Najważniejszym świętem dla każdego Wietnamczyka jest Tet (Tết Nguyên Đan) – wietnamski Nowy Rok. Według kalendarza księżycowego zwykle przypada on na koniec stycznia albo początek lutego. Oficjalne uroczystości noworoczne trwają trzy dni.

Wietnam | Podczas obchodów Nowego Roku wietnamskie ulice toną w kwiatach i dekoracjach Wietnam | Podczas obchodów Nowego Roku wietnamskie ulice toną w kwiatach i kolorowych dekoracjach (by alex-photos )

 

Noworoczne porządki

Tet (Tết) jest świętem rodzinnym. Tradycyjnie przed pierwszym dniem Nowego Roku przeprowadza się generalne sprzątanie domu, aby pozbyć się ubiegłorocznych niepowodzeń. Należy też oczyścić się duchowo: wybaczyć winy innym i samemu prosić o przebaczenie.

23 dzień ostatniego miesiąca starego roku poświęcony jest Duchowi Ziemi i Bogowi Kuchni, który wtedy właśnie ulatuje do nieba, do Nefrytowego Władcy, aby złożyć mu roczne sprawozdanie o całej rodzinie. Aby zyskać przychylność Ducha i powodzenie na przyszły rok, zapala się dla niego kadzidła i przygotowuje ucztę z karpi i owoców.

Kwitnące brzoskwinie

W Wietnamie Północnym na Święto Tet (Tết) ozdabia się domy gałęziami kwitnącej brzoskwini albo drzewkami mandarynki z zawieszonymi nań owocami. W tym okresie zaczynają właśnie kwitnąć brzoskwinie, morele, mandarynki i migdałowce. Bukietami kwiatów przystraja się ulice.

Na południu kraju do ozdabiania mieszkań używa się gałązek kwitnącej moreli, przy czym kwiaty powinny mieć po pięć płatków. Na specjalnych ołtarzach kładzie się arbuzy, których słodki, czerwony miąższ symbolizuje powodzenie w nadchodzącym roku.

 

Świąteczna kolacja

Bez względu na zamożność, każda rodzina stara się przed Nowym Rokiem zakupić jedzenie, kwiaty, owoce i słodycze, aby przygotować ofiarę na ołtarzu przodków i gościnę dla krewnych i przyjaciół na trzy świąteczne dni. Ubożsi Wietnamczycy oszczędzają na tę okazję przez cały rok.

Na święto Tết Wietnamczycy przygotowują specjalne ciasto ryżowe nadziewane mięsem i przyprawami – Banh Chung (Bánh chưng) – rodzaj dużego pieroga. Ma ono kształt kwadratu – taki, jak według wyobrażeń Chińczyków miała ziemia – a jego tradycja sięga podobno 4000 lat.

Najlepsze życzenia przy blasku ogniska

Wieczorem w wigilię Tết odbywają się tańce smoka. O zmierzchu rozpala się ogniska w parkach, ogrodach i na ulicach. Przy nich gromadzą się rodziny, podczas gdy radosne pochody i imprezy trwają przez całą noc.

W nocy dzieci i wnuki składają życzenia rodzicom i dziadkom, a następnie dorośli życzą pomyślności swym dzieciom. Dzieci otrzymują przy tym pieniądze „na szczęście”.  Nowe monety albo banknoty powinny być zapakowane w czerwone woreczki z papieru albo tkaniny z czerwoną kokardką. Nigdy nie są to duże kwoty (nie wskazane są także dolary).

Podarunki od Buddy

Pierwszy dzień świąt Wietnamczycy spędzają z rodziną, a w następnych dniach składają wizyty u przyjaciół. Goście przychodzący w odwiedziny również mogą dawać dzieciom pieniądze.

W buddyjskich świątyniach mnisi obdarowują przybyłych monetami zapakowanymi w czerwone torebki. Jest to jakby dar od Buddy na Nowy Rok. Wietnamskie przysłowie mówi, że „odrobina pomyślności od Buddy znaczy więcej niż cały kosz ziemskiego dobrobytu”.

Wietnam | Nadejście Nowego Roku uświetniają barwne parady i wspaniałe występyWietnam | Nadejście Nowego Roku uświetniają barwne parady i wspaniałe występy (by eudaimos )

Siła tradycji

W Tết Wietnamki noszą żółte i czerwone stroje, a mężczyźni ubierają się na czarno. Mimo otwarcia Wietnamu na świat, jego mieszkańcy pilnie kultywują swoje stare tradycje, również te związane ze Świętem Tet. Może tylko mniej już przestrzegają zasady świętowania w domu i coraz częściej wyjeżdżają w tym czasie do innych miast, a nawet za granicę.

Przykładowe daty święta Tet – daty Nowego Roku w Wietnamie:

2011 – Rok Królika (Kota) – święto Tet wypada 3 lutego.

2012 – Rok Smoka – święto Tet wypada 23 stycznia.

2013 – Rok Węża – święto Tet wypada 10 lutego.

2014 – Rok Konia – święto Tet wypada 31 stycznia.

2015 – Rok Kozy – święto Tet wypada 19 lutego.

2016 – Rok Małpy – święto Tet wypada 8 lutego.

2017 – Rok Koguta – święto Tet wypada 28 stycznia.

2018 – Rok Psa – święto Tet wypada 16 lutego.

2019 – Rok Świni – święto Tet wypada 5 lutego.

Wietnam | Tết to przede wszystkim święto rodzinneWietnam | Tết to przede wszystkim święto rodzinne (by alex-photos )

Zainteresują Cię również

Współpraca wietnamsko-rosyjska Współpraca wietnamsko-rosyjska
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh s...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 24 – wietnamskie być albo nie być Lekcje wietnamskiego: Lekcja 24 – wietnamskie być albo nie być
W kolejnej lekcji poświęconej wietnamskiej gramatyce Annie przedstawi nam, w jaki sposób wykorzystywać czasownik „być”,...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 26 – wietnamskich samogłosek ciąg dalszy Lekcje wietnamskiego: Lekcja 26 – wietnamskich samogłosek ciąg dalszy
Jak się okazuje, temat wietnamskich samogłosek jest dość szeroki i nie poprzestaniemy jedynie na ogólnym wprowadzeniu w temat...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co” Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co”
Jak skonturować zdanie w języku wietnamskim mówiące o tym, że coś się właśnie (niedawno) wydarzyło? Używając słówka&...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności