Wietnamskie rzeźbiarstwo wykazuje ten sam dualizm, co inne wietnamskie sztuki: z jednej strony ulega zagranicznym wpływom, z drugiej zaś pozostaje wierne narodowemu duchowi.

Wietnam | Rzeźba wietnamska zdradza wpływy chińskieWietnam | Rzeźba wietnamska zdradza wpływy chińskie (by srgblog)

 

Wpływy chińskie na sztukę wietnamską

Ze wszystkich zagranicznych wpływów, które wzbogaciły wietnamską sztukę rzeźbiarską, największe były te pochodzące z Chin. To widać zarówno w wyborze postaci, jak i w motywach rzeźb.

Zarówno w chińskim, jak i wietnamskim rzeźbiarstwie tworzono posągi do ozdabiania wnętrz pagód - dzieła sztuki służące skupieniu i modlitwie. Wybór motywów także wskazuje na wzory chińskie: 4 ulubione baśniowe zwierzęta i 4 pory roku.

Wpływy na sztukę królestwa Cham

W sztuce Wietnamu odnajdywane są także wpływy królestwa Cham (nieistniejący już dziś lud hinduski). Archeolodzy Badający pagodę Phật Tích odkryli posąg kobiety ze skrzydłami, płaskorzeźby przedstawiające flecistów i wyroby porcelanowe z ornamentami nie spotykanymi w Wietnamie. Fakt, że sztuka Cham zaistniała obok rodzimej wietnamskiej, tłumaczy się tym, że artyści Cham byli zmuszani do współpracy na placu budowy. Wpływ na rzeźbę wietnamską wywierały także sztuka francuska.

Wietnam | Delikatne, płynne linie płaskorzeźby Królestwa ChamWietnam | Delikatne, płynne linie płaskorzeźby Królestwa Cham (by dalbera)

Mimo zróżnicowania wpływów, sztuce rzeźbiarskiej Wietnamu udało się zachować swoją tożsamość. Dowodzą tego takie dzieła sztuki, jak np. posągi Lê Đại Hành i Lý Ông Trọng. Niepowtarzalny styl tych dzieł sztuki wyklucza naśladownictwo posągów z innych świątyń.

Wietnam | Niecodzienna interpretacja postaci BuddyWietnam | Niecodzienna interpretacja postaci Buddy (by johnbrennan)

Zainteresują Cię również

Energia słoneczna dla oświaty – kampania Fundacji GÖDE Energia słoneczna dla oświaty – kampania Fundacji GÖDE
Bez wykształcenia nie ma przyszłości – dotyczy to zarówno nowoczesnych społeczeństw dobrobytu, jak i krajów rozwijających się....
Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony
Kto chce podróżować z Hanoi do Miasta Ho Chi Minh koleją, potrzebuje dwóch dni, prawdopodobnie własnym środkiem lokomocji byłoby...
Tajemniczy kompleks Da Chong w górach Wietnamu Tajemniczy kompleks Da Chong w górach Wietnamu
Dá Chông (Da Chong) jest miejscem tajemniczym i niemal nieznanym. Liczący 234 ha obszar leży ok. 64 km na zachód od centrum Hanoi...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności