Większość turystów, którzy przyjeżdżają do Wietnamu, porusza się tylko utartymi trasami między Hanoi i Sajgonem, z krótką wycieczką do zatoki Ha Long, Sa Pa, Delty Mekongu i ewentualnie Da Lat. Podczas 3- lub nawet 4-tygodniowej podróży po Wietnamie trudno o coś więcej, ale może zamiast nierealnej próby zwiedzenia całego kraju, warto rozważyć kilka mniej znanych atrakcji?

Wspaniały krajobrac Ma Pi LengWspaniały krajobraz Ma Pi Leng (by haithanh )

 

Zainteresują Cię również

CLMV Single Visum CLMV Single Visum
Wietnam, Kambodża, Laos i Birma planują wprowadzenie wspólnej strefy wizowej, aby zachęcić do przyjazdu większą liczbę...
Wietnamscy deweloperzy wyposażają osiedla mieszkaniowe w przystanie Wietnamscy deweloperzy wyposażają osiedla mieszkaniowe w przystanie
W największym mieście Wietnamu – Ho Chi Minh pojawiły się plany budowy przystani dla jachtów i łodzi motorowych na terenie...

Prowincja Ha Giang

Weźmy na przykład taką prowincję Hà Giang (Ha Giang), która posiada chyba najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe krajobrazy w całym Wietnamie. Leży ona całkiem na północy kraju, tuż przy granicy z Chinami.

Mali mieszkańcy jednej z wiosek w tym regionieMali mieszkańcy jednej z wiosek w tym regionie (by meobk )

Przełęcz Mã Pí Lèng

Na północy prowincji znajduje się 20-kilometrowa przełęcz Mã Pí Lèng (Ma Pi Leng), łącząca dystrykty Đống Văn (Dong Van) i Mèo Vạc (Meo Vac). Kiedyś wąwóz był możliwy do przebycia jedynie konno albo pieszo.

Pierwsza wąska droga została zbudowana w ciągu sześciu lat pracy tysięcy młodych ochotników z północnych prowincji Wietnamu, wśród których było wielu przedstawicieli żyjących tutaj mniejszości etnicznych. W latach 1959-1965 musieli oni, głównie ręcznie, przemieścić prawie trzy miliony metrów sześciennych skał. W międzyczasie droga została całkiem dobrze rozbudowana i nie potrzeba już samochodu z napędem na wszystkie koła, aby nią przejechać. Zdarza się, że po ulewnych deszczach droga zostaje zamknięta przez obsuwającą się ziemię, ponieważ ostatnie drzewo na zboczu dawno już zostało wycięte.

Najwyższy punkt drogi leży na wysokości ok. 1600 m, zaś najwyższe góry sięgają 2000 m. Wąwóz ma głębokość do 800 m i jest najgłębszy w całej Azji Południowo-Wschodniej.

Głęboko w dole połyskuje wstęga rzeki Nho Quế (Nho Que), dla mieszkańców małych wiosek w regionie – jedyne źródło wody dostępne przez cały rok.

Ale nie tylko woda pitna musi być często z donoszona daleka. Ciągle spotyka się na tej drodze, zwanej "€ždrogą szczęścia", pieszych, głównie kobiety, często z małymi dziećmi, z ciężarami na plecach. Ziemia jest tutaj uboga i sucha, ponieważ woda deszczowa bardzo szybko spływa po krasowym obszarze. Każdy możliwy skrawek wykorzystywany jest pod uprawę. Życia w tym bajecznie pięknym krajobrazie nie można nazwać łatwym.

W Ma Pi Leng odbywa się wiele sesji ślubnychMa Pi Leng to wspaniałe tło do sesji zdjęciowych (by haithanh )

Miasteczko Đống Văn

Na skraju prowincji Hà Giang znajduje się najdalej na północ wysunięta miejscowość Đống Văn (Dong Van). Ze względu na nadgraniczne położenie, cudzoziemcy muszą zaopatrzyć się przed podrożą do Đống Văn w policyjną przepustkę (w miejscowym hotelu albo na posterunku policji).

W każdą niedzielę odbywa się tutaj wielki tradycyjny targ, w którym biorą udział okoliczni przedstawiciele wielu mniejszości etnicznych. Sprzedaje się tutaj, obok owoców, warzyw i mięsa, także tradycyjne wyroby rzemieślnicze. Niezwykłą atrakcję stanowią na targu w Đống Văn barwne stroje żyjących w regionie mniejszości etnicznych.

Widok Ma Pi Leng zachwyci każdegoWidok Ma Pi Leng zachwyci każdego (by meobk )

Zainteresują Cię również

Nielegalny handel „białym złotem” Nielegalny handel „białym złotem”
Nielegalny handel kością słoniową nadal kwitnie: w październiku tego roku na granicy z Chinami wietnamscy celnicy...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos
Czas na ostatnią z bloku czterech lekcji dotyczących wietnamskiej wymowy. Do tej pory poznaliśmy już spółgłoski występują...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności