We wtorek 27 listopada w warszawskiej księgarni Wrzenie Świata odbędzie się spotkanie z kanadyjską pisarką wietnamskiego pochodzenia, Kim Thuy, autorką przetłumaczonej na 15 języków książki „Ru”.

To niesamowita opowieść o ucieczce z ogarniętego wojną Wietnamu i poszukiwaniu ocalenia w Kanadzie, opowieść o tułaczce i zderzeniu ze sobą dwóch, zupełnie odmiennych światów.

Warszawa | Wydawnictwo Drzewo Babel i Instytut Reportażu zapraszają na spotkanie z Kim Thúy, autorką książki RUWarszawa | Wydawnictwo Drzewo Babel i Instytut Reportażu zapraszają na spotkanie z Kim Thúy, autorką książki RU (by www.drzewobabel.pl )

 

Księgarnia Wrzenie Świata mieści się w Warszawie przy ulicy Gałczyńskiego 7. Na spotkanie zaprasza Wydawnictwo Drzewo Babel i Instytut Reportażu, a poprowadzi je Jakub Królikowski – dyrektor Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.

O książce:

Raj i piekło splotły się ze sobą w brzuchu naszego statku. Raj obiecywał zwrot w naszym życiu, nową przyszłość, nową historię. Piekło natomiast rozpościerało przed nami nasze lęki: strach przed piratami, strach przed śmiercią głodową, strach, że nigdy nie dotknie się twardego lądu, strach, że się nie zobaczy więcej twarzy rodziców, siedzących gdzieś tam w półmroku, pośród tych dwóch setek ludzi.

Wietnam ogarnięty wojną widziany oczami dziecka. Ucieczka przez morze w tłumie boat people. Ocalenie w Kanadzie. Budowanie życia od nowa.

Jak czuje się człowiek z konieczności rzucony w całkowicie obcą mu kulturę? Długi czas jest głuchy i niemy, choć przecież wszystko słyszy i potrafi mówić.

Bohaterka w swojej tułaczce przemierza różne światy. Miejsca piekielne, jak przeludniony, otoczony drutem kolczastym i wypełniony cuchnącymi kloacznymi wyziewami obóz dla uchodźców w Malezji. I wysepki szczęśliwości ulotne jak sen. Za jedyną kotwicę ma ulubiony zapach, a za cały majątek walizkę pełną książek. Opowieść osoby uroczej i niewinnej, która wiele przeszła. Opowieść mieszcząca w sobie całą wielkość życia.

O autorce:

Urodzona w Wietnamie (Sajgon) Kim Thúy przybyła do Quebeku w wieku 10 lat. Była krawcową, tłumaczką, adwokatem, prowadziła restaurację. Mieszka w Montrealu i zajmuje się pracą literacką. Jej pierwsza książka Ru została przetłumaczona na 15 języków.

Wygnanie jako szansa.Życie jako dar. „Livres Hebdo”

Opisów niewiele, a przecież – mocne obrazy, odciskające się w umyśle czytelnika. Znakomite wejście do literatury.
„L’Express”

Jej głos dociera do nas natychmiast. Ma ton, ma barwę, zmysłowość, przefiltrowane przez zamiłowanie do szczegółu.
„Le Point”

Informacje:

Co?
Spotkanie z Kim Thúy, autorką książki RU

Gdzie?
Warszawa, Wrzenie Świata, ul. Gałczyńskiego 7

Kiedy?
27 listopada 2012 (wtorek), godzina 19:00.

Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdziecie tutaj.

Kim Thúy, Ru, tłum. Wiktor DłuskiKim Thúy, RU, tłum. Wiktor Dłuski (by www.drzewobabel.pl )

Zainteresują Cię również

Lekcje wietnamskiego: Lekcja 24 – wietnamskie być albo nie być Lekcje wietnamskiego: Lekcja 24 – wietnamskie być albo nie być
W kolejnej lekcji poświęconej wietnamskiej gramatyce Annie przedstawi nam, w jaki sposób wykorzystywać czasownik „być”,...
Współpraca wietnamsko-rosyjska Współpraca wietnamsko-rosyjska
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh s...
Naród Brau Naród Brau
Członkowie ludu Brâu (Brau, Brao) przywędrowali do Wietnamu ponad 100 lat temu. Największa ich liczba zamieszkuje Laos (od 13...
Pogrzeb wieloryba w Wietnamie Pogrzeb wieloryba w Wietnamie
Na początku lipca setki Wietnamczyków wzięły udział w uroczystym pożegnaniu wieloryba, który zakończył żywot na wodach...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności