Áo Dài (przybliżona wymowa: ao zai) jest narodowym strojem wietnamskich dziewcząt i kobiet. Każda kobieta ma w szafie wiele Áo Dài w różnych kolorach.

Wietnam | Tradycyjny strój Ao DaiWietnam | Tradycyjny strój Ao Dai (by tommy japan)

 

Składa się z długiej do kolan albo do kostek i z obu stron rozciętej do wysokości bioder jedwabnej sukni, pod którą nosi się długie, często z rozcięciem, białe jedwabne spodnie.

W porównaniu z długą historią Wietnamu jest Áo Dài jeszcze bardzo młody. Jeszcze do połowy XVIII wieku wietnamskie kobiety nosiły długie spódnice, ale nigdy nie spodnie.

W 1744 r. król Vũ Vương zarządził zmianę stylu ubierania się, opartą w zasadzie na wzorach chińskich. Zapinana na guziki wierzchnia odzież i spodnie zastąpiły spódnice.

Jeszcze dalej poszedł Minh Mạng, drugi król z dynastii Nguyễn, panujący w latach 1820-1841. Nakazał on mianowicie wszystkim kobietom, od północnych krańców Wietnamu aż do południowych, nosić spodnie.

W trzydziestych latach XX stulecia starano się zmodernizować jakoś kobiecy strój. Po wielu próbach i zmianach powstał Áo Dài, który znamy dzisiaj. Biały Áo Dài jest w całym kraju szkolnym strojem gimnazjalistek, tzn. uczennic klas 10-12.

Áo Dài jest noszony przez dziewczęta i kobiety z okazji świąt oraz szczególnych okazji. Dla wielu (np. pracujących w turystyce) jest codziennym strojem roboczym.

Istnieją też warianty Áo Dài dla mężczyzn, ale dzisiaj widzi się je tylko podczas wyjątkowych ceremonii, dla podkreślenia szacunku dla tradycji kraju.

Zainteresują Cię również

1000 lat Hanoi 1000 lat Hanoi
Czy wiecie, ile lat ma stolica Wietnamu – Hanoi? W 2010 roku najstarsze istniejące jeszcze miasto stołeczne w Azji Południowo...
Naród Ba Na Naród Ba Na
Naród Ba Na, zwany także Bahnar, osiedlił się na Wyżynie Centralnej już przed wiekami i tym samym należy do najstarszych...
Wspaniałe odkrycie wietnamskich archeologów Wspaniałe odkrycie wietnamskich archeologów
Wietnamscy archeolodzy odkryli kamienną drogę, pochodzącą prawdopodobnie z XIV wieku. Wspaniałego odkrycia dokonano w ruinach...
Pogrzeb wieloryba w Wietnamie Pogrzeb wieloryba w Wietnamie
Na początku lipca setki Wietnamczyków wzięły udział w uroczystym pożegnaniu wieloryba, który zakończył żywot na wodach...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności