We wsiach w okolicach Hanoi pierwsze tegoroczne żniwa ryżu już w toku. W 2011 r. Wietnam, wedle prognoz, wyeksportuje ponad 7 mln ton ryżu.

Wietnam | Na polu ryżowym…Wietnam | Na polu ryżowym… (by tormods)

 

Umowy na eksport ryżu

Do końca czerwca 80 przedsiębiorstw-członków Vietnam Food Association zawarło umowy na eksport prawie 5,3 mln ton ryżu. Z tego wysłano właśnie 3,91 mln ton, co oznacza 18% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Według ostatnich doniesień, minister rolnictwa Indii nie planuje zwiększania eksportu zbóż, chociaż do niedawna zabiegał o zniesienie ograniczeń dostaw. Te wiadomości podtrzymały ceny ryżu na światowych giełdach. Według analityków, jeśli Indie nie otworzą eksportu, inne kraje odczują wzrost popytu na ryż.

Przeciętna cena za tonę ryżu wynosi obecnie 472 dolary, czyli nastąpiła podwyżka o 27 dolarów w porównaniu do roku 2010.

Wietnam | W Delcie Mekongu, gdzie sprzyjające warunki klimatyczne umożliwiają trzykrotne żniwa w ciągu roku Wietnam | W Delcie Mekongu, gdzie sprzyjające warunki klimatyczne umożliwiają trzykrotne żniwa w ciągu roku (by C. Karras)

Główni odbiorcy ryżu

88% ogólnej kwoty eksportu przypada na kraje Azji i Afryki. Głównym odbiorcą wietnamskiego ryżu są Filipiny, Bangladesz, Chiny i – po dwuletniej przerwie – ponownie Indonezja. W magazynach eksporterów ryżu znajduje się obecnie ok. 1,4 mln ton zboża. Z pozostałych żniw tego roku oczekuje się zbioru ok. 4 mln ton, z czego połowa ma być przeznaczona na eksport.

Główny udział w „ryżowym biznesie” Wietnamu ma Delta Mekongu, gdzie sprzyjające warunki klimatyczne umożliwiają trzykrotne żniwa w ciągu jednego roku.      

Wietnam | Wedle prognoz, Wietnam wyeksportuje w tym roku ponad 7 mln ton ryżuWietnam | Wedle prognoz, Wietnam wyeksportuje w tym roku ponad 7 mln ton ryżu (by The International Rice Research Institute)

Zainteresują Cię również

Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Spotkanie z Kim Thuy, autorką książki Spotkanie z Kim Thuy, autorką książki "Ru"
We wtorek 27 listopada w warszawskiej księgarni Wrzenie Świata odbędzie się spotkanie z kanadyjską pisarką wietnamskiego...
Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony
Kto chce podróżować z Hanoi do Miasta Ho Chi Minh koleją, potrzebuje dwóch dni, prawdopodobnie własnym środkiem lokomocji byłoby...
Tradycyjne wesele ludu Mnong Tradycyjne wesele ludu Mnong
Naród Mnông, żyjący od wieków na Wyżynie Centralnej Wietnamu, zachował do dzisiaj wiele różnorodnych tradycyjnych ceremonii i...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności