Naród Mnông, żyjący od wieków na Wyżynie Centralnej Wietnamu, zachował do dzisiaj wiele różnorodnych tradycyjnych ceremonii i zwyczajów, które poświadczają jego kulturową tożsamość. Szczególnie ważna jest tutaj ceremonia weselna.

Wietnam | Tradycyjny strój kobiety MnôngWietnam | Tradycyjny strój kobiety Mnông (by cathrinka )

 

Swaty i zaręczyny

Święto gry na gongach, rytualne modlitwy o deszcz i dobry urodzaj, uroczystości związane ze żniwami, noce śpiewów są to doskonałe okazje do spotkań dla chłopców i dziewcząt z narodu Mnông. Kiedy młody Mnông pozna odpowiednią dziewczynę na€“ kandydatkę na żonę, informuje o tym swoich rodziców i prosi wuja albo swata, aby złożył wizytę w rodzinnym domu dziewczyny. Mnông są jednym z pięciu narodów Wietnamu, których życiem do tej pory kieruje matriarchat. Z tego względu kobiety Mnông zachowują dużą aktywność, jeśli chodzi o małżeństwo. Jak mówią, znalezienie dobrego zięcia oznacza dobrobyt i bogactwo dla całej rodziny.

W matriarchalnym społeczeństwie Mnông mężczyzna żyje w rodzinie żony, dlatego rodzina narzeczonego ma prawo domagać się rytualnych darów od rodziny dziewczyny. Kiedyś do zestawu prezentów należał bawół i wiele innych potrzebnych w życiu przedmiotów. A rodzina narzeczonej musiała spełniać życzenia rodziny narzeczonego.

Weselne obrzędy narodu Mnông posiadają wiele ceremonii podobnych do ceremonii Kinh, czyli etnicznych Wietnamczyków. Zacząć trzeba koniecznie od swatów, które zwykle odbywają się wieczorem w godzinach 20-21. Uważa się, że o tej porze honor rodziny narzeczonego nie ucierpi w oczach społeczności, jeśli swaty nie zostaną przyjęte. Rodzina chłopaka powinna przynieść rytualne prezenty, jak miskę ryżu, koguta, naszyjnik i suknię. Wuj albo swat przemawia w imieniu rodziny kandydata na męża. Zanim prezenty zostaną przyjęte, rodzice muszą zapytać o zgodę swoją córkę. Dopiero jeśli ta zgodzi się na ślub z proponowanym młodym człowiekiem, wolno rodzicom przyjąć prezenty. Następnie obie rodziny analizują uważnie swoje drzewa genealogiczne i zezwalają dzieciom na małżeństwo pod warunkiem, że nie są oni spokrewnieni. Dopiero wtedy rodzice narzeczonej wnoszą wielki dzban alkoholu na znak zgody i wspólnie omawiają uroczystości weselne.

Po roku, w umówionym dniu, przychodzi do domu dziewczyny straszy mężczyzna, jako przedstawiciel rodziny chłopca i w towarzystwie silnych, młodych ludzi przynosi prezenty, aby świętować zaręczyny. Do darów należy obowiązkowo naszyjnik i bransoleta. Swat zakłada dziewczynie naszyjnik, chłopakowi zaś bransoletę i po tym rytuale obie rodziny uznają oficjalnie swoje dzieci za parę. Rodzina narzeczonej odprawia rytuał, podczas którego opowiada duchom przodków o tym, że para narzeczonych stała się oficjalnie jedną rodziną. Następnie członkowie obu rodzin piją razem wino z naczyń z rurkami i omawiają przygotowania do wesela.

Wesele Mnong

Zwykle wesele odbywa się tydzień po zaręczynach. Dla ugoszczenia weselnych gości rodzina panny młodej powinna przygotować 100 koszyków ryżu, 100 kieliszków alkoholu i potrawy z mięsa bawołu. Poza tym konieczny jest prezent dla rodziców i krewnych narzeczonego  w postaci 50 misek, 50 filiżanek i 50 naszyjników.

Kiedyś wesele nie kosztowało zbyt dużo, ale uroczystości trwały długo. Przygotowywano jedzenie, aby gościć członków obu rodzin, zapraszać mieszkańców wsi i wspólnie świętować. Odbywało się przy tym wiele obrzędów, jak picie wina z naczyń przez rurki, tańce, śpiewy i gra na gongach. Wesele tradycyjnie trwało dwa-trzy dni.

W dzień po weselu odprawia się rytuał zaproszenia pana młodego. Kiedy wreszcie wszystkie wymagane czynności zostaną dokonane, nowożeńcy powinni przez siedem dni pozostawać w domu, aby uniknąć spotkania z nieznajomymi. Po tym czasie idą do rodziny chłopaka i pozostają tam przez kolejne siedem dni. W końcu wracają do domu rodziny dziewczyny i pozostaną tam na całe życie.

Wesele Mnông jest bardzo folklorystyczne, ale też i romantyczne, a stare tradycje przodków są wciąż zachowywane.

Wietnam | Wesele odbywa się tydzień po zaręczynachWietnam | Wesele odbywa się tydzień po zaręczynach (by cathrinka )

Zainteresują Cię również

Rytuał Hau Dong – jak skontaktować się z bogami? Rytuał Hau Dong – jak skontaktować się z bogami?
Hầu đồng albo też Lên đồng (Len dong) jest wietnamskim rytuałem, podczas którego za pośrednictwem medium zostaje nawiązany kontakt...
Współpraca wietnamsko-rosyjska Współpraca wietnamsko-rosyjska
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh są zgodni...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co” Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co”
Jak skonturować zdanie w języku wietnamskim mówiące o tym, że coś się właśnie (niedawno) wydarzyło? Używając słówka  „mới”&...
Go!Go! Japan! Festival zaprasza do Hanoi na rockowe granie! Go!Go! Japan! Festival zaprasza do Hanoi na rockowe granie!
W dniach 3-6 grudnia 2011 r. w wietnamskim Hanoi odbędzie się japoński festiwal muzyczny "Go!Go! Japan!". Pierwsze rockowe dźwięki...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności