Vu Lan jest jednym z najważniejszych świąt buddyjskich. W Wietnamie nosi ono również nazwę Tết Trung Nguyên (Tet Trung Nguyen) i odbywa się piętnastego dnia siódmego miesiąca księżycowego.

Wietnam | Zmarli przyjmowani są specjalnymi potrawami, kadzidełkami i palonymi srebrnymi i złotymi wotami z papieruWietnam | Zmarli przyjmowani są specjalnymi potrawami, kadzidełkami i palonymi srebrnymi i złotymi wotami z papieru (by cathrinka )

 

Oddanie czci zmarłym

W tym dniu oddaje się cześć zmarłym. Wzywa się ich, aby czynili dobro i naprawiali złe uczynki i zaniechania. Dotyczy to również zmarłych, którzy w święto Vu Lan przybywają zza światów i mają możliwość czynienia dobra.

Wędrówka duszy zmarłego

Według wietnamskiej kosmologii dusza zmarłego wędruje do świata podziemnego. W zależności od zachowania człowieka w świecie żywych decyduje się tam jego dalszy byt. Dusze zmarłych mogą jednak już w świecie podziemnym dokonywać dobrych uczynków i naprawiać wyrządzone krzywdy. Jednocześnie żywi, poprzez określone rytuały, mogą uczynić coś dobrego dla dusz zmarłych.

W dniu wędrujących dusz otwierają się o wschodzie słońca bramy „świata podziemnego” i zmarli wracają do rodzinnych ołtarzy, gdzie przyjmowani są specjalnymi potrawami, kadzidełkami i palonymi srebrnymi i złotymi wotami z papieru.

Również w pagodach zbierają się wierni, aby dopomóc wędrującym duszom w dobrym życiu w zaświatach. Oprócz dusz, dla których w rodzinnych kręgach odprawiane są rytuały i które mogą powracać do ołtarzy, zdarzają się i takie, które nie mają już następców, albo o których rodzina już zapomniała. Te dusze przebywają wówczas w świątyniach i pagodach.

Kwiatek przypina się do ubrania w ramach buddyjskiego rytuału okazania czci matce – czerwony dla tych, których matka żyje; biały dla tych, którzy matkę już stracili.

Wietnam | Tết Trung Nguyên odbywa się piętnastego dnia siódmego miesiąca księżycowegoWietnam | Tết Trung Nguyên odbywa się piętnastego dnia siódmego miesiąca księżycowego (by tartarin2009 )

Zainteresują Cię również

Lekcje wietnamskiego: Lekcja 24 – wietnamskie być albo nie być Lekcje wietnamskiego: Lekcja 24 – wietnamskie być albo nie być
W kolejnej lekcji poświęconej wietnamskiej gramatyce Annie przedstawi nam, w jaki sposób wykorzystywać czasownik „być”,...
Współpraca wietnamsko-rosyjska Współpraca wietnamsko-rosyjska
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh s...
Naród Brau Naród Brau
Członkowie ludu Brâu (Brau, Brao) przywędrowali do Wietnamu ponad 100 lat temu. Największa ich liczba zamieszkuje Laos (od 13...
Pogrzeb wieloryba w Wietnamie Pogrzeb wieloryba w Wietnamie
Na początku lipca setki Wietnamczyków wzięły udział w uroczystym pożegnaniu wieloryba, który zakończył żywot na wodach...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności