

Wietnam | Wietnamska ceramikaWietnam | Wietnamska ceramika (by goosmurf)

 

Położenie

Niewielka wioska Phuoc Tich leży w centralnej części Wietnamu, na granicy prowincji Thua Thien-Hue i Quang Triw, w odległości około 40 km na północ od miasta Hue. Ze względu na swoje niezwykłe położenie, w zakolu rzeki O Lau, wioska przypomina nieco wyspę. 

W jej obrębie znajduje się aż 12 nabrzeży rzecznych, z których każdy odpowiada jednemu zwierzęciu chińskiego zodiaka..

Zabytkowa architektura

Miejscowość Phuoc Tich uważana jest za symbol tradycyjnej architektury centralnych regionów Wietnamu. Odnaleźć tu można charakterystyczne nabrzeża, dziedzińce świątynne, stare domy i pagody o dachach pokrytych mchem, wąskie ścieżki biegnące pomiędzy gęsto rosnącymi dzrewami herbacianymi.

Domy mieszkalne stojące w wiosce, mimo sędziwego wieku (100 do 200 lat) są bardzo dobrze zachowane. Większość z nich została zbudowana z drewna chlebowca i bogato zdobione rzeźbieniami. Również wnętrza domów są niemalże identyczne i zachowały swój tradycyjny charakter.

Obecnoć zabytkowych, starych domów i świątyń (np. 700-letniej pagody Cay Thi), będących przykładem starodawnej architektury, przyczyniła sie do nadania Phuoc Tich w 2009 roku, przez Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki, miana narodowej relikwii Wietnamu.

Każdy dom we wsi Phước Tích związany jest z historią jakiejś rodziny. Mieszkańcy tej miejscowości często przechowują przeróżne rodowe relikwie - zabytkowe przedmioty, wykonane kilka wieków temu.

Ceramika z Phuoc Tich

Wyroby ceramiczne pochodzące z tej wsi, głównie różnego rodzaju naczynia kuchenne takie jak: garnki, czajniki, wazony, talerze itp., można znaleźć niemal we wszystkich domach pobliskiego miasta Huế. Garnki do gotowania ryżu trafiły stąd nawet na dwór cesarski.

Oprócz starych domów, liczących sobie 100 lat i więcej, we wsi znajdują się zabytkowe piece do wypalania ceramiki oraz 1000-letnie drzewo.

Na cześć założyciela garncarskiego rzemiosła, w miejscowej świątyni Phước Tích, każdego roku odbywają się rytualne uroczystości.

Zainteresują Cię również

Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co” Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co”
Jak skonturować zdanie w języku wietnamskim mówiące o tym, że coś się właśnie (niedawno) wydarzyło? Używając słówka  „mới”&...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 19 – gramatyka – przymiotniki Lekcje wietnamskiego: Lekcja 19 – gramatyka – przymiotniki
Annie zaprasza nas na kolejną lekcję z bloku poświęconego wietnamskiej gramatyce. Lekcję jak zwykle ciekawą, wesołą, treściwą a...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos
Czas na ostatnią z bloku czterech lekcji dotyczących wietnamskiej wymowy. Do tej pory poznaliśmy już spółgłoski występujące na...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 26 – wietnamskich samogłosek ciąg dalszy Lekcje wietnamskiego: Lekcja 26 – wietnamskich samogłosek ciąg dalszy
Jak się okazuje, temat wietnamskich samogłosek jest dość szeroki i nie poprzestaniemy jedynie na ogólnym wprowadzeniu w temat...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności