Nielegalny handel rogami nosorożca kwitnie w najlepsze. Powód: w Azji, gdzie coraz więcej ludzi stać na drogi proszek z rogu nosorożca, uważany jest on za środek na zwiększenie potencji i leczenie raka. W rzeczywistości jednak posiada identyczne działanie, jak... żucie paznokci.

Wietnam | Azjaci wierzą, że róg nosorożca pomaga w leczeniu nowotworówWietnam | Azjaci wierzą, że róg nosorożca pomaga w leczeniu nowotworów (by jnissa )

 

Cenny róg nosorożca

Kłusownikom chodzi tylko o rogi zwierzęcia. Są one zbudowane z keratyny, tej samej substancji, co nasze paznokcie albo włosy. Na ich lecznicze działanie nie ma żadnych naukowych dowodów.

Fakt, że popyt od pewnego czasu rośnie wynika przede wszystkim ze wzrostu poziomu życia w Azji, a co za tym idzie, coraz większa liczba ludzi może sobie pozwolić na zakup tego proszku. Co więcej, pewien wysokiej rangi urzędnik wietnamski ogłosił, że został wyleczony z choroby nowotworowej właśnie dzięki proszkowi z rogu nosorożca. Odtąd nastąpił w Wietnamie prawdziwy boom na ten specyfik.

Cena życia

Ile taki róg nosorożca jest wart? Cena kilograma rogu waha się od 20 000 do 50 000 dolarów. Oczywiście nie znaczy to, że tyle pieniędzy dostaje kłusownik. Większość z tej kwoty zostaje u przemytników i pośredników.

Coraz mniej nosorożców na świecie

Nosorożce już od dawna podlegają ochronie gatunkowej. Jak obecnie przedstawia się ich liczebność? Ilość nosorożców w Afryce i w Azji nigdy nie była szczególnie wysoka, ale kiedyś było ich znacznie więcej niż dzisiaj. Te zaś, które pozostały są mocno zagrożone. Po pierwsze: ich przestrzeń życiowa ciągle się zmniejsza, ponieważ nieustannie rozszerzają się obszary użytkowane rolniczo. Po drugie: rezerwaty, gdzie zwierzęta żyją, są często z braku pieniędzy w nie najlepszym stanie. Osobnym problemem jest rosnące zagrożenie nielegalnymi polowaniami.

Zginął ostatni nosorożec

W Wietnamie zginął już ostatni nosorożec. Czy ochrona tego gatunku przynosi gdziekolwiek pozytywne wyniki? Z obserwacji wynika, że w Azji Południowo-Wschodniej nosorożce są gorzej chronione niż w Afryce, chociaż i tam określone podgatunki zagrożone są wyginięciem.

Odnotowano jednak także pewne sukcesy: w Nepalu na przykład w ostatnich latach kłusownicy nie zabili żadnego nosorożca, ponieważ poprawiano ochronę parków narodowych. Indyjskim nosorożcom z kolei pomogła wyjątkowo turystyka. Odkąd turyści wcześnie rano zaczęli odwiedzać miejsca bytowania nosorożców, kłusownictwo gwałtownie się zmniejszyło. Jest to mianowicie ten czas, kiedy kłusownicy najczęściej urządzają polowania. Okazuje się, że turyści mogą odgrywać rolę swoistych "tarcz ochronnych" dla zagrożonych zwierząt.

Źródło: tagesschau.de

Wietnam |Cena za kilogram rogu waha się od 20 000 do 50 000 dolarówWietnam |Cena za kilogram rogu waha się od 20 000 do 50 000 dolarów (by ukhomeoffice )

Zainteresują Cię również

Azja w obiektywie na Festiwalu Pięć Smaków Azja w obiektywie na Festiwalu Pięć Smaków
„Azja w obiektywie” to nowa sekcja filmowa tegorocznego Festiwalu Pięć Smaków. W jej ramach zaprezentowany zostanie ostatni wywiad...
W których krajach azjatyckich można spotkać tygrysy? W których krajach azjatyckich można spotkać tygrysy?
Eksperci szacują, że ilość tygrysów żyjących na wolności wynosi obecnie zaledwie 3200 sztuk. Przed 50 laty było ich w Azji ponad...
2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Pagoda Lang w Hanoi Pagoda Lang w Hanoi
Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności