Wietnamski dong i amerykański dolar są dominującą walutą rozliczeniową w Wietnamie. Ze względu na niestabilność donga wiele cen jest podawana w dolarach, co szczęśliwie zwalnia cię z konieczności żmudnego liczenia zer.

Wietnam | Wietnamski dongWietnam | Wietnamski dong (by rafaelrobles)

 

Zainteresują Cię również

Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci mi...
Nowy Rok u plemienia Hmong Nowy Rok u plemienia Hmong
Podobnie jak dla Wietnamczyków, także dla narodu Hmong (H’Mông) Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. W ich języku...

Płatność w dolarach

Dongi i dolary istnieją równolegle - w sklepach i na targach możesz zapłacić dolarami, a otrzymać resztę w dongach. Za hotel możesz zapłacić dolarami i resztką dongów (na przykład w ostatnim dniu pobytu).

Wymiana pieniędzy

Pamiętaj, że Wietnamczykom nie wolno legalnie wymieniać dongów na obcą walutę. Więc w tym celu powinieneś udać się do sklepu jubilerskiego lub na lotnisku do banku. Na podstawie biletu lotniczego lub karty pokładowej oraz paszportu obcokrajowca jubiler lub bank dokonają wymiany. Kurs wymiany na lotnisku z reguły jest taki sam, jak u jubilera.

Państwowe urzędy mają obowiązek przyjmowania dongów. Za bilet na liniach Vietnam Airlines możesz zapłacić w miejscowej walucie, choć cena jest podawana w dolarach.

Wietnam | Dolar jest walutą bardzo mile widzianą w WietnamieWietnam | Dolar jest walutą bardzo mile widzianą w Wietnamie (by McKay Savage )

Banknoty najnowszych emisji

Pamiętaj, że dongi emitowane po 2003 r. mają lepsze zabezpieczenia, dlatego Wietnamczycy niechętnie przyjmują  „starsze” banknoty, a  podniszczonych – wcale. Dotyczy to także podniszczonych dolarów.

Inne waluty

W Hanoi i w innych dużych miastach możesz  także zapłacić w euro, japońskich jenach, chińskich juanach lub tajlandzkich bahtach.

Gdzie wymienić?

W Wietnamie jest wiele punktów wymiany walut: w banku, kantorze, hotelu, agencjach turystycznych, sklepach jubilerskich oraz na targu, gdzie kurs jest lepszy, ale istnieje ryzyko nabycia fałszywych banknotów. Uwaga: banknoty o nominałach od 1 do 20  dolarów czy euro – mają niższy kurs.

Banki są czynne od 07:30-08:00 do 15:30-16:30. Niektóre otwarte są nawet w sobotę w pierwszej połowie dnia. Z reguły wymiana jest bez prowizji, ale lepiej się upewnić!

W autoryzowanych sklepach jubilerskich kurs jest nieco wyższy.

Karty kredytowe

Kartą kredytową Visa lub  Mastercard można płacić w centrach handlowych, hotelach i restauracjach, ale tylko w Hanoi i Ho Chi Minh Sity (narzuty ok. 3%), niemniej jednak popularność kart ciągle  rośnie.

Czeki podróżne najlepiej wymienić w bankach i kantorach dużych miast, w małych miejscowościach możemy mieć z tym trudności.

Kurs wymiany donga

Aktualny kurs donga można sprawdzić na stronach wietnamskich banków: Eximbanku (eximbank.com.vn/vn) lub Euro HSBC (www.hsbc.com.vn)

Wietnam | Bank miejski w Ho Chi MinhWietnam | Bank miejski w Ho Chi Minh (by goosmurf)

Zainteresują Cię również

Zatoka Ha Long Jednym z Siedmiu Nowych Cudów Natury Zatoka Ha Long Jednym z Siedmiu Nowych Cudów Natury
Wietnamska Ha Long Bay, mieszcząca się w Zatoce Tonkin,jest jednym z siedmiu nowych cudów natury! Wyjątkowa zatoka obejmuje ok...
2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...

 


Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

Załączniki (0 / 3)
Share Your Location

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności