Prowincja Hải Dương (Hai Duong) jest pod względem powierzchni jedną z najmniejszych w Wietnamie. Jednocześnie należy jednak do prowincji najgęściej zaludnionych (z prawie dwoma milionami mieszkańców na 1670 km2). Hải Dương położona jest na wschód od Hanoi.

Wietnam | Świątynia literatury Hải DươngWietnam | Świątynia literatury Hải Dương (by cathrinka )

 

Rolnicze miasteczko pełne atrakcji

Miasto stołeczne prowincji, noszące tę samą nazwę, znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Hanoi i miastem portowym Hải Phòng (Hai Phong). Hải Dương ma charakter wybitnie rolniczy i nie posiada tak wielu atrakcji, jak na przykład Bắc Ninh (Bac Ninh) albo Ninh Bình (Ninh Binh). Większość turystów przejeżdża przez Hải Dương udając się z Hanoi do zatoki Ha Long, bez dłuższego tutaj pobytu. A jednak w samym Hải Dương nie brakuje obiektów godnych uwagi.

Obok Chùa Côn Sơn (Chua Con Son) – pagody wzniesionej ku czci uczonego, polityka i poety Nguyễn Trãi (Nguyen Trai) (1380-1442), najsławniejszej chyba osobistości z Hải Dương, znajduje się tu przede wszystkim Văn Miếu Mao Điền (Van Mieu Mao Dien) – wspaniała świątynia literatury.

Trochę historii...

Po Văn Miếu-Quốc Tử Giám (Van Mieu-Quoc Tu Giam) w Hanoi jest Văn Miếu Mao Điền drugą jeśli chodzi o wiek, z siedmiu tego typu budowli w Wietnamie. Została zbudowana w XV wieku w czasach dynastii Lê (Le) (1428-1788). Podobnie jak jej pierwowzór w Hanoi, została poświęcona chińskiemu filozofowi Konfucjuszowi. Kiedyś odbywały się tutaj lokalne egzaminy urzędnicze, których najlepsi absolwenci szli do Hanoi na dalsze długie lata nauki.

W czasach dynastii Mạc (Mac), która na krótki okres od 1527 do 1592 roku obaliła dynastię Lê, w Văn Miếu Mao Điền czterokrotnie odbyły się wielkie egzaminy urzędników. W 1948 r. świątynia została prawie doszczętnie zniszczona przez Francuzów. Dodatkowo ucierpiały ruiny podczas amerykańskich bombardowań w wojnie wietnamskiej. Ze znaczącego kulturowego i historycznego miejsca pozostały opuszczone ruiny. Dopiero w roku 2002 rozpoczęła się odbudowa. Po ponad dwuletnim okresie budowy przepiękny obiekt został wyświęcony. Obecnie Składa się z dwóch dużych budynków, w tym: domu adoracji Konfucjusza, dzwonnicy i otoczonego przez dwa jeziora parku z drzewami owocowymi i roślinami ozdobnymi.

Lokalizacja

Văn Miếu Mao Điền znajduje się w wiosce Mậu Tài (Mau Tai) gminy Cẩm Điền (Cam Dien) oddalonej ok. 15 km od stolicy prowincji przy drodze nr 5 w kierunku Hanoi.  

Hai Duong położone jest:   

  • 58 km od Hanoi,
  • 45 km od Hai Phong,
  • 80 km od Zatoki Ha Long.

Wietnam | Hải Dương składa się z: domu adoracji Konfucjusza, dzwonnicy i otoczonego przez dwa jeziora parkuWietnam | Cały kompleks Hải Dương składa się m. in. z domu adoracji Konfucjusza, dzwonnicy i malowniczego parku (by cathrinka )

Zainteresują Cię również

Współpraca wietnamsko-rosyjska Współpraca wietnamsko-rosyjska
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh są zgodni...
Naród Ba Na Naród Ba Na
Naród Ba Na, zwany także Bahnar, osiedlił się na Wyżynie Centralnej już przed wiekami i tym samym należy do najstarszych...
Pogrzeb wieloryba w Wietnamie Pogrzeb wieloryba w Wietnamie
Na początku lipca setki Wietnamczyków wzięły udział w uroczystym pożegnaniu wieloryba, który zakończył żywot na wodach...
Wspaniałe odkrycie wietnamskich archeologów Wspaniałe odkrycie wietnamskich archeologów
Wietnamscy archeolodzy odkryli kamienną drogę, pochodzącą prawdopodobnie z XIV wieku. Wspaniałego odkrycia dokonano w ruinach...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności