Z wietnamskim Nowym Rokiem wiąże się wiele legend. Na tydzień przed tym świętem Wietnamczycy żegnają się z bogiem kuchni Ong Tao (Ông Táo albo Táo Quân, jak też bywa nazywany). Udaje się on w tym czasie do nieba, aby przed Nefrytowym Cesarzem złożyć doroczne sprawozdanie, a do domu wraca dopiero w wigilię Nowego Roku.

Wietnam | Wierzchowcem boga Kuchni Ong Tao jest karp – dlatego na tydzień przed świętem Tet na każdym kroku możemy zakupić ryby pod różną postaciąWietnam | Wierzchowcem boga Kuchni Ong Tao jest karp – dlatego na tydzień przed świętem Tet na każdym kroku możemy zakupić ryby pod różną postacią (by C. Karras )

 

Legenda o wietnamskim bogu (bogach?) kuchni

Każda legenda ma to do siebie, że powtarzana jest w wielu wersjach. Jeśli chodzi o boga kuchni (zwanego także bogiem domu) charakterystyczne jest to, że czasem przedstawiany jest on jako jedna osoba, a czasem jako trzy postacie opiekujące się danym domem. Wietnamczycy wierzą, że owe bóstwa obecne są w kuchni każdego domu i bacznie obserwują poczynania jego mieszkańców.

Historia pewnego małżeństwa

Dawno, dawno temu żyła sobie pewna para małżeńska. Trọng Cao i Thị Nhi byli ze sobą od wielu lat, ale nie mieli dzieci. Z tego powodu ich życie stało się nieszczęśliwe, a małżeństwo pozbawione harmonii. Ponieważ Trọng Cao coraz częściej podnosił rękę na swoją żonę, ta odeszła wreszcie od niego i po jakimś czasie wyszła ponownie za mąż za mężczyznę o imieniu Phạm Lang.

Siła przywiązania

Opuszczony przez żonę Trọng Cao zbankrutował i został żebrakiem. Pewnego dnia zaszedł do domu swojej byłej żony. Ta rozpoznała go i poczęstowała szczególnie obfitym obiadem. Nagle wrócił do domu jej drugi mąż i Thị Nhi nie pozostało nic innego, jak ukryć swego byłego męża w ogrodzie w worku ze słomą.

Miłość ponad wszystko

Podczas oczekiwania na kolację Phạm Lang zaczął palić słomę, aby przygotować nawóz na pola. Aby odpokutować za swoje stare błędy i jednocześnie chronić byłą żonę, Trọng Cao pozwolił spalić się w worku.

Wietnam | Wietnamczycy wierzą, że kuchenni bogowie obecni są w każdym domostwie i bacznie obserwują poczynania jego mieszkańcówWietnam | Wietnamczycy wierzą, że kuchenni bogowie obecni są w każdym domostwie i bacznie obserwują poczynania jego mieszkańców (by ultimateslug )

Nim Thị Nhi zauważyła co się stało, zdążyła tylko zobaczyć, jak jej pierwszy mąż umiera z uśmiechem na ustach. Uświadomiła sobie, że jego miłość nigdy nie minęła, poczuła się winna tej strasznej śmierci i skoczyła w ogień, aby umrzeć razem z nim.

Świadkiem tego dramatu był drugi małżonek Phạm Lang. Z miłości do żony i ubolewając nad śmiercią tak kochającej się pary, on także skoczył w ogień.

Trzej opiekunowie domostwa

Kiedy wszyscy troje zjawili się w niebie przed Nefrytowym Cesarzem, ten był tak poruszony ich tragiczną historią, że uczynił ich bogami.

Phạm Lang, jako Tho Cong (Thổ Công), przejął odpowiedzialność za kuchnię, a Trọng Cao, jako Tho Dia (Thổ Địa), za resztę domu. Natomiast Thị Nhi, jako Tho Ky (Thổ Ký), stała się odpowiedzialna za pieniądze rodziny i jej wszystkie wydatki.

Tak zostało do dzisiaj. W większości wietnamskich rodzin kobiety rządzą dochodami i majątkiem. Mają też z reguły decydujący głos przy większych wydatkach.

Wietnam | Początkiem wielu najpiękniejszych legend jest zwykła ludzka miłośćWietnam | Początkiem wielu najpiękniejszych legend jest zwykła ludzka miłość (by kudumomo )

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Nowy Rok u plemienia Hmong Nowy Rok u plemienia Hmong
Podobnie jak dla Wietnamczyków, także dla narodu Hmong (H’Mông) Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. W ich języku...
Świątynia literatury w Hai Duong Świątynia literatury w Hai Duong
Prowincja Hải Dương (Hai Duong) jest pod względem powierzchni jedną z najmniejszych w Wietnamie. Jednocześnie należy...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności