Dwa duże miasta Wietnamu - Hanoi i Ho Chi Minh, mają międzynarodowe porty lotnicze, oferujące połączenia z większością miast azjatyckich i kilkoma europejskimi. Istnieją też połączenia kolejowe z Chinami i drogowe ze wszystkimi sąsiadami.

Wietnam | Żaden środek transportu nie może równać się z jazdą na rowerzeWietnam | Żaden środek transportu nie może równać się z jazdą na rowerze (by bergertime)

 

Komunikacja drogowa

Łączna długość wietnamskich dróg wynosi ok. 210 000 km, z czego tylko ok. 13,5% jest w dobrym stanie, a 29% pokrytych asfaltem. Najważniejsze drogi Wietnamu, które tworzą komunikacyjny kręgosłup kraju (ponad 2100km), biegnąc od chińskiej granicy do Delty Mekongu, są normalnymi drogami krajowymi. Dróg o jakości autostrad jest bardzo niewiele.

W Wietnamie obowiązuje oficjalnie ruch prawostronny, ale z reguły jedzie się tam, gdzie jest miejsce. Znaki drogowe są przez kierowców traktowane raczej jak propozycja, a nie nakaz. Częste używanie klaksonów oznacza informację: „uwaga, zaraz tu będę!”.

Mimo wspierania przez rząd komunikacji autobusowej, najważniejszym środkiem lokomocji na krótkich dystansach jest motorower. Wszechobecne do niedawna ryksze, są dziś używane głównie przez turystów. Popularne wśród turystów są też taksówki-motorowery. Od kilku lat obowiązuje w Wietnamie obowiązek jazdy w kasku, a mandaty są za to wykroczenie wysokie.

Przejścia graniczne są czynne  zazwyczaj tylko w ciągu dnia. Cudzoziemcy, jeśli tylko mają wszystkie niezbędne dokumenty, mogą korzystać z dowolnego przejścia granicznego.

Wietnam | Z rikszy najchętniej korzystają turyściWietnam | Z rikszy najchętniej korzystają turyści (by iamagenious)

Komunikacja kolejowa

Wietnamska sieć kolejowa składa się z sześciu linii o łącznej długości 3260 km szyn. Kolej, pochodząca jeszcze z czasów kolonialnych, jest powoli modernizowana. Najdłuższa linia kolejowa prowadzi z Hanoi do Ho Chi Minh - na pokonanie 1730 km pociąg ekspresowy potrzebuje 32 godzin. Tabor kolejowy jest z reguły radzieckiej produkcji, 25% ma ponad 30 lat. Szacuje się, że na modernizację kolei Wietnam musi wydać w najbliższych latach ok. 400 mln dolarów.

Bilety są sprzedawane w różnych klasach, przy czym obcokrajowcy płacą drożej niż Wietnamczycy. Pociągi wietnamskie jeżdżą powoli, ale są bezpieczne i punktualne.

Na dłuższe trasy zaleca się miejsca leżące albo w wagonach sypialnych, które jednak trzeba zamawiać z dużym wyprzedzeniem.

W mieście Ho Chi Minh zbudowano dwie linie metra, które kosztowały 800 000 mln dolarów.

Wietnam | Samolot linii Vietnam AirlinesWietnam | Samolot linii Vietnam Airlines (by mileswen)

Komunikacja lotnicza

Narodowe linie lotnicze Wietnamu nazywają się Vietnam Airlines. Oferują liczne połączenia regionalne z miastami Azji, jak również kilka interkontynentalnych.

W rejonach górskich nawet małe miasta posiadają lotnisko. Samoloty Vietnam Airlines odpowiadają standardom międzynarodowym, flota towarzystw lotniczych powiększa się ciągle również o całkiem nowe samoloty.

Ceny biletów są korzystne. Cudzoziemcy i Wietnamczycy płacą tle samo. Przelot samolotem jest często niewiele droższy od jazdy pociągiem, a pozwala zaoszczędzić wiele czasu.

Komunikacja wodna

Wietnam dysponuje ponad 5000 km dróg wodnych, które są dostępne przez cały rok. Transport wodny jest szczególnie ważny w Delcie Mekongu, gdzie drogi lądowe są poprzecinane licznymi odnogami rzeki, które trzeba pokonywać promami.

Najważniejsze porty morskie w Wietnamie to:

  • Ho-Chi-Minh,
  • Hải Phòng,
  • Đà Nẵng,
  • Quang Ninh,
  • Qui Nhon,
  • Cần Thơ.

Wietnam | Przez Wietnam pociągiem…Wietnam | Przez Wietnam pociągiem… (by santi_llobet)

Zainteresują Cię również

Świątynia literatury w Hai Duong Świątynia literatury w Hai Duong
Prowincja Hải Dương (Hai Duong) jest pod względem powierzchni jedną z najmniejszych w Wietnamie. Jednocześnie należy jednak do...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony
Kto chce podróżować z Hanoi do Miasta Ho Chi Minh koleją, potrzebuje dwóch dni, prawdopodobnie własnym środkiem lokomocji byłoby...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności