Najstarsze ślady ludzkiej aktywności na terenie dzisiejszego Wietnamu datowane są na 300 000 – 500 000 lat p.n.e. Najstarszą znaną dotąd kulturą tego regionu jest licząca ponad 30 000 lat kultura Dieu. Głównym miejscem znalezisk z tej epoki jest jaskinia Dieu w prowincji Hòa Bình na południe od Hanoi.

Wietnam | Najdawniejsze dzieje Wietnamu sięgają tysięcy lat p.n.e.Wietnam | Najdawniejsze dzieje Wietnamu sięgają tysięcy lat p.n.e. (by dalbera)

 

Od narzędzi kamiennych po hodowlę bydła

Począwszy od 16 000 lat p.n.e. istniała, wywodząca się z tego samego regionu, tzw. kultura Hòa Bình. Jej wyroby kamienne znajdowano na terenie całej kontynentalnej Azji Południowej.

Ostatnią paleolityczną kulturą na tym obszarze była kultura Bac Son, której przedstawiciele znali już uprawę ryżu i hodowlę bydła (ok. 10 000 p.n.e.). Obok narzędzi kamiennych, rozpowszechniona była też ceramika.

Epoka brązu

Epoka brązu zaczęła się ok. 1500 lat p.n.e. wraz z kulturą Sa Huynh, której członkowie, pochodzący prawdopodobnie z wysp dzisiejszej Indonezji, osiedlili się na wybrzeżu i pobliskich wyspach. Równolegle,  w delcie Rzeki Czerwonej,  istniała kultura Dong Son znana przede wszystkim ze swoich bogato zdobionych brązowych bębenków.

Pierwsze królestwo

Z kultury Dong Son wywodzi się pierwsze znane królestwo narodu Wietów - Văn Lang (połowa pierwszego tysiąclecia przed naszą erą). Państwo to zajmowało większą część dzisiejszego Wietnamu Północnego. W III w p.n.e. przywędrował z terenów dzisiejszych Południowych Chin naród Âu Việt i stopniowo zmieszał się z osiadłym tutaj Lạc Việt

król An Dương Vương

W roku 258 p.n.e. Thục Phán założył królestwo Âu Lạc, powstałe ze zjednoczenia Âu Việt i Lạc Việt, i sam ogłosił się królem An Dương Vương. Po długiej wojnie z chińską dynastią Qin król An Dương Vương został pokonany przez generała Triệu Đà. Ten z kolei obwołał się królem, a swoje królestwo nazwał Nam Việt i dał początek dynastii Triệu.

Wietnam | Prowincja Hòa Bình - tu znaleziono ślady najdawniejszego osadnictwa na wietnamskiej ziemiWietnam | Prowincja Hòa Bình - tu znaleziono ślady najdawniejszego osadnictwa na wietnamskiej ziemi (by letsgoeverywhere)

Pod chińskim panowaniem

W roku 111 p.n.e. królestwo Nam Việt zostało podbite przez wojska chińskiego władcy Hàn Wǔdì i jako prowincja Giao Chi włączone do cesarstwa chińskiego.

Pod chińskim panowaniem Wietnamczycy czerpali wiele z osiągnięć swych oprawców w dziedzinie uprawy ryżu, hodowli bydła i budownictwa. Mimo licznych powstań przeciwko chińskiej potędze i krótkich okresów niepodległości, nie udało się Wietnamczykom utrzymać samodzielnego państwa przez ponad tysiąc lat. W roku 679 prowincję Giao Chi przemianowali Chińczycy na Annam, co znaczy „Uspokojne Południe”.

Czamowie

Na terenie dzisiejszego Południowego i Środkowego Wietnamu powstało w II wieku p.n.e. królestwo Champa (Czampa). Mieszkańcy tych terenów, według powszechnej opinii, przybyli tu w czasach prehistorycznych przez południowe morze. Etnicznie i językowo należeli do Malajów i Polinezyjczyków.

Funan

Nieco później, w rejonie delty Mekongu, kilka małych miast-państw utworzyło państwo Funan. Były to początki państwa Khmerów – późniejszej Kambodży.

Wietnam | My Son - ruiny królestwa CzampyWietnam | My Son - ruiny królestwa Czampy (by hulivili)

Zainteresują Cię również

Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to rekord...
Tradycyjne wesele ludu Mnong Tradycyjne wesele ludu Mnong
Naród Mnông, żyjący od wieków na Wyżynie Centralnej Wietnamu, zachował do dzisiaj wiele różnorodnych tradycyjnych ceremonii i...
Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony
Kto chce podróżować z Hanoi do Miasta Ho Chi Minh koleją, potrzebuje dwóch dni, prawdopodobnie własnym środkiem lokomocji byłoby...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 11 – liczymy od 11 do 99 Lekcje wietnamskiego: Lekcja 11 – liczymy od 11 do 99
Czas uzupełnić naszą wiedzę o wietnamskich liczbach i nauczyć się liczyć od 10 wzwyż. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jak...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności