Zasoby naturalne regionu stanowią podstawę dla jego rozwoju gospodarczego, głównie górnictwa i przemysłu materiałów budowlanych. Długa linia brzegowa, piękne plaże, parki narodowe i zabytki architektury, to z kolei główne atuty regionu w zakresie turystyki.

Wietnam | Wybrzeże środkowego Wietnamu (Prowincja Khánh Hòa)Wietnam | Wybrzeże środkowego Wietnamu (Prowincja Khánh Hòa) (by jywhite)

 

Część północna

W skład Regionu Wybrzeża Północno-Środkowego (Vùng Bắc Trung Bộ) wchodzi 5 prowincji i jedno miasto wydzielone Huế. Region ma kluczowe znaczenie dla gospodarki Wietnamu jako oś północ-południe dla transportu kolejowego oraz trasy połączeń Laosu z Morzem Południowochińskim. Wydłużony kształt regionu sprawia, że warunki klimatyczne są tu bardzo zróżnicowane.

W regionie znajduje się kilka ujść rzek, które mogą stać się portami ważnymi dla wymiany towarowej zarówno regionalnej i krajowej, jak i międzynarodowej.

Region Wybrzeża Północno-Środkowego zamieszkuje 25 różnych narodowości. Na terenach górskich żyją mniejszości etniczne, zaś nadmorskie równiny zasiedlili Kinh (etniczni Wietnamczycy).

Wietnam | Skąpana w chmurach Przełęcz Hải Vân oddziela Region Wybrzeża Północno-Środkowego od Regionu Wybrzeża Południowo-ŚrodkowegoWietnam | Skąpana w chmurach Przełęcz Hải Vân oddziela Region Wybrzeża Północno-Środkowego od Regionu Wybrzeża Południowo-Środkowego (by snips)

Część południowa

Region Wybrzeża Południowo-Środkowego (Vùng Nam Trung Bộ) tworzy 7 prowincji i miasto wydzielone Đà Nẵng. Ma ważne znaczenie gospodarcze dla Wietnamu ze względu na swoje położenie geograficzne.

Podstawą gospodarki w regionie są zasoby morskie. Prawie 20% krajowego połowu ryb pochodzi z tego regionu. Poławia się tutaj również krewetki i homary.

Istnieją dogodne warunki do rozwoju portów, a położenie geograficzne sprzyja tworzeniu połączeń morskich z całą Azją. W szelfie kontynentalnym odkryto złoża gazu i ropy naftowej. Duże znaczenie dla regionu ma turystyka, a szczególnie atrakcyjna jest tutaj prowincja Khánh Hòa.

Wietnam | miasteczko Hoi AnWietnam | miasteczko Hoi An (by snips)

Zainteresują Cię również

Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Pagoda Lang w Hanoi Pagoda Lang w Hanoi
Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności