Kult przodków jest praktykowany w każdej wietnamskiej rodzinie, bez względu na to, jaką wyznaje się w niej religię. W każdym domu i w każdym mieszkaniu znajduje się ołtarz z podobiznami przodków, naczyniami na kadzidełka i wazonami kwiatów. Dym kadzideł niesie modlitwy i prośby do świata cieni przodków.

Wietnam | Podarunki dla zmarłego członka rodzinyWietnam | Podarunki dla zmarłego członka rodziny (by C. Karras)

W Nowy Rok rytuały te nabierają szczególnego znaczenia. Aby umożliwić zmarłym krewnym beztroskie życie w zaświatach, pali się w tym wyjątkowym dniu tzw. „piekielne pieniądze”. Chodzi tutaj o fałszywe banknoty dolarowe albo krajowe, w ostatnim czasie także banknoty euro.

Poprzez spalenie pieniądze te są symbolicznie wysyłane przodkom w niebie. Również sztaby złota bywają w ten sam sposób przesyłane krewnym.

Fałszywe banknoty są dostępne w sprzedaży praktycznie przez cały rok, ponieważ służą także do innych rytuałów. W domu „piekielne pieniądze” są przechowywane w takim miejscu, do którego nikt nie zagląda. Wietnamczycy wierzą, że pozostawione na widoku, przyniosłyby nieszczęście.

W żadnym wypadku nie wolno takich pieniędzy podarować żyjącej osobie, nawet w żartach. Znaczyłoby to, że obdarowanej osobie życzy się śmierci, co – czemu trudno się dziwić – zostałoby odebrane jako ciężka obraza. 

Wietnam | Rytualne banknoty są powszechnie dostępne w sprzedażyWietnam | Rytualne banknoty są powszechnie dostępne w sprzedaży (by C. Karras)

Zainteresują Cię również

Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to rekord...
Najnowsze informacje o Świętym Żółwiu Najnowsze informacje o Świętym Żółwiu
Według najnowszych doniesień prasowych gigantyczny żółw wyłowiony niedawno z wód jeziora Hoàn Kiếm powraca do zdrowia...
Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony
Kto chce podróżować z Hanoi do Miasta Ho Chi Minh koleją, potrzebuje dwóch dni, prawdopodobnie własnym środkiem lokomocji byłoby...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności