W 15 dniu ósmego miesiąca księżycowego obchodzi się w Wietnamie wyjątkowe święto z księżycowymi ciastkami w roli głównej – Tết Trung Thu (ang. Mid-Autumn Festival, niem. Mittherbstfest).

Wietnam | Kadry z wietnamskich ulic w czasie święta Tet Trung ThuWietnam | Kadry z wietnamskich ulic w czasie święta Tet Trung Thu (by C. Karras)

 

Historia święta

Już od dłuższego czasu wystawy sklepowe nie pozwalają zapomnieć o tym wydarzeniu. Początki święta Tet Trung Thu (Tết Trung Thu) sięgają ponad 3000 lat. Jest ono obchodzone również w Chinach i w Korei (w Wietnamie nie jest jednak świętem oficjalnym).

Legenda związana ze świętem Tet Trung Thu

Wietnamska legenda związana z tym świętem, która opowiadana bywa w niezliczonych wersjach, mówi o pewnym Wietnamczyku Thang Cuoi (Thằng Cuội), który zesłany został na Księżyc. Od tamtej pory dzieci z całego Wietnamu zapalają w dniu Tet Trung Thu latarnie, aby wskazać temu legendarnemu nieszczęśnikowi drogę powrotną na Ziemię.

Obchody święta

Również w dzisiejszych czasach jest to święto głównie dla dzieci. Otrzymują one w tym dniu drobne prezenty w formie zabawek, a wieczorem uczestniczą w pochodach z latarniami. Często prowadzone są przy tym tańce smoka. Szkoda tylko, że piękne, kolorowe, ręcznie robione latarnie, których używano jeszcze dwadzieścia lat temu zostały w większości zastąpione przez chińskie plastikowe świetliki na baterie.

Tradycyjną potrawą przygotowywaną, kupowaną i obficie podawaną podczas święta Tết Trung Thu są tzw. ciasteczka księżycoweBanh Trung Thu (Bánh Trung Thu). Mowa tu o pysznych wypiekach z przeróżnym, najczęściej aromatycznym i słodkim, nadzieniem. Okrągłe niczym księżyc Bánh Trung Thu są w tym dniu idealnym prezentem dla przyjaciół i rodziny. W okresie okołoświątecznym można je kupić dosłownie wszędzie w Wietnamie.

Wietnam | Jak smakuje księżyc przekonasz się kosztując przepysznych Banh Trung ThuWietnam | Jak smakuje księżyc, przekonasz się kosztując przepysznych Banh Trung Thu (by C. Karras)

Zainteresują Cię również

Azja w obiektywie na Festiwalu Pięć Smaków Azja w obiektywie na Festiwalu Pięć Smaków
„Azja w obiektywie” to nowa sekcja filmowa tegorocznego Festiwalu Pięć Smaków. W jej ramach zaprezentowany zostanie ostatni...
Współpraca wietnamsko-rosyjska Współpraca wietnamsko-rosyjska
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh s...
Naród Brau Naród Brau
Członkowie ludu Brâu (Brau, Brao) przywędrowali do Wietnamu ponad 100 lat temu. Największa ich liczba zamieszkuje Laos (od 13...
Pogrzeb wieloryba w Wietnamie Pogrzeb wieloryba w Wietnamie
Na początku lipca setki Wietnamczyków wzięły udział w uroczystym pożegnaniu wieloryba, który zakończył żywot na wodach...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności