Górski region wokół miasta Bắc Hà w prowincji Lào Cai na północy Wietnamu zamieszkują prawie wyłącznie mniejszości etniczne. To właśnie tu odbywają się jedne z najbardziej popularnych tradycyjnych targów w Wietnamie.

Gwarne tłumy okolicznych mieszkańców, kolorowe stroje i stragany uginające się pod ciężarem rozmaitych dóbr, tworzą niezapomnianą atmosferę.

Wietnam | Mieszkańcy górskich rejonów północnego WietnamuWietnam | Mieszkańcy górskich rejonów północnego Wietnamu (by C. Karras)

 

Kolorowe targi...

Trzeba pamiętać, że owe targi nie są pomyślane jako atrakcja dla turystów, ale służą mieszkańcom górskich wiosek, którzy często muszą wędrować tu godzinami.

Obok handlu towarami codziennego użytku, plac targowy  pełni rolę giełdy kontaktów i informacji, miejsca podtrzymywania rodzinnych relacji, nawiązywania nowych znajomości, a nawet umawiania terminu wesela.   

Miłośnicy fotografowania z pewnością znajdą tu źródło inspiracji. Górskie krajobrazy, gwarne targi i kolorowe stroje mieszkańców okolicy, są niezwykle wdzięcznym tematem zdjęć.

Podczas gdy w pobliskiej, znanej miejscowości turystycznej Sa Pa, dominują tzw. Czerwoni Dao i Czarni H’Môngowie, w okręgu Bắc Hà żyją przede wszystkim tzw. Kwiatowi H”Mongowie, wyróżniający się swoimi kolorowymi strojami. Można tutaj oczywiście spotkać przedstawicieli także innych, mniej licznych mniejszości etnicznych.

Wygodnym punktem wypadowym do zwiedzania górskich targów jest miasto Bắc Hà, do którego bez problemu można dojechać z Sa Pa albo Lào Cai. W dalszą podróż do mniejszych wiosek najlepiej udać się samochodem terenowym.

Wietnam | Krajobrazy prowincji Lào Cai Wietnam | Krajobrazy prowincji Lào Cai (by C. Karras) 

Główną atrakcją okolicy jest odbywający się w każdą niedzielę w Bắc Hà wielki targ, na którym górale z okolicznych wsi, odziani w swoje tradycyjne stroje i zaopatrzeni w wiklinowe kosze, gromadzą się tłumnie w celu zakupu lub sprzedaży różnorodnych towarów.

Niewielki targ w Cán Cấu, zaledwie 20 km na zachód od Bắc Hà, odbywa się w każdą sobotę. Z kolei w każdy wtorek organizowane jest targowisko w Cốc Ly - miejscowości oddalonej ok. 50 km od Bắc Hà. Z Cốc Ly można popłynąć łódką po rzece Sông Chảy przez cudowną dziką krainę.

Na inny niedzielny targ w Mường Khương jest już nieco trudniej dotrzeć. Miejscowość ta leży na północ od Bắc Hà, prawie na chińskiej granicy, i jest zamieszkana głównie przez grupę etniczną Hà Nhì.

Wśród innych barwnych i gwarnych targów w okolicy Bắc Hà, wyróżnić można jeszcze  Sín Chéng (środy) i Lùng Phình (niedziele). 

Wietnam | Gwarny targ pośród górWietnam | Gwarny targ pośród gór (by C. Karras)

Zainteresują Cię również

Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie
Święto Tết Đoan Ngọ przypada w czasie letniego przesilenia dnia z nocą i rozpoczyna sie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego...
2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności