Do największych rzek Wietnamu należą: Rzeka Czerwona i Mekong. W ich rozległych dolinach doskonale rozwija się rolnictwo, komunikacja wodna i handel. Potężne masy wód uchodzą do Morza Południowochińskiego, tworząc rozgałęzione, malownicze delty.

Wietnam | Komunikacja drogą wodną stanowi podstawę w delcie Mekongu Wietnam | W delcie Mekongu upowszechniła się komunikacja drogą wodną (by vsf )

 

Rzeka Czerwona - Sông Hồng

Niesione przez rzekę osady zawierają duże ilości tlenku żelaza, który barwi jej wody na kolor czerwono-brązowy – stąd nazwa rzeki. Długość Rzeki Czerwonej wynosi 1149 km, co daje jej 204. pozycję na liście najdłuższych rzek świata. Płynie ona przez terytorium Chin (639 km) i Wietnamu (510 km).

Rzeka Czerwona wypływa z północnej części chińskiej prowincji Yunnan, w pobliżu wietnamskiego miasta Lào Cai przekracza granicę i wpływa do regionu Tonkin. Głównym dopływem Rzeki Czerwonej jest Rzeka Czarna (Sông Đà).

Ona również ma źródła w Yunnan i w rejonie prowincji Phú Thọ wpada do Rzeki Czerwonej.

Rzeka Czerwona znana jest ze znacznych sezonowych wahań poziomu wody i gwałtownych powodzi. Te okoliczności zmuszają Wietnamczyków do wznoszenia rozbudowanej sieci wałów i tam, które zapewnią bezpieczny przepływ olbrzymich ilości wód.

Rzeka Czerwona rozszerza się w deltę o powierzchni ok. 15 tys. km2, która - dzięki swym bardzo żyznym glebom - stanowi główny region rolniczy kraju. Zbiera się tutaj ponad 1/3 krajowej produkcji ryżu.

Delta Rzeki Czerwonej została uznana w 2004 r. przez UNESCO za rezerwat biosfery.

Wietnam | Żyzna dolina Rzeki Czerwonej Wietnam | Żyzna dolina Rzeki Czerwonej (by pesik )

Mekong

Mekong płynie przez Chiny, Laos, Kambodżę i Wietnam. Wietnamska nazwa rzeki to Sông Mê Kông, ale słyszy się czasem określenia Sông Lớn („Wielka Rzeka“) albo Sông Cửu Long („Rzeka Dziewięciu Smoków“) Źródła Mekongu nie są dotychczas ściśle zlokalizowane, ponieważ składa się na nie wiele zlewisk w trudno dostępnych, wysokogórskich obszarach Tybetu. W związku z tym określenia długości rzeki wahają się między 4350 km i 4909 km. Na liście najdłuższych rzek świata Mekong zajmuje wysoką dziewiątą pozycję.

Mekong należy do pięciu najbogatszych w gatunki zwierząt rzek świata. Żyje tu ponad 1200 rodzajów ryb, a wśród nich dorastające do olbrzymich rozmiarów gatunki z rodziny sumowatych, karpiowatych i płaszczek słodkowodnych. Do tego dochodzą niezliczeni przedstawiciele ptaków i gadów.

Prawie połowa długości rzeki płynie przez Chiny, następnie ok. 200-kilometrowy odcinek tworzy granicę między Birmą i Laosem. Górski bieg rzeki z licznymi malowniczymi wodospadami kończy się koło kambodżańskiego miasta Kratie i odtąd, aż do ujścia, Mekong staje się rzeką żeglowną. Krajobraz nadrzeczny robi się bardziej płaski i korzystny dla intensywnego rolnictwa. Uprawia się tutaj głównie ryż, kukurydzę, trzcinę cukrową, tytoń i owoce.

Z Kambodży Mekong wpływa do Wietnamu Południowego, gdzie rozdziela się na dwie bliźniacze rzeki (Górny Mekong i Dolny Mekong) i tworzy rozległą na ok. 50 tys. km2 deltę. Dziewięć głównych odnóg rzeki w obrębie delty wyjaśnia zastępczą nazwę Mekongu: „Rzeka Dziewięciu Smoków”.

Równinny i bardzo urodzajny obszar delty jest ryżowym spichlerzem Południowego Wietnamu. Gęsto zaludniona i pocięta siecią niezliczonych kanałów delta Mekongu posiada niewiele twardych dróg. Większość komunikacji i transportu odbywa się drogą wodną. Słynne są tzw. „pływające targi”, gdzie handel odbywa się wyłącznie na łodziach.

Dopiero w 2001 r. zbudowano pierwszy most nad Mekongem.  Główny problem techniczny polegał na tym, że cały obszar delty nie posiada twardego podłoża. Do tego czasu okoliczne miasta miały połączenia wyłącznie promowe.

Wietnam | Mkong jest rzeką niezwykle zasobną we wszelkie gatunki rybWietnam | Mekong jest rzeką niezwykle zasobną w przeróżne gatunki ryb (by pnglife )

Rzeka Perfumowa - Sông Hương

Są różne teorie na temat pochodzenia tej intrygującej nazwy: jedna mówi o kwiatach i pyłkach kwiatowych, które pojawiają się na rzece wiosną, inna o aromatach szlachetnych gatunków drzew spławianych tą rzeką. 

Rzeka Perfumowa bierze swój początek z dwóch źródeł wypływających z Gór Annamskich (Trường Sơn) w okolicach Parku Narodowego Bạch Mã. Jej wschodni dopływ Tả Trạch, płynąc w kierunku północno-zachodnim, tworzy po drodze 55 wspaniałych wodospadów. Krótszy dopływ Rzeki Perfumowej - Hữu Trạch, pokonuje rwącym biegiem 14 progów i łączy się z głównym nurtem.

Rzeka Perfumowa płynie na północ mijając po drodze siedem grobowców cesarskich i świątynie Hòn Chén i Ngọc Trản. Leniwie pokonuje równiny Nguyệt Biều i Luong Quan zbaczając na północny wschód. Przepływa przez starą cesarską stolicę Wietnamu - Huế. Obok wioski Kim Long, na wzgórzu u brzegu rzeki, stoi siedmiopiętrowa pagoda Linh Mu (Pagoda Niebiańskiej Pani) – symbol Huế.

Różnica poziomów w tym regionie jest niewielka, toteż Rzeka Perfumowa w bardzo wolnym tempie dociera do laguny Giang i ostatecznie kończy bieg w Morzu Południowochińskim.

Wietnam | Liczne kanały rzeczne Wietnamu tworzą gęstą sieć komunikacyjną Wietnam | Liczne kanały rzeczne Wietnamu tworzą gęstą sieć komunikacyjną (by chiccops )

Wietnam | Rzeka PerfumowaWietnam | Bajkowe krajobrazy rzeki zwanej "Perfumową" (by Everjean )

Zainteresują Cię również

Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Pagoda Lang w Hanoi Pagoda Lang w Hanoi
Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności