Wyjazd do gorących źródeł mineralnych Tam Đảo (Tam Dao) jest bardziej odpowiedni na chłodne miesiące zimowe. Podczas upalnego lata lepiej wybrać raczej inny cel podróży.

Wietnam | Nazwa Tam Đảo oznacza Trzy WyspyWietnam | Nazwa Tam Đảo oznacza Trzy Wyspy (by tungwriter )

 

Miasteczko otoczone plantacjami herbaty

Na północ od Hanoi teren wznosi się aż do wysuniętych do delty Rzeki Czerwonej górskich masywów. Otoczona przez sięgające ponad 1400 m góry leży tam miejscowość Tam Đảo. To niewielkie miasteczko położone na wysokości 850 m i otoczone plantacjami herbaty zostało założone w 1902 r. przez Francuzów. W przyjemnie chłodnym górskim powietrzu mogli tam odpoczywać od letnich upałów kolonialni urzędnicy i ich rodziny. Kiedy Francuzi po klęsce pod Điện Biên Phủ (Dien Bien Phu) w maju 1954 r. musieli się wycofać, zniszczyli wiele swoich willi i posiadłości.

Kilka z ocalałych kolonialnych budowli służy dzisiaj za hotele i pensjonaty. W pobliżu miasteczka wodospad Thác Bạc (Srebrna Kaskada) spada do pięknie otoczonego zielenią wąwozu. Zaopatruje on w wodę miejscowe kąpieliska. Od niego wywodzi się też dawna francuska nazwa kurortu - Cascade d´Argent. Dzisiejsza wietnamska nazwa Tam Đảo (Trzy Wyspy) odnosi się do trzech gór, które otaczają miejscowość i często wynurzają się z morza chmur niczym wyspy. Na południe od miasta utworzony został Park Narodowy, jako ostoja pierwotnego świata zwierząt i roślin.

80 km od Hanoi

Tam Đảo jest oddalone od Hanoi o ok 80 km. Samochodem albo motocyklem można tam dotrzeć w dwie godziny. Transportem publicznym podróż trwa nieco dłużej.

Oprócz spacerów po terenie parku narodowego, gdzie w tygodniu jest całkiem pusto, można skorzystać też z odświeżających pryszniców pod wodospadem albo kąpieli w jednym z basenów. Jest tam nawet małe boisko do piłki nożnej, kilka kortów tenisowych i możliwość gry w golfa.

Wietnam | Tam Đảo otoczone plantacjami herbaty Wietnam | Tam Đảo otoczone plantacjami herbaty (by tungwriter )

(wg Cathrin Karras)

Zainteresują Cię również

1000 lat Hanoi 1000 lat Hanoi
Czy wiecie, ile lat ma stolica Wietnamu – Hanoi? W 2010 roku najstarsze istniejące jeszcze miasto stołeczne w Azji Południowo...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co” Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co”
Jak skonturować zdanie w języku wietnamskim mówiące o tym, że coś się właśnie (niedawno) wydarzyło? Używając słówka  „mới”&...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 19 – gramatyka – przymiotniki Lekcje wietnamskiego: Lekcja 19 – gramatyka – przymiotniki
Annie zaprasza nas na kolejną lekcję z bloku poświęconego wietnamskiej gramatyce. Lekcję jak zwykle ciekawą, wesołą, treściwą a...
Naród Ba Na Naród Ba Na
Naród Ba Na, zwany także Bahnar, osiedlił się na Wyżynie Centralnej już przed wiekami i tym samym należy do najstarszych...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności