W 15 dniu ósmego miesiąca księżycowego obchodzi się w Wietnamie wyjątkowe święto z księżycowymi ciastkami w roli głównej – Tết Trung Thu (ang. Mid-Autumn Festival, niem. Mittherbstfest).

Wietnam | Kadry z wietnamskich ulic w czasie święta Tet Trung ThuWietnam | Kadry z wietnamskich ulic w czasie święta Tet Trung Thu (by C. Karras)

 

Historia święta

Już od dłuższego czasu wystawy sklepowe nie pozwalają zapomnieć o tym wydarzeniu. Początki święta Tet Trung Thu (Tết Trung Thu) sięgają ponad 3000 lat. Jest ono obchodzone również w Chinach i w Korei (w Wietnamie nie jest jednak świętem oficjalnym).

Legenda związana ze świętem Tet Trung Thu

Wietnamska legenda związana z tym świętem, która opowiadana bywa w niezliczonych wersjach, mówi o pewnym Wietnamczyku Thang Cuoi (Thằng Cuội), który zesłany został na Księżyc. Od tamtej pory dzieci z całego Wietnamu zapalają w dniu Tet Trung Thu latarnie, aby wskazać temu legendarnemu nieszczęśnikowi drogę powrotną na Ziemię.

Obchody święta

Również w dzisiejszych czasach jest to święto głównie dla dzieci. Otrzymują one w tym dniu drobne prezenty w formie zabawek, a wieczorem uczestniczą w pochodach z latarniami. Często prowadzone są przy tym tańce smoka. Szkoda tylko, że piękne, kolorowe, ręcznie robione latarnie, których używano jeszcze dwadzieścia lat temu zostały w większości zastąpione przez chińskie plastikowe świetliki na baterie.

Tradycyjną potrawą przygotowywaną, kupowaną i obficie podawaną podczas święta Tết Trung Thu są tzw. ciasteczka księżycoweBanh Trung Thu (Bánh Trung Thu). Mowa tu o pysznych wypiekach z przeróżnym, najczęściej aromatycznym i słodkim, nadzieniem. Okrągłe niczym księżyc Bánh Trung Thu są w tym dniu idealnym prezentem dla przyjaciół i rodziny. W okresie okołoświątecznym można je kupić dosłownie wszędzie w Wietnamie.

Wietnam | Jak smakuje księżyc przekonasz się kosztując przepysznych Banh Trung ThuWietnam | Jak smakuje księżyc, przekonasz się kosztując przepysznych Banh Trung Thu (by C. Karras)

Zainteresują Cię również

Azja w obiektywie na Festiwalu Pięć Smaków Azja w obiektywie na Festiwalu Pięć Smaków
„Azja w obiektywie” to nowa sekcja filmowa tegorocznego Festiwalu Pięć Smaków. W jej ramach zaprezentowany zostanie ostatni...
Dni Kultury Wietnamskiej w Krakowie (2013 r.) Dni Kultury Wietnamskiej w Krakowie (2013 r.)
„Otwórz serce na Wietnam, otwórz serce na wielokulturowość” – to motyw przewodni tegorocznych Tuần lễ văn hóa Vi...
W których krajach azjatyckich można spotkać tygrysy? W których krajach azjatyckich można spotkać tygrysy?
Eksperci szacują, że ilość tygrysów żyjących na wolności wynosi obecnie zaledwie 3200 sztuk. Przed 50 laty było ich w...
Jezioro Westchnień w Da Lat Jezioro Westchnień w Da Lat
Trzeba przyznać, że Wietnamczycy maja talent do nadawania pewnym miejscom niezwykle romantycznych nazw. Któż słysząc o...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności