Naukowcy odkryli w Wietnamie rzadki gatunek szczura, który określa się mianem „żywej skamieliny”. Pierwsze szczury skalne odkryto i opisano dopiero w 2005 roku!

Wietnam | Okazuje się, że szczurza rodzinka w Wietnamie jest większa, niż wydawało się do tej pory Wietnam | Okazuje się, że szczurza rodzinka w Wietnamie jest większa, niż wydawało się do tej pory (by furryscalyman )

 

Rzadki gatunek szczura w Wietnamie

Stwierdzenie, że te szczury są spokrewnione z wymarłą przed jedenastoma milionami lat grupą gryzoni (Diatomyidae) brzmi sensacyjnie.

Laotański szczur skalny został znaleziony w Parku Narodowym Phong Nha-Kẻ Bàng w Wietnamie Centralnym.

„Badania potwierdziły, że ten gryzoń jest laotańskim szczurem skalnym” – powiedział Nguyễn Duy Lượng – ekspert międzynarodowej organizacji przyrodniczej.

Zwierzęta te mogą mieć ponad 25 cm długości i są prawie całkowicie czarne. Mają gruby, owłosiony ogon.

Park Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng na liście UNESCO

Park Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng, w którym je znaleziono, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rozciąga się na powierzchni ponad 90 000 ha do granicy z Laosem i jest szczególnie bogaty w gatunki flory i fauny.

Do tej pory laotańskie szczury skalne były znane tylko w prowincji Khammouan w południowym Laosie. Są one aktywne głównie nocą i żywią się liśćmi, nasionami i trawą. Prawdopodobnie zjadają też w niewielkich ilościach owady.

Miejscowa ludność wiedziała już od dawna o istnieniu tych zwierząt, które nazywano „Kha-Nyou” i polowano na nie dla mięsa.

Laotańskie szczury nie są bliżej spokrewnione z żadnym innym gatunkiem gryzoni. W 2005 roku otrzymały naukową nazwę Laonastes (=mieszkaniec skał) aenigmamus (=zagadkowa mysz).

Zainteresują Cię również

Współpraca wietnamsko-rosyjska Współpraca wietnamsko-rosyjska
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh są zgodni...
1000 lat Hanoi 1000 lat Hanoi
Czy wiecie, ile lat ma stolica Wietnamu – Hanoi? W 2010 roku najstarsze istniejące jeszcze miasto stołeczne w Azji Południowo...
Naród Brau Naród Brau
Członkowie ludu Brâu (Brau, Brao) przywędrowali do Wietnamu ponad 100 lat temu. Największa ich liczba zamieszkuje Laos (od 13 do...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 24 – wietnamskie być albo nie być Lekcje wietnamskiego: Lekcja 24 – wietnamskie być albo nie być
W kolejnej lekcji poświęconej wietnamskiej gramatyce Annie przedstawi nam, w jaki sposób wykorzystywać czasownik „być”, czyli...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności