Vu Lan jest jednym z najważniejszych świąt buddyjskich. W Wietnamie nosi ono również nazwę Tết Trung Nguyên (Tet Trung Nguyen) i odbywa się piętnastego dnia siódmego miesiąca księżycowego.

Wietnam | Zmarli przyjmowani są specjalnymi potrawami, kadzidełkami i palonymi srebrnymi i złotymi wotami z papieruWietnam | Zmarli przyjmowani są specjalnymi potrawami, kadzidełkami i palonymi srebrnymi i złotymi wotami z papieru (by cathrinka )

 

Oddanie czci zmarłym

W tym dniu oddaje się cześć zmarłym. Wzywa się ich, aby czynili dobro i naprawiali złe uczynki i zaniechania. Dotyczy to również zmarłych, którzy w święto Vu Lan przybywają zza światów i mają możliwość czynienia dobra.

Wędrówka duszy zmarłego

Według wietnamskiej kosmologii dusza zmarłego wędruje do świata podziemnego. W zależności od zachowania człowieka w świecie żywych decyduje się tam jego dalszy byt. Dusze zmarłych mogą jednak już w świecie podziemnym dokonywać dobrych uczynków i naprawiać wyrządzone krzywdy. Jednocześnie żywi, poprzez określone rytuały, mogą uczynić coś dobrego dla dusz zmarłych.

W dniu wędrujących dusz otwierają się o wschodzie słońca bramy „świata podziemnego” i zmarli wracają do rodzinnych ołtarzy, gdzie przyjmowani są specjalnymi potrawami, kadzidełkami i palonymi srebrnymi i złotymi wotami z papieru.

Również w pagodach zbierają się wierni, aby dopomóc wędrującym duszom w dobrym życiu w zaświatach. Oprócz dusz, dla których w rodzinnych kręgach odprawiane są rytuały i które mogą powracać do ołtarzy, zdarzają się i takie, które nie mają już następców, albo o których rodzina już zapomniała. Te dusze przebywają wówczas w świątyniach i pagodach.

Kwiatek przypina się do ubrania w ramach buddyjskiego rytuału okazania czci matce – czerwony dla tych, których matka żyje; biały dla tych, którzy matkę już stracili.

Wietnam | Tết Trung Nguyên odbywa się piętnastego dnia siódmego miesiąca księżycowegoWietnam | Tết Trung Nguyên odbywa się piętnastego dnia siódmego miesiąca księżycowego (by tartarin2009 )

Zainteresują Cię również

Dni Kultury Wietnamskiej w Krakowie (2013 r.) Dni Kultury Wietnamskiej w Krakowie (2013 r.)
„Otwórz serce na Wietnam, otwórz serce na wielokulturowość” – to motyw przewodni tegorocznych Tuần lễ văn hóa Vi...
Jezioro Westchnień w Da Lat Jezioro Westchnień w Da Lat
Trzeba przyznać, że Wietnamczycy maja talent do nadawania pewnym miejscom niezwykle romantycznych nazw. Któż słysząc o...
Współpraca wietnamsko-rosyjska Współpraca wietnamsko-rosyjska
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh s...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos
Czas na ostatnią z bloku czterech lekcji dotyczących wietnamskiej wymowy. Do tej pory poznaliśmy już spółgłoski występują...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności