W 15 dniu ósmego miesiąca księżycowego obchodzi się w Wietnamie wyjątkowe święto z księżycowymi ciastkami w roli głównej – Tết Trung Thu (ang. Mid-Autumn Festival, niem. Mittherbstfest).

Wietnam | Kadry z wietnamskich ulic w czasie święta Tet Trung ThuWietnam | Kadry z wietnamskich ulic w czasie święta Tet Trung Thu (by C. Karras)

 

Historia święta

Już od dłuższego czasu wystawy sklepowe nie pozwalają zapomnieć o tym wydarzeniu. Początki święta Tet Trung Thu (Tết Trung Thu) sięgają ponad 3000 lat. Jest ono obchodzone również w Chinach i w Korei (w Wietnamie nie jest jednak świętem oficjalnym).

Legenda związana ze świętem Tet Trung Thu

Wietnamska legenda związana z tym świętem, która opowiadana bywa w niezliczonych wersjach, mówi o pewnym Wietnamczyku Thang Cuoi (Thằng Cuội), który zesłany został na Księżyc. Od tamtej pory dzieci z całego Wietnamu zapalają w dniu Tet Trung Thu latarnie, aby wskazać temu legendarnemu nieszczęśnikowi drogę powrotną na Ziemię.

Obchody święta

Również w dzisiejszych czasach jest to święto głównie dla dzieci. Otrzymują one w tym dniu drobne prezenty w formie zabawek, a wieczorem uczestniczą w pochodach z latarniami. Często prowadzone są przy tym tańce smoka. Szkoda tylko, że piękne, kolorowe, ręcznie robione latarnie, których używano jeszcze dwadzieścia lat temu zostały w większości zastąpione przez chińskie plastikowe świetliki na baterie.

Tradycyjną potrawą przygotowywaną, kupowaną i obficie podawaną podczas święta Tết Trung Thu są tzw. ciasteczka księżycoweBanh Trung Thu (Bánh Trung Thu). Mowa tu o pysznych wypiekach z przeróżnym, najczęściej aromatycznym i słodkim, nadzieniem. Okrągłe niczym księżyc Bánh Trung Thu są w tym dniu idealnym prezentem dla przyjaciół i rodziny. W okresie okołoświątecznym można je kupić dosłownie wszędzie w Wietnamie.

Wietnam | Jak smakuje księżyc przekonasz się kosztując przepysznych Banh Trung ThuWietnam | Jak smakuje księżyc, przekonasz się kosztując przepysznych Banh Trung Thu (by C. Karras)

Zainteresują Cię również

Azja w obiektywie na Festiwalu Pięć Smaków Azja w obiektywie na Festiwalu Pięć Smaków
„Azja w obiektywie” to nowa sekcja filmowa tegorocznego Festiwalu Pięć Smaków. W jej ramach zaprezentowany zostanie ostatni wywiad...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co” Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co”
Jak skonturować zdanie w języku wietnamskim mówiące o tym, że coś się właśnie (niedawno) wydarzyło? Używając słówka  „mới”&...
Naród Ba Na Naród Ba Na
Naród Ba Na, zwany także Bahnar, osiedlił się na Wyżynie Centralnej już przed wiekami i tym samym należy do najstarszych...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 19 – gramatyka – przymiotniki Lekcje wietnamskiego: Lekcja 19 – gramatyka – przymiotniki
Annie zaprasza nas na kolejną lekcję z bloku poświęconego wietnamskiej gramatyce. Lekcję jak zwykle ciekawą, wesołą, treściwą a...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności