Muzyczno-taneczna kultura Wietnamu liczy sobie wiele stuleci. Na brązowych bębnach pochodzących z czasów Đông Sơn (starożytna kultura z epoki brązu) przedstawiono wizerunki ludzi tańczących przy akompaniamencie bambusowego kèn bầu (tradycyjny instrument dęty).

Wietnam | Koncert tradycyjnej muzyki wietnamskiejWietnam | Koncert tradycyjnej muzyki wietnamskiej (by eustaquio )

 

Instrumenty muzyczne

Najstarszy znaleziony przez archeologów instrument muzyczny, używany w epoce kamiennej, składał się z 8 dokładnie obrobionych płytek kamiennych.

Muzyka ludowa Wietnamu jest bardzo oryginalna i bogata w gatunki wokalne. Do głównych tradycyjnych instrumentów muzycznych należą:

  • Đàn bầu – cytra-monochord
  • Kèn bầu – instrument dęty
  • Đàn nhi – dwustrunowe skrzypce
  • Tam Đàn – trzystrunowa gitara
  • T'rưng – bambusowy ksylofon
  • Sáo trúc – flet bambusowy

Wietnam | Wietnamski zespół muzyczny grający w przedsionku jednej ze stołecznych świątyńWietnam | Wietnamski zespół muzyczny grający w przedsionku jednej ze stołecznych świątyń (by dalbera)

Dzieje wietnamskiej muzyki

Wiele dawnych tradycji muzycznych, przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie, uległo  już zatraceniu. Takim przykładem jest muzyka dworska Nhã nhạc , której rozkwit przypadł na  wiek XIX.

Tradycyjne formy religijne, będące kombinacją muzyki i tańca, wykonywane w pagodach i świątyniach, były od lat pięćdziesiątych aż do roku 1986 zakazane.

Istnieje wiele stylów i gatunków wietnamskiej muzyki, charakterystycznych dla poszczególnych regionów kraju. Jedną z najstarszych form zachowanych w Wietnamie jest ludowa muzyka Quan Họ, wywodząca się z rejonów delty Rzeki Czerwonej.

Europejska muzyka pojawiła się w Wietnamie w początkach XX w., a już pod koniec ubiegłego stulecia wietnamscy pianiści i wirtuozi skrzypiec zaczęli odnosić sukcesy na międzynarodowych konkursach muzycznych.

Wietnam | Wietnamskie bębnyWietnam | Wietnamskie bębny (by eustaquio )

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie
Święto Tết Đoan Ngọ przypada w czasie letniego przesilenia dnia z nocą i rozpoczyna sie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to rekord...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności