Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh są zgodni co do różnorodnych form współpracy między Rosją i Wietnamem.

Wietnam | Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức MạnhWietnam | Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh (by ricephotos)

 

Rosja gotowa pomóc Wietnamowi w budowie metra

W lutym 2010 roku delegacja kierownictwa Moskwy odwiedziła Wietnam, gdzie osiągnięto porozumienie o budowie metra.

Obecnie toczą się rozmowy między przedstawicielami Moskwy i stolicy Wietnamu - Hanoi. „Jest to twórczy etap rozmów i poznawania problemu” – stwierdził przedstawiciel strony rosyjskiej Dmitrij Gajew. Według jego słów, w lutym 2010 r. delegacja kierownictwa Moskwy złożyła wizytę w Wietnamie i wówczas osiągnięto porozumienie o budowie metra. „A my to z przyjemnością wykonamy” – dodał Gajew. Terminy realizacji projektu jeszcze nie są znane.

W marcu 2010 r. podano również do wiadomości, że marynarka wojenna Rosji udzieli pomocy marynarce wojennej Wietnamu w zbudowaniu bazy wietnamskich łodzi podwodnych.

Wspólne projekty energetyczne

Zastępca ministra energetyki Federacji Rosyjskiej Siergiej Kudriaszow oraz minister przemysłu i handlu Socjalistycznej Republiki Wietnamu Vu Huy Hoang podpisali plan realizacji wspólnych projektów w sferze energetycznej.

Spotkanie odbyło się w ramach wizyty sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh w Rosji.

Jako przykład owocnej współpracy dwóch krajów w dziedzinie gazowo-naftowej S. Kudriaszow przedstawił wspólne rosyjsko-wietnamskie przedsiębiorstwo „Vietsovpetro”.  Przedsiębiorstwo nie tylko zapewnia maksymalnie efektywny poziom wydobycia ropy naftowej ze złóż „Biały tygrys” i „Smok”, ale bierze aktywny udział w realizacji nowych projektów zarówno w Wietnamie, jak i w krajach trzecich.

Rosyjsko-wietnamska spółka „Vietsovpetro” została powołana do życia w czerwcu 1981 roku i działa ona na podstawie międzyrządowego porozumienia od 16 lipca 1991 r. Udziałowcami „Vietsovpetro” są „Zarubieżnieft” oraz „Petrovietnam”.  Prowadzą wydobycie ropy naftowej oraz prace poszukiwacze w strefie szelfu Wietnamu Południowego. Plan wydobycia na rok 2010 wynosił 6 mln ton ropy naftowej. Rekordowe wydobycie w ilości 13,5 mln ton zanotowano w 2002 r.

Wietnam | VietsovpetroWietnam | Vietsovpetro (by 281178)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to rekord...
Pagoda Lang w Hanoi Pagoda Lang w Hanoi
Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności