Która z wietnamskich rzek nosi tę tajemniczą, baśniową nazwę? Ta sama, która nazywana bywa również „Burzliwą Rzeką” (w Chinach), „Matką Wszelkiej Wody” (w Laosie), „Wielką Wodą” (w Kambodży) albo „Wielką Rzeką” (w Wietnamie).

Ze względu na dziewięć głównych odnóg, które tworzą ogromną deltę, Wietnamczycy nazywają tę rzekę również „Rzeką Dziewięciu Smoków” - Sông Cửu Long.

Wietnam | Mekong - Sông Cửu Long - Rzeka Dziewięciu SmokówWietnam | Mekong - Sông Cửu Long - Rzeka Dziewięciu Smoków (by C. Karras)

 

Rzeka Mekong

 

Ta rzeka wielu imion, znana w Europie jako Mekong, ma prawie 5000 km długości i jest dziesiątą pod względem długości rzeką świata. Od swoich źródeł w Tybecie aż do ujścia do Morza Południowochińskiego, Mekong łączy sześć krajów: Chiny, Birmę, Laos, Kambodżę i Wietnam, na pewnym odcinku wyznacza także granicę pomiędzy Laosem i Birmą oraz Tajlandią.

Rozpościerająca się szeroko Delta Mekongu ze swoimi dziewięcioma odnogami, z których Tiền Giang (Górny Mekong) i Hậu Giang (Dolny Mekong)są najważniejsze, zajmuje powierzchnię ok. 70 000 km2.

Poziom wody w Rzece Dziewięciu Smoków, która nawadnia południowy spichlerz ryżowy Wietnamu i jest ważnym szlakiem komunikacyjnym, ulega znacznym okresowym wahaniom. Kiedy pora deszczowa się spóźnia a woda opada, niektóre odnogi rzeki wysychają.

Wietnam | Mały mieszkaniec Delty MekonguWietnam | Mały mieszkaniec Delty Mekongu (by C. Karras)

Źródło życia

Mekong to dla mieszkających w jego pobliżu Wietnamczyków źródło życia, a dla przybywających tu turystów – niebywała atrakcja. Podróż łodzią wzdłuż rzeki, obserwacja codziennego życia mieszkańców Wietnamu świetnie znających ten żywioł i żyjących z nim w doskonałej symbiozie, a także roztaczające się wokół wspaniałe krajobrazy, to szansa na naprawdę niezwykłą przygodę.

Wietnam | Wycieczka łodzią po Mekongu to duże przeżycie dla każdego turystyWietnam | Wycieczka łodzią po Mekongu to duże przeżycie dla każdego turysty (by C. Karras)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej...
Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji
Łukasz, Adrian i Grzegorz to założyciele nowego projektu podróżniczego wczasywazji.pl. Jak przekonacie się z poniższej...
Tradycyjne wesele ludu Mnong Tradycyjne wesele ludu Mnong
Naród Mnông, żyjący od wieków na Wyżynie Centralnej Wietnamu, zachował do dzisiaj wiele różnorodnych tradycyjnych...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności