Wyjazd do gorących źródeł mineralnych Tam Đảo (Tam Dao) jest bardziej odpowiedni na chłodne miesiące zimowe. Podczas upalnego lata lepiej wybrać raczej inny cel podróży.

Wietnam | Nazwa Tam Đảo oznacza Trzy WyspyWietnam | Nazwa Tam Đảo oznacza Trzy Wyspy (by tungwriter )

 

Miasteczko otoczone plantacjami herbaty

Na północ od Hanoi teren wznosi się aż do wysuniętych do delty Rzeki Czerwonej górskich masywów. Otoczona przez sięgające ponad 1400 m góry leży tam miejscowość Tam Đảo. To niewielkie miasteczko położone na wysokości 850 m i otoczone plantacjami herbaty zostało założone w 1902 r. przez Francuzów. W przyjemnie chłodnym górskim powietrzu mogli tam odpoczywać od letnich upałów kolonialni urzędnicy i ich rodziny. Kiedy Francuzi po klęsce pod Điện Biên Phủ (Dien Bien Phu) w maju 1954 r. musieli się wycofać, zniszczyli wiele swoich willi i posiadłości.

Kilka z ocalałych kolonialnych budowli służy dzisiaj za hotele i pensjonaty. W pobliżu miasteczka wodospad Thác Bạc (Srebrna Kaskada) spada do pięknie otoczonego zielenią wąwozu. Zaopatruje on w wodę miejscowe kąpieliska. Od niego wywodzi się też dawna francuska nazwa kurortu - Cascade d´Argent. Dzisiejsza wietnamska nazwa Tam Đảo (Trzy Wyspy) odnosi się do trzech gór, które otaczają miejscowość i często wynurzają się z morza chmur niczym wyspy. Na południe od miasta utworzony został Park Narodowy, jako ostoja pierwotnego świata zwierząt i roślin.

80 km od Hanoi

Tam Đảo jest oddalone od Hanoi o ok 80 km. Samochodem albo motocyklem można tam dotrzeć w dwie godziny. Transportem publicznym podróż trwa nieco dłużej.

Oprócz spacerów po terenie parku narodowego, gdzie w tygodniu jest całkiem pusto, można skorzystać też z odświeżających pryszniców pod wodospadem albo kąpieli w jednym z basenów. Jest tam nawet małe boisko do piłki nożnej, kilka kortów tenisowych i możliwość gry w golfa.

Wietnam | Tam Đảo otoczone plantacjami herbaty Wietnam | Tam Đảo otoczone plantacjami herbaty (by tungwriter )

(wg Cathrin Karras)

Zainteresują Cię również

Dni Kultury Wietnamskiej w Krakowie (2013 r.) Dni Kultury Wietnamskiej w Krakowie (2013 r.)
„Otwórz serce na Wietnam, otwórz serce na wielokulturowość” – to motyw przewodni tegorocznych Tuần lễ văn hóa Vi...
Jezioro Westchnień w Da Lat Jezioro Westchnień w Da Lat
Trzeba przyznać, że Wietnamczycy maja talent do nadawania pewnym miejscom niezwykle romantycznych nazw. Któż słysząc o...
Współpraca wietnamsko-rosyjska Współpraca wietnamsko-rosyjska
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh s...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos
Czas na ostatnią z bloku czterech lekcji dotyczących wietnamskiej wymowy. Do tej pory poznaliśmy już spółgłoski występują...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności