Wietnamska Ha Long Bay, mieszcząca się w Zatoce Tonkin,jest jednym z siedmiu nowych cudów natury! Wyjątkowa zatoka obejmuje ok 1 600 wapiennych wysp i wysepek, tworzących spektakularny krajobraz. Tutejsze skały o fantastycznych kształtach przypominają prawdziwe dzieła sztuki.

Wietnam | Wyspy Zatoki przybierają fantastyczne kształtyWietnam | Wyspy Zatoki przybierają fantastyczne kształty (by shizhao )

 

Fauna i flora Ha Long

Ha Long jest niezwykle różnorodna biologicznie. Odnajdziemy tu wiele typowych ekosystemów, takich jak namorzynowe lasy i koralowce oraz tysiące tropikalnych roślin i zwierząt wielu gatunków. Niektóre gatunki ryb, kalmarów czy krewetek są szczególnie rzadkie i nie występują nigdzie indziej.

Ha Long Bay charakteryzuje się dużą różnorodnością form skalnych. Fantastyczne jaskinie i kamienne „rzeźby” , będące efektem morskiej inwazji na wieże krasowe, są jedyne w swoim rodzaju.

Krajobraz zatoki jest efektem wielu okresów wzrostu i obniżania kontynentu, na przestrzeni 250-280 milionów lat. Procesy erozji i wietrzenia obdarzyły unikalną Ha Long Bay najpiękniejszymi formami skalnymi na świecie.

Tysiące wysp i wysepek o fantazyjnych kształtach tworzą krajobraz, wśród którego możemy poczuć się jak w zupełnie innym świecie, jak w fantastycznej baśni.

Wiele wysp zostało nazwanych w odniesieniu od ich niesamowitych kształtów. Z każdej strony wyglądają one inaczej i niejednokrotnie sprawiają wrażenie żywych i uduchowionych…

Wartości geograficzne i geomorfologiczne Zatoki Ha Long zostały dostrzeżone już wcześniej – obszar zatoki został uznany za światowe dziedzictwo przyrodnicze na 18. Radzie UNESCO w dniu 17 grudnia 1994 r. w Tajlandii. Przypominająca ogromny trójkąt powierzchnia zatoki posiada także tereny sklasyfikowane jako narodowe punkty widokowe (uznane w 1962 r. przez Ministerstwo Kultury i Informacji).

Ostatnio wspaniała zatoka Ha Long została zaliczona do szacownego grona Siedmiu Cudów Natury.

A oto pozostali zwycięzcy konkursu na Siedem Nowych Cudów Natury (New 7 Wonders of Nature):

  • Amazonia (Amazon) – Ameryka Południowa
  • Wodospady Iguazu (Iguazu Falls) – Argentyna i Brazylia
  • Wyspa Czedżu (Jeju Island) – Korea Południowa
  • Wyspa Komodo (Komodo Island) – Indonezja
  • Podziemna Rzeka Puerto Princesa (Puerto Princesa Underground River) – Filipiny
  • Gòra Stołowa (Table Mountain) – Republika Południowej Afryki

W konkursie startowały także nasze piękne Mazury, ale tym razem nie udało im się znaleźć w gronie szczęśliwców.

Wietnam | Piękna Zatoka Ha LongWietnam | Piękna Zatoka Ha Long (by David McKelvey )

Zainteresują Cię również

Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co” Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co”
Jak skonturować zdanie w języku wietnamskim mówiące o tym, że coś się właśnie (niedawno) wydarzyło? Używając słówka&...
Rekordowa miłość – razem od 82 lat… Rekordowa miłość – razem od 82 lat…
Dla wielu par 25. rocznica małżeństwa jest wynikiem trudnym do osiągnięcia. Polscy małżonkowie z takim stażem, na swoje...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos
Czas na ostatnią z bloku czterech lekcji dotyczących wietnamskiej wymowy. Do tej pory poznaliśmy już spółgłoski występują...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 24 – wietnamskie być albo nie być Lekcje wietnamskiego: Lekcja 24 – wietnamskie być albo nie być
W kolejnej lekcji poświęconej wietnamskiej gramatyce Annie przedstawi nam, w jaki sposób wykorzystywać czasownik „być”,...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności