Wietnamska kinematografia nie jest zbyt popularna w Europie. Niewielu z nas potrafi wskazać jakichkolwiek reżyserów czy tytuły produkcji filmowych z tego kraju. Na tegorocznym przeglądzie kina Azji Południowo-Wschodniej "Pięć Smaków" będziemy mieli okazję zapoznać się z dwoma filmami produkcji wietnamskiej i wietnamsko-kanadyjskiej: "List pisany krwią" i "Perły Dalekiego Wschodu".

Wietnam 2012 | List pisany krwią w reżyserii Victora VuWietnam 2012 | List pisany krwią w reżyserii Victora Vu (by www.piecsmakow.pl )

 

Historia walecznego potomka rodu mandaryńskiego

W sekcji Atak Wodnego Smoka, dotyczącej kina sztuk walki, obejrzymy m. in. List pisany krwią w reżyserii Victora Vu.

Victor Vu, z pochodzenia Wietnamczyk, wychował się w Stanach Zjednoczonych. Jest jednym z wietnamskich reżyserów, którzy powrócili do rodzinnego kraju po to, aby wspomóc swoim talentem podnoszący się z upadku przemysł filmowy.

List pisany krwią (Blood Letter / Thiên mệnh anh hùng, Wietnam, 2012), którego europejska premiera będzie miała miejsce na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, to pięknie sfilmowana, oparta na popularnej powieści autorstwa Bui Anh Tan, historia ocalałego z masakry potomka rodu mandaryńskiego, którego rodzinę niesłusznie oskarżono o zabicie króla.

Wychowany w położonym na odludziu klasztorze, Nguyen Vu zdobył mistrzostwo w sztukach walki, ćwicząc pod okiem buddyjskiego mnicha. Kiedy tylko dowiaduje się prawdy o swojej przeszłości, wyrusza po sprawiedliwość. Uważany przez krytyków za pierwszy w historii Wietnamu film w gatunku dedykowanym walce mieczami – kiem hiep – film Vu przebojem zdobył wietnamską publiczność.

Kanada, Wietnam 2011 | Perły Dalekiego Wschodu w reżyserii Cuong NgoKanada, Wietnam 2011 | Perły Dalekiego Wschodu w reżyserii Cuong Ngo (by www.piecsmakow.pl )

Historie siedmiu kobiet

Jedną z europejskich premier festiwalu będzie pokaz wietnamsko-kanadyjskiego filmu Perły Dalekiego Wschodu (Pearls of the Far East, 2012) autorstwa Cuong Ngo – siedem krótkich historii o miłości, pożądaniu i utracie, opowiedzianych z perspektywy siedmiu wietnamskich kobiet z różnych pokoleń i środowisk.

To fascynująca podróż w czasie i przez różne zakątki Wietnamu: deltę Mekongu, Da Lat, Hoi An, Sajgon, północne okolice Hanoi i Sa Pa.

Podstawą scenariusza były opowiadania Minh Ngoc Nguyen, która wcieliła się w jedną z bohaterek filmu – projektantkę mody.

Informacje o festiwalu:

Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w Warszawie w dniach 24-30 października 2012 w kinach Muranów i Praha. Wrocławska odsłona wydarzenia będzie miała miejsce od 27 do 30 października w kinie Helios Nowe Horyzonty.

Kanada, Wietnam 2011 | Perły Dalekiego Wschodu to siedem krótkich historii siedmiu wietnamskich kobietKanada, Wietnam 2011 | Perły Dalekiego Wschodu to siedem krótkich historii siedmiu wietnamskich kobiet (by www.piecsmakow.pl )

Zainteresują Cię również

Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach
Chiny, Kambodża, Malezja, Tybet i Birma to kraje, w których problemy zagłębili się twórcy filmów sekcji Wolność w Azji,...
Kambodża na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków Kambodża na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków
Na  jedynym w Polsce tak kompleksowym przeglądzie kina azjatyckiego, jakim jest Festiwal Filmowy Pięć Smaków, nie mogło...
Azja w obiektywie na Festiwalu Pięć Smaków Azja w obiektywie na Festiwalu Pięć Smaków
„Azja w obiektywie” to nowa sekcja filmowa tegorocznego Festiwalu Pięć Smaków. W jej ramach zaprezentowany zostanie ostatni wywiad...
Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności