Próba ponownego podporządkowania sobie niepodległego Wietnamu Północnego przez Francję doprowadziła w 1946 roku do wybuchu Wojny Indochińskiej.

Wietnam | Pomnik Wojny Indochińskiej znajdujący się we francuskiej miejscowości FréjusWietnam | Pomnik Wojny Indochińskiej znajdujący się we francuskiej miejscowości Fréjus (by Alain Michot)

 

Walki partyzackie

W Wietnamie Południowym, pod kontrolą Francji, został utworzony w 1948 r. rząd opozycyjny. Na jego czele postawiono byłego cesarza Bảo Đại. Rozpoczęły się wieloletnie walki partyzanckie zakończone decydującą bitwą pod Điện Biên Phủ.

Bitwa oddziałów Việt Minh, pod dowództwem generała Võ Nguyên Giáp o francuską twierdzę trwała od 13 marca do 7 maja 1954 roku.

Francuzi zlokalizowali swoją twierdzę w dolinie, zakładając lekkomyślnie, że wprowadzenie przez Việt Minh artylerii i innej ciężkiej broni na okoliczne wzgórza jest absolutnie niemożliwe.

Wietnamczycy zdołali jednak przetransportować na szczyty gór rozłożone na części działa i przeprowadzić skuteczny atak.

Wietnam | Pamiątkowy czołg w Điện Biên PhủWietnam | Pamiątkowy czołg w Điện Biên Phủ (by startracker)

Klęska francuzów

Bitwa zakończyła się całkowitą klęską Francuzów, skończyło się też kolonialne panowanie Francji w Indochinach.

Nastąpiło zawieszenie broni, a na Konferencji Genewskiej podjęto decyzję o podziale Wietnamu wzdłuż 17 równoleżnika na Demokratyczną Republikę Wietnamu (ze stolicą Hanoi) i Republikę Wietnamu (ze stolica w Sajgonie).

Wietnam | Pomnik w Điện Biên Phủ upamietniający I Wojnę IndochińskąWietnam | Monument w Điện Biên Phủ upamietniający I Wojnę Indochińską (by pnglife)

Wewnętrzny chaos

W Wietnamie Południowym szef państwa Bảo Đại polecił Ngô Đình Diệm – katolickiemu politykowi – utworzenie rządu. W tym samym 1954 r. Ngô Đình Diệm obalił jednak Bảo Đại i sam stanął na czele państwa. Przeprowadzone przez Việt Minh reformy rolne zostały cofnięte, rząd Diệm’a stał się bardzo niepopularny, głównie za sprawą jego katolicyzmu. Studenci i buddyści protestowali przeciwko polityce rządu. Pogłębiał się chaos i korupcja.

2 września 1960 r. Ngô Đình Diệm został zamordowany. Następowały potem różne krótkotrwałe rządy, wreszcie wspierana przez USA junta wojskowa Nguyễn Văn Thiệu obaliła rząd i przejęła władzę. Szefem państwa został Dương Văn Minh.

Wietnam | Điện Biên Phủ - miejsce zwycięskiej walki Wietnamczyków z FrancuzamiWietnam | Điện Biên Phủ - miejsce zwycięskiej walki Wietnamczyków z Francuzami (by startracker)

Zainteresują Cię również

Walki na granicy tajlandzko-kambodżańskiej – o co właściwie chodzi? Walki na granicy tajlandzko-kambodżańskiej – o co właściwie chodzi?
Media kolejny raz donoszą o starciach na granicy między Tajlandią i Kambodżą. Tajlandia znów deklaruje: „My nie byliśmy agresorami...
Czy istnieją szanse na wznowienie turystyki w rejonie Preah Vihear? Czy istnieją szanse na wznowienie turystyki w rejonie Preah Vihear?
Gubernator tajskiej prowincji Sisaket, bezpośrednio sąsiadującej z Kambodżą, zapowiada podjęcie działań, mających na celu...
Walki na granicy z Tajlandią Walki na granicy z Tajlandią
Na spornym odcinku granicy między Tajlandią i Kambodżą doszło w nocy z piątku na sobotę (04.02.2011 / 05.02.2011) do kolejnego...
Maszyna do rozminowywania Kambodży Maszyna do rozminowywania Kambodży
Amerykanin Gary Christ zbudował maszynę do likwidacji min przeciwpiechotnych i przeciwczołgowych, które do tej pory pozostały w...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności