Planując podróż do Wietnamu warto zapoznać się nie tylko z ofertą turystyczną, ale również z niektórymi przepisami, które w tym kraju obowiązują. Czy jadąc do Wietnamu trzeba się zaszczepić? Jak wygląda wietnamska służba zdrowia? Odpowiadamy!

Wietnam | W większych miejscowośiach bez trudu zakupimy wszelkie potrzebne nam dobraWietnam | W większych miejscowośiach bez trudu zaopatrzymy się we wszelkie potrzebne nam dobra (by beggs)

 

Szczepienia, służba zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia przeciwko durowi brzusznemu, tężcowi, dendze, żółtaczce typu A i B oraz boreliozie.

Standard opieki medycznej w Wietnamie odbiega zdecydowanie od europejskiego, a prywatne kliniki o wysokim poziomie usług, zlokalizowane w dużych miastach, są bardzo drogie. Porada lekarska kosztuje tam ok. 80 USD. Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty ewentualnego leczenia na terenie Wietnamu.

Wietnam | Policjanci na rowerachWietnam | Policjanci na rowerach (by rosino )

Prawo jazdy

Polskie prawo jazdy nie jest w Wietnamie honorowane. Można starać się o uzyskanie wietnamskiego prawa jazdy na podstawie polskiego. Ruch drogowy odbywa się prawostronnie. Duże natężenie ruchu oraz duża ilość pojazdów jednośladowych na drogach powodują, że praktyczna prędkość na większości dróg nie przekracza 40 km/godz. Autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne.

Poruszanie się po kraju

Z wyjątkiem stref wojskowych, zamkniętych i  niektórych obszarów górskich można swobodnie poruszać się po całym terytorium kraju. Przemieszczać można się autobusami, koleją, samolotami albo wynająć samochód lub motocykl.

Bezpieczeństwo

Wietnam jest krajem bezpiecznym. Nie odnotowuje się tutaj ani zbrojnych napaści, ani aktów terroru. Poza kradzieżami kieszonkowymi w dużych centrach handlowych, inne przestępstwa są rzadkością.

Meldunek

Osoba lub instytucja zapewniająca zakwaterowanie ma obowiązek zameldowania cudzoziemca na policji.

Wymiana pieniędzy

Obce waluty wymienić można w kantorach na lotniskach i w bankach, a także - przede wszystkim euro i dolary - w renomowanych hotelach i sklepach jubilerskich. W małych miejscowościach kantory wymiany walut praktycznie nie istnieją.

Przy kwotach przekraczających 100 USD niektóre banki pobierać mogą niewielkie prowizje rzędu 2-3 USD.

Poza dużymi miastami można napotkać trudności w zaopatrzeniu w żywność i artykuły higieniczne.

Telefony

Ze względu na brak umów roamingowych między Wietnamem, a polskimi operatorami sieci komórkowych, nie ma możliwości używania w Wietnamie polskich telefonów na abonament. Połączenia z Polską mogą być bez przeszkód realizowane po wykupieniu karty wietnamskiego operatora.

W  Wietnamie działa kilka sieci komórkowych (m.in. Viettel, Vinaphone, Mobiphone). Starter SIM można kupić za ok. 150 000 VND. Pamietajmy, że w górach i w dżungli możemy mieć problem z zasięgiem.

Z Wietnamu można się dodzwonić do Polski bez trudu, tylko ceny są dość wysokie (kilka dolarów za minutę). Z Polski do Wietnamu można zadzwonić z telefonów stacjonarnych (z telefonów komórkowych nie zawsze się to udaje).

Wietnam | Wietnam jest krajem niezwykle egzotycznym dla turystów z ZachoduWietnam | Wietnam jest krajem niezwykle egzotycznym dla turystów z Zachodu (by jowalmu71 )

Internet

W każdym większym mieście znajdują się kafejki internetowe, a w centrach turystycznych dostępne są połączenia VOIP (telefonii internetowej). Opłata za Internet to ok. 3000-5000 VND za godzinę, a za minutę połączenia z Polską (VOIP) - 3000-10000 VND (w zależności od miejsca i systemu).

W hotelach oraz wielu kawiarniach jest też dostęp do wi-fi. W Hanoi i Ho Chi Minh jest wiele bezpłatnych hot spotów.

Czas

W Wietnamie nie stosuje się przechodzenia z czasu letniego na zimowy, dlatego różnica czasu między Warszawą a Hanoi wynosi +5 godzin w okresie letnim i +6 godzin w okresie zimowym.

Zainteresują Cię również

Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Pagoda Lang w Hanoi Pagoda Lang w Hanoi
Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie
Święto Tết Đoan Ngọ przypada w czasie letniego przesilenia dnia z nocą i rozpoczyna sie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności