Współczesne, ale tradycyjnie pojmowane wesele w Wietnamie, różni się mocno od tego z przeszłości. Główną różnicę stanowią pieniądze – istnieje społeczna presja, aby „zastawić się, a postawić”, co prowadzi niektóre rodziny do wydatków równych 10-letnim dochodom.

Wietnam | Współczesna wietnamska para młoda tuż po ślubieWietnam | Współczesna wietnamska Para Młoda tuż po ślubie (by eustaquio )

 

Małżeństwo dawniej i dziś

Istotną różnicą jest wiek przyszłych małżonków. Wcześniej za idealną parę uważano 20-letniego mężczyznę i 18-letnią kobietę. Obecnie, ze względu na kształcenie się młodzieży, emancypację kobiet oraz konieczność budowania własnej kariery zawodowej,  wiek zawierania małżeństwa przesunął się o 5 do 10 lat.

Tradycja swatania młodych ludzi wyszła już właściwie z mody, ale większość rodziców nadal chce decydować, czy przyszły partner życiowy ich dziecka jest odpowiednim kandydatem do tej roli. Młodzi Wietnamczycy biorą zwykle pod uwagę zastrzeżenia swoich rodziców.

Niektórzy młodzi ludzie radzą się astrologów, czy ich planowany związek rokuje nadzieję. Jeśli wynik porady jest negatywny, z zasady rozstają się z partnerem.

Pierwszy krok

Rodzice chłopca najpierw zasięgają rady wróżbity, czy młodej parze pisane jest wspólne życie w małżeństwie. Jeśli rokowania są pomyślne, zwracają się formalnie o rękę dziewczyny do jej rodziców. W przypadku, gdy kandydat na narzeczonego jest sierotą, rolę rodziców przejmują ciotka i wujek.

Zaopatrzeni w prezenty w postaci liści betelu i orzechów arekowych, udają się do rodziców dziewczyny zapytać, czego ci będą domagać się w zamian za rękę córki. Rodzina dziewczyny zwykle prosi o pewną sumę pieniędzy na przygotowanie przyjęcia weselnego.

Zaręczyny po wietnamsku

Kilka miesięcy po dojściu do ugody między rodzicami narzeczonych, następują zaręczyny. Wietnamczycy wierzą, że niektóre dni mają szczególne znaczenie dla przyszłości i dlatego radzą się wróżbitów, kiedy będzie odpowiedni czas na zaręczyny i wesele.

Zaręczyny są uroczystą ceremonią; w tym dniu narzeczony udaje się z rodziną do domu wybranki. Zabiera ze sobą tradycyjne prezenty: orzechy arekowe, wino, ciasta, papierosy, itp. Po formalnych rytuałach przed ołtarzem przodków odbywa się przyjęcie. Rodzina narzeczonej ma okazję poznać swego przyszłego zięcia.

Jeśli narzeczona albo jej rodzina, z jakichś powodów zerwie zaręczyny, wtedy zwraca prezenty rodzinie narzeczonego. Jeśli przed swoim wielkim dniem wycofa się chłopak, wówczas prezenty pozostają w rodzinie dziewczyny.

Wietnam | Na tradycyjnym weselu dominuje, przynoszący szczęście, kolor czerwonyWietnam | Na tradycyjnym weselu dominuje przynoszący szczęście kolor czerwony (by jeremi )

Ślub

Nadchodzi wreszcie dzień ślubu. Zgodnie z tradycją narzeczeni muszą do tego czasu przebywać rozdzieleni, aby uniknąć nieszczęścia. W przeddzień ślubu matka panny młodej upina jej włosy przy pomocy kilku grzebieni. Każdy grzebień ma jakieś symboliczne znaczenie, ale najważniejszy jest trzeci: symbolizuje prośbę o szczęśliwe życie w nowym domu.

W dniu ślubu, rodzina panny młodej i zaproszeni goście gromadzą się w jej domu i oczekują na przybycie pana młodego. Na krótko przed jego przybyciem panna młoda zakłada strój weselny.

Prezenty od rodziny narzeczonego

Przed rodzicami i rodziną pana młodego idzie nieparzysta liczba odświętnie ubranych młodych mężczyzn, z których każdy niesie czerwoną tacę, albo czerwono-złoty pojemnik z prezentami.

Na weselu panuje wszędzie kolor czerwony, który jest uważany za kolor szczęścia i ma prowadzić nowożeńców do różanej przyszłości.

Naprzeciw chłopcom wychodzi taka sama liczba dziewcząt odzianych w czerwone ao dai.. Odbierają od chłopców prezenty i niosą je do domu. Każda dziewczyna daje przy tym swojemu partnerowi niewielką sumę pieniędzy, jako „wynagrodzenie za pracę”. Według starych wietnamskich przesądów, nieopłacona pomoc przy weselu spowoduje, że pomagający za darmo sam nigdy się nie ożeni.

Przyjęcie prezentów

Pierwsza para z orszaku pana młodego wchodzi do domu panny młodej z tacą pełną małych kieliszków i zaprasza rodziców do wypicia łyka wina. Przyjmując poczęstunek zgadzają się oni symbolicznie na wejście towarzystwa pana młodego do domu. Dawniej towarzyszyły temu wybuchy fajerwerków, jednak ze względu na częste przy tym nieszczęśliwe wypadki, zwyczaj ten został zakazany.

Rodzina pana młodego przedstawia się i prosi o zgodę na małżeństwo syna z ich córką. Prowadzący ceremonię (zwykle jakaś szacowna osoba z rodziny panny młodej) nakazuje rodzicom pokazać pannę młodą.

Wietnam | Para Młoda w tradycyjnych strojachWietnam | Para Młoda w tradycyjnych strojach (by h3nr0 )

Ceremonia ślubna

Główna ceremonia odbywa się przed ołtarzem przodków. Państwo młodzi klękają i modlą się, prosząc przodków o zgodę na małżeństwo i o błogosławieństwo dla ich przyszłej rodziny.

Po czym, z pokłonem, zwracają się do rodziców panny młodej dziękując za jej wychowanie.

Państwo młodzi kłaniają się sobie nawzajem, okazując w ten sposób szacunek i wdzięczność. Mistrz ceremonii poucza nowożeńców o założeniu nowej rodziny, a rodzice obu stron udzielają im rad i błogosławieństw.

Przyjęcie weselne

Jest to wielkie przedsięwzięcie na 100 i więcej osób (nierzadko liczba zaproszonych gości grubo przekracza 1000 osób). Państwo młodzi i ich rodziny są ponownie przedstawiane wszystkim gościom i każdy z nich wypijają za nich toast. Stoły są nakryte do obiadu.

Podczas przyjęcia młodzi podchodzą do każdego stołu i dziękują gościom za przybycie. Otrzymują wówczas koperty z życzeniami, pieniędzmi i błogosławieństwami dla młodej pary.

Wietnam | Mężczyźni niosący prezenty od rodziny Pana MłodegoWietnam | Mężczyźni niosący prezenty od rodziny Pana Młodego (by jeremi )

Wietnam | Na przyjęciu weselnym gości się od stu do nawet kilkuset gości

Wietnam | Na przyjęciu weselnym gości się od stu do nawet kilkuset gości (by jamehealy )

Źródła: unser-vietnam.de; nhat-nam.ru

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...
Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony
Kto chce podróżować z Hanoi do Miasta Ho Chi Minh koleją, potrzebuje dwóch dni, prawdopodobnie własnym środkiem lokomocji...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności