W Wietnamie kapelusz jest czymś więcej, niż tylko nakryciem głowy. Pleciony stożkowy kapelusz stanowił od wieków symbol Wietnamu. Czy nadal jest noszony?

Wietnam | Stożkowy kapelusz jest symbolem WietnamuWietnam | Stożkowy kapelusz jest symbolem Wietnamu (by envizion )

 

Symbol Azji

Z czym kojarzy Wam się słowo „Azja” poza Buddą, niskimi zarobkami i chaosem na ulicach? Być może właśnie ze stożkowatym kapeluszem – nakryciem głowy z jasnej plecionki, znanym w dalekich stronach południowo-wschodniej Azji, szczególnie w Wietnamie.

Tradycyjny wietnamski kapelusz non la (nón lá) posiada idealną formę geometryczną trójkąta prostokątnego i jest podtrzymywany na głowie przy pomocy jedwabnego paska pod brodą. Kapelusze są wyplatane z liści palmowych na bambusowych ramkach, są światło- i wodoszczelne, chronią zarówno przed słońcem, jak i przed deszczem. Nón lá może być też wykorzystywany jako naczynie do picia albo przenoszenia wody. Podczas upałów, zamoczony w wodzie, może służyć jako zaimprowizowany „schładzacz” głowy.

Jak podpowiadają nasi internauci, wietnamski kapelusz może służyć także jako naczynie do gotowania ryżu na parze albo... jako ozdoba ściany.

Czy Wietnamczycy wciąż noszą noszą swoje słynne kapelusze?

Wygląda to tak: na typowym azjatyckim rynku pełnym barw, zapachów i gwaru prawie wszyscy noszą te wodoszczelne stożki na głowie. To znaczy, prawie wszystkie kobiety. Mężczyźni noszą w Wietnamie przeważnie czapki albo płaskie kapelusze w kształcie tropikalnych hełmów, ponieważ non la (nón lá) uważany jest raczej za kobiece nakrycie głowy.

Podążając śladami stożkowego kapelusza trzeba udać się przede wszystkim do Hue (Huế), do starej cesarskiej stolicy nad Rzeką Perfumową, ponieważ właśnie stamtąd pochodzi szczególna forma kapelusza, tak zwany „stożkowy kapelusz poezji” – nón bài thơ. Między dwiema warstwami liści palmowych tego kapelusza znajdują się wycięte sylwetki znaków pisarskich, symboli, pagód, ptaków, smoków, kwiatów i całych krajobrazów, które delikatnie prześwitując, stają widoczne w promieniach słońca.

Wietnam | Ciepły uśmiech spod plecionego kapeluszaWietnam | Ciepły uśmiech spod plecionego kapelusza (by vsf )

Przemiany zachodzące w społeczeństwie zawsze znajdują swoje odbicie w sposobie ubierania się. W Wietnamie można zaobserwować pewne zróżnicowanie: na wsi, w małych miasteczkach, a także w Delcie Mekongu spotyka się stożkowe kapelusze bardzo często, podczas gdy w dużych miastach, jak Da Nang czy Ho Chi Minh, widać je znacznie rzadziej.

W wiejskiej codzienności ten stożkowy, pleciony kapelusz, genialny w swojej prostocie, jest po prostu zbyt praktyczny, aby się go pozbywać. Chroni on kobiety pracujące na polach ryżowych i handlarki na bazarach, uczennice i babcie.

Czasem można zaobserwować szczególnie miły dla oka obrazek: młoda dama, prosto i z wdziękiem siedząca na rowerze, w śnieżnobiałym ao dai (áo dài), narodowym stroju wietnamskim i ze stożkowym kapeluszem na głowie – to prawdziwa magia wietnamskiej codzienności.

wg welt.de

Wietnam | W wiejskiej codzienności stożkowy, pleciony kapelusz, genialny w swojej prostocie, jest po prostu zbyt praktyczny, aby rezygnować z niego np. dla modyWietnam | Stożkowy, pleciony kapelusz, genialny w swojej prostocie, jest po prostu zbyt praktyczny, aby rezygnować z niego np. dla mody
(by j-cornelius )

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie
Święto Tết Đoan Ngọ przypada w czasie letniego przesilenia dnia z nocą i rozpoczyna sie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności