Małe miasto w północno-zachodniej, przygranicznej prowincji Lào Cai rozwinęło się w ostatnich latach w ważne centrum turystyczne. „Sa Pa” oznacza w chińskim języku mandaryńskim „piaszczysta plaża”.

Wietnam | Sa Pa z lotu ptaka Wietnam | Sa Pa z lotu ptaka (by hierundsonstwo)

 

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Święto Vu Lan Święto Vu Lan
Vu Lan jest jednym z najważniejszych świąt buddyjskich. W Wietnamie nosi ono również nazwę Tết Trung Nguyên (Tet Trung...

Położenie i klimat

Sa Pa leży na wysokości ok. 1600m, dlatego też przeciętne temperatury są tu niższe o 10-15° w porównaniu z Hanoi. Szczególnie podczas lata jest Sa Pa idealnym miejscem, aby schronić się przed upałami panującymi na nizinach.

Średnia roczna temperatura wynosi tutaj tylko 15°C. W lecie nie ma upałów (20-25°C w ciągu dnia), natomiast zimą temperatura spada nawet poniżej 0°. Średnia roczna ilość opadów waha się od 1800 do 2200 mm (najwięcej opadów jest od maja do sierpnia).

Sa Pa jest jednym z nielicznych miejsc w Wietnamie, gdzie spotyka się śnieg. Najwięcej śniegu spadło tutaj w lutym 1968 roku – aż 20cm grubości.

Krajobraz

Krajobraz jest tutaj piękny nie do opisania i głównie dlatego warto jest pojechać do Sa Pa, bo masowa turystyka pozbawiła już okoliczne wioski pierwotnego stylu życia i kultury.

Tradycyjne plemiona

Mentalność wielu zagranicznych turystów: „dzisiaj idziemy popatrzeć na górskie plemiona” doprowadziła do tego, że „oryginalna” muzyka bywa puszczana z taśmy, a te same dziewczyny występują raz jako przedstawicielki mniejszości H’mông, a innym razem jako Dao albo Thái.

Zboczywszy nieco z utartych turystycznych szlaków można jeszcze spotkać rzeczywiste, "niepodrobione" życie w górskich wioskach. Każdy turysta powinien jednak mieć wówczas świadomość, że żyjący tam ludzie są u siebie, a on może być co najwyżej gościem – jeśli go zaproszą.

Droga do Sa Pa

Odległość od Hanoi do Sa Pa wynosi 376 km. Pełna zakrętów droga prowadzi najpierw na północ przez dziki, górski świat, a potem, koło Pa So skręca na zachód. Na pozostałe 180 km do Sa Pa, ze względu na stan dróg, trzeba zarezerwować sobie cały dzień.

Po drodze widać, że tylko niedostępne kopce i strome wierzchołki są pokryte pierwotną dżunglą. Jest to skutek wypalania lasów pod uprawy rolne. Mimo wszystko, ta trasa należy do najpiękniejszych w Wietnamie. Wysoko nad Czarną Rzeką, wąska droga wije się wśród krajobrazu, którego piękno zapiera dech w piersiach.

Kto ma dosyć czasu, może wiele razy przerywać wędrówkę, aby zboczyć do leżących nieopodal wiosek. Mniejszości etniczne Hà Nhì i La Hủ żyją wyłącznie w tym regionie. Do tego dochodzą jeszcze Dao, Thái i H’Mông.

Wietnam | Targowisko w Sa Pa Wietnam | Targowisko w Sa Pa (by nutbird)

Niebiańska przełęcz

Około 15 km przed Sa Pa dociera się do Đèo Trạm Tôn (Przełęcz Bramy Niebios). Jest to najwyżej położona przełęcz w Wietnamie (wg różnych źródeł: 1900-2005 m). Przy dobrej pogodzie roztacza się stąd wspaniała panorama krasowego krajobrazu. Przy bezchmurnym niebie ogromne wrażenie robi widok najwyższej góry Wietnamu Phan Xi Păng (3143 m). Szkoda tylko, że przez większą część roku wierzchołek zakrywają chmury.

W pobliżu przełęczy Đèo Trạm Tôn warto zatrzymać się koło Srebrnego Wodospadu (Thác Bạc).

Wietnam | W okolicach Sa Pa znajduje się wiele wiosek plemiennychWietnam | W okolicach Sa Pa znajduje się wiele wiosek plemiennych (by jasewong)

Miasto i jego atrakcje

Sa Pa jest małą miejscowością, składającą się prawie wyłącznie z hoteli, restauracji i obiektów turystycznych. Jest tu jeszcze małe jezioro i kościół.

W Sa Pa warto odwiedzić park Hàm Rồng - jest to pięknie urządzony teren na zboczu góry nad miastem, z kwiatowymi ogrodami i tajemniczymi skałami. Z dwóch punktów widokowych można znowu podziwiać piękną górę  Phan Xi Păng. Również widok panoramy miasta wynagradza trudy wspinaczki. W parku każdego dnia odbywają się występy muzyczne, taneczne i wokalne w wykonaniu żyjących w regionie mniejszości etnicznych. Są to typowe przedstawienia dla turystów – godzinny program za ok. 10 000 VND.

Okolice

Ok. 76 km (2,5 godz. jazdy autobusem) od pobliskiego miasta Lào Cai znajduje się niecodzienny rynek Bắc Hà. Jest to miejsce, gdzie raz w  tygodniu  mieszkańcy górskich wiosek mogą wymieniać swoje towary. Różnobarwne stroje określają przynależność etniczną kupujących i sprzedających - każda mniejszość narodowa pielęgnuje swoje zwyczaje, a charakterystyczne stroje są częścią ich tradycji. Na rynku Bắc Hà można kupić wszystko, co się w regionie wytwarza i hoduje: nie tylko ubranie i wyroby rzemieślnicze, ale też konie, świnie i psy.

Wietnam | Mieszkanki okolic Sa PaWietnam | Mieszkanki okolic Sa Pa (by paolobosonin)

Zainteresują Cię również

Nowy Rok u plemienia Hmong Nowy Rok u plemienia Hmong
Podobnie jak dla Wietnamczyków, także dla narodu Hmong (H’Mông) Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. W ich języku...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności