We wtorek 27 listopada w warszawskiej księgarni Wrzenie Świata odbędzie się spotkanie z kanadyjską pisarką wietnamskiego pochodzenia, Kim Thuy, autorką przetłumaczonej na 15 języków książki „Ru”.

To niesamowita opowieść o ucieczce z ogarniętego wojną Wietnamu i poszukiwaniu ocalenia w Kanadzie, opowieść o tułaczce i zderzeniu ze sobą dwóch, zupełnie odmiennych światów.

Warszawa | Wydawnictwo Drzewo Babel i Instytut Reportażu zapraszają na spotkanie z Kim Thúy, autorką książki RUWarszawa | Wydawnictwo Drzewo Babel i Instytut Reportażu zapraszają na spotkanie z Kim Thúy, autorką książki RU (by www.drzewobabel.pl )

Księgarnia Wrzenie Świata mieści się w Warszawie przy ulicy Gałczyńskiego 7. Na spotkanie zaprasza Wydawnictwo Drzewo Babel i Instytut Reportażu, a poprowadzi je Jakub Królikowski – dyrektor Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.

O książce:

Raj i piekło splotły się ze sobą w brzuchu naszego statku. Raj obiecywał zwrot w naszym życiu, nową przyszłość, nową historię. Piekło natomiast rozpościerało przed nami nasze lęki: strach przed piratami, strach przed śmiercią głodową, strach, że nigdy nie dotknie się twardego lądu, strach, że się nie zobaczy więcej twarzy rodziców, siedzących gdzieś tam w półmroku, pośród tych dwóch setek ludzi.

Wietnam ogarnięty wojną widziany oczami dziecka. Ucieczka przez morze w tłumie boat people. Ocalenie w Kanadzie. Budowanie życia od nowa.

Jak czuje się człowiek z konieczności rzucony w całkowicie obcą mu kulturę? Długi czas jest głuchy i niemy, choć przecież wszystko słyszy i potrafi mówić.

Bohaterka w swojej tułaczce przemierza różne światy. Miejsca piekielne, jak przeludniony, otoczony drutem kolczastym i wypełniony cuchnącymi kloacznymi wyziewami obóz dla uchodźców w Malezji. I wysepki szczęśliwości ulotne jak sen. Za jedyną kotwicę ma ulubiony zapach, a za cały majątek walizkę pełną książek. Opowieść osoby uroczej i niewinnej, która wiele przeszła. Opowieść mieszcząca w sobie całą wielkość życia.

O autorce:

Urodzona w Wietnamie (Sajgon) Kim Thúy przybyła do Quebeku w wieku 10 lat. Była krawcową, tłumaczką, adwokatem, prowadziła restaurację. Mieszka w Montrealu i zajmuje się pracą literacką. Jej pierwsza książka Ru została przetłumaczona na 15 języków.

Wygnanie jako szansa.Życie jako dar. „Livres Hebdo”

Opisów niewiele, a przecież – mocne obrazy, odciskające się w umyśle czytelnika. Znakomite wejście do literatury.
„L’Express”

Jej głos dociera do nas natychmiast. Ma ton, ma barwę, zmysłowość, przefiltrowane przez zamiłowanie do szczegółu.
„Le Point”

Informacje:

Co?
Spotkanie z Kim Thúy, autorką książki RU

Gdzie?
Warszawa, Wrzenie Świata, ul. Gałczyńskiego 7

Kiedy?
27 listopada 2012 (wtorek), godzina 19:00.

Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdziecie tutaj.

Kim Thúy, Ru, tłum. Wiktor DłuskiKim Thúy, RU, tłum. Wiktor Dłuski (by www.drzewobabel.pl )

Zainteresują Cię również

Naród Ba Na Naród Ba Na
Naród Ba Na, zwany także Bahnar, osiedlił się na Wyżynie Centralnej już przed wiekami i tym samym należy do najstarszych...
Pogrzeb wieloryba w Wietnamie Pogrzeb wieloryba w Wietnamie
Na początku lipca setki Wietnamczyków wzięły udział w uroczystym pożegnaniu wieloryba, który zakończył żywot na wodach...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 26 – wietnamskich samogłosek ciąg dalszy Lekcje wietnamskiego: Lekcja 26 – wietnamskich samogłosek ciąg dalszy
Jak się okazuje, temat wietnamskich samogłosek jest dość szeroki i nie poprzestaniemy jedynie na ogólnym wprowadzeniu w temat...
Wspaniałe odkrycie wietnamskich archeologów Wspaniałe odkrycie wietnamskich archeologów
Wietnamscy archeolodzy odkryli kamienną drogę, pochodzącą prawdopodobnie z XIV wieku. Wspaniałego odkrycia dokonano w ruinach...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności