Oficjalną walutą Wietnamu jest dong (đồng). Międzynarodowy symbol wietnamskiej waluty to VND. Dong jest jedną z najsłabszych walut świata. 1 USD to więcej niż 20 tysięcy dongów! Każdy banknot zdobi podobizna Ho Chi Minha.

Wietnam | Banknoty o wartości 200 đồngWietnam | Dwieście dongów (Hai trăm đồng) (by kalleboo)

 

Wietnam – jaką walutę zabrać ze sobą?

Pytanie o walutę często towarzyszy nam w czasie przygotowań do podróży. Wymiany waluty dokonujemy zwykle już na miejscu w Wietnamie i w tym celu najlepiej jest zabrać ze sobą dolary. Ich kurs wymiany na wietnamskie dongi (VND) jest najbardziej korzystny.

Dolar często nazywany bywa drugą walutą Azji. Wymiana euro też jest oczywiście możliwa, ale dolar króluje niepodzielnie. W niektórych miejscach możemy nawet płacić dolarami (w takim wypadku ceny mogą być jednak zawyżane).

Pieniądze (dongi) możemy też wypłacać bezpośrednio z bankomatu, pamiętajmy jednak, że pobierana jest wówczas prowizja i przelicznik bywa mniej korzystny.

Najlepiej jest wymieniać tyle pieniędzy, ile akurat planujemy wydać – nadwyżkę dongów może być nam trudno wymienić z powrotem na dolary.

Wietnam | Piastr - historyczna waluta Indochin FrancuskichWietnam | Piastr - historyczna waluta Indochin Francuskich (by woodysworld1778)

1 dong = 10 hao = 100 xu

Dong składa się z 10 hao i 100 xu, ale monety te nawet dla Wietnamczyków mają raczej wartość muzealną. Monet hào i xu nie ma praktycznie w obiegu.

Warto wiedzieć, że Wietnamczycy niechętnie przyjmują monety (unikajmy więc tego środka płatności).

Trochę historii o walucie wietnamskiej

W języku wietnamskim słowo dong (đồng) oznacza miedź albo brąz. Przed francuską kolonizacją monety wietnamskie były wybijane z miedzi – stąd nazwa. Kiedy Wietnam stał się częścią Francuskich Indochin, obowiązywała tu standardowa waluta kolonii – piastr.  Dopiero w roku 1946 rząd północno-wietnamski wprowadził własną walutę, która zastąpiła piastry.

Inne waluty

Ciekawostką jest, że w potocznym języku Wietnamczycy używają słowa „dong” na określenie dowolnej waluty – dodają tylko nazwę kraju, na przykład: đồng Ba-lan to w pewnym sensie "polski dong" (Ba-lan to po wietnamsku Polska).

Dolar to w wietnamskim języku codziennym po prostu śpiewne: Do-la (Đô-la). Amerykański dolar to Do-la My (Đô-la Mỹ). To samo dotyczy euro: nazwa brzmi dong о-rо lub о-rо, pisownia: Dong Euro (Đồng Euro). Ta wiedza przyda nam się w sklepach lub na targu, a także w niektórych bankach, gdzie nazwa waluty podana jest tylko w języku wietnamskim.

Pieniądze w Wietnamie

Ponieważ wartość wietnamskiej waluty jest bardzo mała, w dzisiejszym Wietnamie mówi się skrótowo  „1 dong”, mając na myśli „1000 dongów”.

Trzeba przyznać, że wietnamskie banknoty emitowane po 2003 roku mają nie tylko estetyczny wzór i praktyczne wymiary, ale są też bardzo dobrze zabezpieczone przed podrobieniem.

Wietnamczycy najczęsciej trzymają swoje oszczędności w złocie. Wietnam importuje rocznie kilkadziesiąt ton złota, z tego mniej więcej 15% kupują osoby prywatne.

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Pagoda Lang w Hanoi Pagoda Lang w Hanoi
Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna...
Świątynia literatury w Hai Duong Świątynia literatury w Hai Duong
Prowincja Hải Dương (Hai Duong) jest pod względem powierzchni jedną z najmniejszych w Wietnamie. Jednocześnie należy jednak do...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności