Áo Dài (przybliżona wymowa: ao zai) jest narodowym strojem wietnamskich dziewcząt i kobiet. Każda kobieta ma w szafie wiele Áo Dài w różnych kolorach.

Wietnam | Tradycyjny strój Ao DaiWietnam | Tradycyjny strój Ao Dai (by tommy japan)

 

Zainteresują Cię również

CLMV Single Visum CLMV Single Visum
Wietnam, Kambodża, Laos i Birma planują wprowadzenie wspólnej strefy wizowej, aby zachęcić do przyjazdu większą liczbę...
Nielegalny handel „białym złotem” Nielegalny handel „białym złotem”
Nielegalny handel kością słoniową nadal kwitnie: w październiku tego roku na granicy z Chinami wietnamscy celnicy...

Składa się z długiej do kolan albo do kostek i z obu stron rozciętej do wysokości bioder jedwabnej sukni, pod którą nosi się długie, często z rozcięciem, białe jedwabne spodnie.

W porównaniu z długą historią Wietnamu jest Áo Dài jeszcze bardzo młody. Jeszcze do połowy XVIII wieku wietnamskie kobiety nosiły długie spódnice, ale nigdy nie spodnie.

W 1744 r. król Vũ Vương zarządził zmianę stylu ubierania się, opartą w zasadzie na wzorach chińskich. Zapinana na guziki wierzchnia odzież i spodnie zastąpiły spódnice.

Jeszcze dalej poszedł Minh Mạng, drugi król z dynastii Nguyễn, panujący w latach 1820-1841. Nakazał on mianowicie wszystkim kobietom, od północnych krańców Wietnamu aż do południowych, nosić spodnie.

W trzydziestych latach XX stulecia starano się zmodernizować jakoś kobiecy strój. Po wielu próbach i zmianach powstał Áo Dài, który znamy dzisiaj. Biały Áo Dài jest w całym kraju szkolnym strojem gimnazjalistek, tzn. uczennic klas 10-12.

Áo Dài jest noszony przez dziewczęta i kobiety z okazji świąt oraz szczególnych okazji. Dla wielu (np. pracujących w turystyce) jest codziennym strojem roboczym.

Istnieją też warianty Áo Dài dla mężczyzn, ale dzisiaj widzi się je tylko podczas wyjątkowych ceremonii, dla podkreślenia szacunku dla tradycji kraju.

Zainteresują Cię również

 Lekcje wietnamskiego: Lekcja 15 – Setki, tysiące, miliony – liczenia po wietnamsku ciąg dalszy Lekcje wietnamskiego: Lekcja 15 – Setki, tysiące, miliony – liczenia po wietnamsku ciąg dalszy
W poprzednich lekcjach video nauczyliśmy się już liczyć po wietnamsku od 0 do 10 i od 11 do 99. Teraz przychodzi czas na...
Hanoi: stop nadwadze w policji Hanoi: stop nadwadze w policji
W policji w Hanoi szykują się spore zmiany. Już niedługo na ulicach zobaczymy samych wysokich i szczupłych policjantów!...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności